ח”כ לוי־אבקסיס: “התחזית של לשכת סוכני ביטוח התגשמה”

בכנס הבריאות השבוע דיברה ח"כ אורלי לוי־אבקסיס על חוק הפרדת סוכן מתפעל מסוכן משווק, על הפערים בשירותי הרפואה בין המרכז והפריפריה ועל ההחלטה להוציא מהשב"ן תרופות מצילות חיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"חברי כנסת בוועדת הכספים נלחמים על החברים שלהם ולא לטובת הציבור. כשדנו בחוק ההסדרים לפני שנה וחצי, סו"ב אריה אברמוביץ נתן הסברים כל כך משכנעים על הבעיות שבחוק המפריד בין סוכן מתפעל, אבל חברי הוועדה התעלמו ואישרו אותו. עכשיו, כשרואים שהתחזית של לשכת סוכני ביטוח התגשמה הוועדה רוצה לתקן את החוק". כך אמרה ח"כ אורלי לוי–אבקסיס בכנס הבריאות של לשכת סוכני ביטוח שהתקיים השבוע בהיכל התרבות באיירפורט סיטי.

ח"כ לוי-אבקסיס תקפה את הממשלה ואת קופות החולים בטענה שהן מפלות את הפריפריה לעומת המרכז, כשהיא מכוונת ישירות לשר הבריאות, יעקב ליצמן. "בתקציב הקודם הוסכם על תוספת של 75 מיליון שקל לתקציב משרד הבריאות לעידוד מעבר רופאים לפריפריה. בתקציב הנוכחי ביטלו את המענקים ורק לאחר התערבות הכנסת הסכימו שר הבריאות ושר האוצר על המשך המענקים, אבל קיצצו אותם ל-30 מיליון שקל בלבד. ומי משלם את המחיר של הקיצוץ? הפריפריה. בבית שאן אין מרפאה ביום רביעי מאחת עשרה בבוקר. מי שצריך רופא צריך לנסוע לחדר מיון קדמי בעפולה ושם שולחים אותו לבית החולים העמק".

לביטוח לאומי לא חסר כסף

לדברי ח"כ לוי-אבקסיס, "יש פערים עצומים בשירותי הרפואה הציבורית בין המרכז לפריפריה. תוחלת החיים קצרה יותר בפריפריה ב-4-8 שנים, אין מרכזי שיקום סיעודיים בפריפריה, השכר הממוצע שם נמוך ב-25% בממוצע מהמרכז והאבטלה גבוהה בהרבה. ודווקא את תושבי הפריפריה מטרטרים לעייפה כשהם חולים כי אין נגישות לשירותי רפואה ואבחון מתקדמים. בהדסה מתווכחים מה יותר נכון תיירות מרפא או ילדים חולי סרטן, ובבית חולים פוריה אין בכלל טיפול נמרץ ילדים. מה קורה אם ילד טובע בכינרת? מטיסים לרמב"ם או לבי"ח העמק. קופות החולים לא טובות יותר מהמדינה. מי שמנהל את הקופות הם פקידים שמה שמעניין אותם זאת רק השורה התחתונה של המספרים במאזנים".

הח"כית גם תקפה את ההחלטה להוציא מהשב"ן את התרופות מצילות החיים. "82% משלמים על שב"ן כי הם לא מאמינים במערכת הבריאות הציבורית הבסיסית. בסל התרופות הבסיסי אין פתרון לתרופות מצילות ומאריכות חיים, אבל במקום למצוא פתרון ל-18% שאין ביכולתם לרכוש ביטוחים משלימים, החליטו לכרות לכולם את הרגליים ולהוציא את התרופות האלה מהשב"ן".

ח"כ לוי-אבקסיס ביקרה גם את הביטוח הלאומי ואמרה כי "הביטוח הלאומי מכיר רק ב-62% מהמקרים של קצבה לחולה סיעודי כשבקופות החולים משלמים ל-72% מהתובעים. לביטוח לאומי לא חסר כסף, האזרחים משלמים לו עשרות שנים אבל כשהם נזקקים לו, הם מוצאים יד קפוצה".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס ונשיא הלשכה סו"ב אריה אברמוביץ

הגדרת השב"ן

בשיחה של "אחת על אחת" בנושא שילוב השב"ן במערכת הרפואה, אירחה סו"ב ורדה לבקוביץ, סגנית יו"ר הוועדה לבריאות וסיעוד בלשכה, את ד"ר רינת כהן, ראש אגף ביטוחים בקופת חולים מאוחדת. לבקוביץ שאלה את ד"ר כהן למה בעצם קוראים לשב"ן ביטוח, למרות שמדובר במוצר עם תקנון מסובך שמשתנה לעיתים קרובות. בתגובה אמרה ד"ר כהן כי המילה ביטוח אינה משקפת את הנושא אחד לאחד.

"השב"ן הוא לא תחת רגולציה של הפיקוח על הביטוח אלא של משרד הבריאות. שירותי השב"ן מונגשים לציבור באמצעים רבים, אבל השפה היא באמת תקנונית. כל השינויים בתקנוני השב"נים הם תמיד לטובת תוספות של שירותים ולא להורדת שירותים", הדגישה כהן והוסיפה כי "השב"נים הם השירות היחיד שמבדיל בין קופות החולים השונות, אבל צריך שכל המערכות ברפואה בארץ יעבדו יחד כדי שלא יהיה כפל ביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email