ח"כ גפני לרשות שוק ההון: "תגיעו לפתרון תוך שבועיים עם לשכת סוכני ביטוח בנושא צירוף לרבים או שאעביר חוק בנושא לטובת הסוכנים"

סו"ב מיכאל נוימן: "לדבר עם רשות שוק ההון זה כמו לדבר עם משיבון – תשובה לקונית ואחריה צליל ניתוק ממושך"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים של הכנסת קיימה ביום רביעי האחרון דיון מהיר בנושא מכירת פנסיה לרבים בעקבות בקשת לשכת סוכני ביטוח. יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מתח ביקורת על התנהלות רשות שוק ההון בנושא צירוף לרבים. הוא הורה לרשות להגיע בתוך שבועיים לפתרון מוסכם עם לשכת סוכני ביטוח: "אם תגיעו למבוי סתום ולא תלכו לקראת הסוכנים, אכין חוק שיגן על הסוכנים, וקחו בחשבון שחוק כזה יכול לעבור גם בניגוד לדעת ועדת השרים לענייני חקיקה, בגלל המצב הפוליטי. אני מעדיף שלא להגיע למצב הזה. אם תגיעו לפתרון מוסכם, לשכת סוכני ביטוח הבטיחה שתמשוך את העתירה שלה לבג"ץ בנושא זה", אמר גפני לנציגי הרשות שהשתתפו בדיון הוועדה.

גפני אף מתח ביקורת על הרשות והעומדת בראשה דורית סלינגר, שהוציאה את נייר ההבהרה מבלי לקיים עליו דיון בוועדת הכספים: "זה לא תהליך שמתקיים במשטר דמוקרטי", הדגיש.

גפני

עוד אמר גפני: "סוכן הביטוח הוא הכתובת מול המבוטח הקטן. אם אתם רוצים לבטל את סוכני הביטוח – אז אני נגד. לא יתכן כי יבטלו רטרואקטיבית את הכנסות הסוכן בגין עסקאות שנעשו כבר. השיח ביניכם לבין סוכני הביטוח לא מקובל עליי. אתם חייבים לשבת איתם ולפתור את זה. אסור לפגוע בציבור המבוטחים שעלול לא לקבל שירות".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) אמרה: "איך יכול להיות שאתם, פקידי ציבור, יכולים לתקן רטרואקטיבית דברים שנעשו? זה משהו שאנחנו נבחרי ציבור לא יכולים לעשות".

לדברי נועה קיסר, מנהלת מחלקת סוכנים ויועצים ברשות שוק ההון, קיימה הרשות פגישות עם הלשכה בנושא בעבר וגם לקראת פרסום ההבהרה בפברואר השנה: "אפשרנו גם תקופה של חצי שנה להיערכות. השיח הופסק ביוזמתם", ציינה קיסר.

גפני: "ממה שנודע לי, לא קיבלתם את העמדות של הסוכנים, לא הייתה התפשרות מצדכם".

קיסר: "היו פסקאות שלמות שנוספו לנוסח הסופי שמקלות על הסוכנים ונותנות ביטוי לבקשותיהם".

בתגובה אמר בדיון נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד לגפני: "אנחנו קצת המומים מדבריה של נציגת הרשות. במשך עשור המפקחים על הביטוח לדורותיהם, ביניהם דורית סלינגר, שלחו אותנו סוכני הביטוח למכור פנסיה בהסדר לרבים לאוכלוסיות החלשות שאף אחד לא רצה לדאוג להם לפנסיה – לשומר בגן הילדים, למלצר בגן האירועים ולסייעת בגן הילדים. במהלך ביטול ההסדר לרבים המפקחת על הביטוח פגעה בציבור החוסכים החלש ביותר והעבירה למעשה יותר כסף לחברות הביטוח. התוצאה ההרסנית היא שחברות הביטוח נשארות עם הכסף, המבוטחים ללא שירות, והסוכנים ללא פרנסה״.

סו"ב מיכאל נוימן, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, הוסיף: "האנשים האלה מרוויחים בין 3,000 ל־6,000 שקלים בחודש. כרגע לקחה הרשות צעד חד צדדי ואמרה שגם אחורה אנחנו נפגע. המשמעות היא שעלינו להיפגש עד ספטמבר עם 2,000 איש, כלומר כ־10,000 שעות פגישה לסוכן בממוצע, רק כדי לטפל בתיק הקיים שלו. זה לא סביר. לדבר עם רשות שוק ההון זה כמו לדבר עם משיבון – תשובה לקונית ואחריה צליל ניתוק ממושך".

סו"ב אבי אקהאוס, סגן יו"ר הוועדה הפנסיונית: "המהלך פוגע גם במעסיקים הקטנים, שאין להם מושג לטפל בפנסיה של העובדים שלהם. סוכן הביטוח הוריד את העול הזה מהמעסיק הקטן במשך שנים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email