ח“כ גפני: סלינגר הבטיחה כי לא תאשר בקרוב עסקה למכירת חברת ביטוח לסינים

יו"ר ועדת הכספים הבהיר כי הוא תומך בהצעת החוק שתסכל עסקאות כאלו. שר האוצר יצטרך להחליט: מכירת חברות ביטוח לסינים או איזור סחר חופשי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו“ר ועדת הכספים בכנסת, ח“כ משה גפני, אמר לביטוח ופיננסים שהמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, הבטיחה לו כי היא לא תאשר בזמן הקרוב עסקת מכירת חברת ביטוח ישראלית לחברה סינית.

אולם ח“כ גפני הבהיר, כי אם יתברר שעומדים במשרד האוצר לאשר עסקת מכירת חברת ביטוח לסינים, תזורז החקיקה של הצעת החוק שהוא יזם יחד עם חברי הכנסת זהבה גלאון, מיקי רוזנטל ומיקי לוי. גפני הוסיף, כי הוא תומך בהצעת החוק, המבקשת לסכל מכירת חברות ביטוח לסינים. במסגרת ההצעה, הפיקוח יחויב לקחת בחשבון שיקולים נוספים בהענקת היתר שליטה לתאגיד זר.

בפני סלינגר שתי בקשות לאישור מכירת חברות ביטוח לסינים: רכישת חברת הפניקס על ידי הקבוצה הסינית יאנגו, והעסקה של מכירת השליטה בכלל ביטוח לקבוצה הסינית כמצ‘יינה.

עמדה חד משמעית

ההתנגדות הגוברת בכנסת לניסיונות המכירה של חברות ביטוח, כולל הפניקס, לחברות סיניות, תחייב את שר האוצר משה כחלון לקבוע עמדה חד משמעית בעניין זה. משרד האוצר יידרש להעביר עמדתו לוועדת השרים לענייני חקיקה, שתדון בהצעת החוק הפרטית של ח“כים כנגד מכירת חברות ביטוח לסינים.

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפני

הדילמה הניצבת בפני כחלון נובעת מכהונתו גם כשר הכלכלה. משרד הכלכלה פועל כדי לקדם את המו“מ על השגת הסכם סחר חופשי עם ממשלת סין. הסינים דורשים שלא יוטלו הגבלות על השקעות חברות סיניות בחברות ישראליות. במשרד הכלכלה מופעל לחץ להסרת מכשולים להשגת הסכם עם הסינים, כדי לקדם את היצוא הישראלי לסין.

גם בסיעתו של כחלון (כולנו), יש התנגדות למכירת חברות ביטוח לסינים. כך למשל, יו“ר ועדת הרפורמות, ח“כ אלי כהן, הביע עמדה לפיה ”יש למכור חברות ביטוח ישראליות רק לחברות מערביות הפעילות בנושאי ביטוח“.

קבוצה של ח“כים הניחו על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה המבקשת לחייב את הפיקוח על הביטוח לקחת בחשבון שיקולים נוספים בהענקת שליטה לתאגיד זר. הח“כים זהבה גלאון, משה גפני, מיקי רוזנטל ומיקי לוי, שיזמו את החקיקה, מבקשים לחייב את הפיקוח על הביטוח לקחת בחשבון שיקולים הנוגעים לזהות מדינת המקור של בעל השליטה.

לפי הצעת החוק, כאשר תיבחן בקשה של חברה זרה לקבלת היתר שליטה בחברת ביטוח, יילקחו בחשבון שיקולים הנוגעים למדינת המקור של בעל השליטה, לרבות יכולת הפיקוח והאכיפה של המפקח על בעל השליטה במדינה הזרה, מידת ההתערבות הרגולטורית הצפויה של המדינה הזרה בעסקיו של בעל השליטה, הנורמות העסקיות הנהוגות במדינה, ורמת היציבות הפוליטית והכלכלית במדינה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email