ח"כ מיכל בירן: "הרגולציה של סלינגר הייתה כמעט אידיוטית, לא יעילה ורשלנית"

סו"ב נאוה ויקלמן: "יש שינויים במקביל בכמה ענפים, אנחנו כורעים תחת הנטל והציבור נפגע"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנחנו, ציבור הסוכנים, מסכימים שרגולציה נחוצה, אבל בתנאי שהיא הדרגתית ומידתית. מי שנפגע מעודף וקצב הרגולציה זה הציבור".

כך אמרה סו"ב נאוה ויקלמן, יועצת נשיא הלשכה לענייני רגולציה וכנסת, ברב שיח בנושא עודף הרגולציה. את הפאנל הנחה העיתונאי אלי רוזנברג, עורךYNET  כלכלה והשתתפו בו בנוסף לויקלמן גם: נשיא לשכת יועצי המס רו"ח ירון גינדי; ח"כ נורית קורן (ליכוד), יו"ר השדולה לאנשים עם מוגבלויות וחברה בוועדת הכלכלה; ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), חבר בוועדת הכלכלה; ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), יו"ר ועדת חוק, חוקה ומשפט; ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני), יו"ר שדולת הפנסיה וחברה בוועדת הכספים; ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) יו"ר שדולת ארץ ישראל וחבר בוועדת הכספים, וח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), חבר ועדת הכלכלה.

מימין: ח"כ פריג', ח"כ אשר, ח"כ סמוטריץ', ח"כ קורן, ח"כ בירן, סו"ב ויקלמן, ח"כ סלומינסקי, רו"ח גינדי ורוזנברג

לדברי ויקלמן, שענתה על שאלת המנחה לגבי כמות החוזרים והטיוטות (402 בשנתיים וחצי, לפי ספירתו) בתחום הביטוח: "ענף הביטוח בכלל, ובפרט אנחנו סוכני הביטוח, כורעים תחת נטל הרגולציה הכבדה, כי יש לא פעם שינויים במקביל בכמה ענפים; זה גם משית הוצאות נוספות על סוכני הביטוח, ומי שנפגע בסופו של דבר מכמות הרגולציה זה הציבור. אני פונה לחברי הכנסת – תהוו עבורנו את החסם לעודף הרגולציה".

ח"כ פריג' ביקר את דברי עו"ד אפי נוה, נשיא לשכת עורכי הדין, שתקף בערב הפתיחה באופן אישי את הממונה על שוק ההון דורית סלינגר: "התבטאותו של נוה כנגד סלינגר היא שגויה ומזיקה. השתלחות – אין בה דבר חוץ מדרדור השיח למחוזות לא טובים של היעדר הקשבה. גם לי יש ביקורת על הממונה על הביטוח; גם אני מאמין שלא נעשה מספיק כדי לחזק את סוכני הביטוח ואיתם את התחרות בשוק הביטוח, אבל ביקורת צריכה להישמע בצורה מכובדת. ביקשתי מעו"ד נוה לחזור בו מהדברים ומהסגנון בו נאמרו, ואני מאמין שכך אכן הוא יעשה", אמר פריג'. לדבריו, חברות הביטוח מורגשות יותר בכנסת וברגולציה מאשר הסוכנים: "נכון שבעל המאה הוא בעל הדעה, אבל אני מצפה מדורית להקשיב לסוכנים", אמר.

ח"כ בירן תקפה גם היא את כמות הרגולציה בימי סלינגר ואמרה: "רגולציה חשובה אם היא הגונה ומועילה ולא נמדדת רק בקילוגרמים של נייר. מה שהיה בימי סלינגר זה רגולציה כמעט אידיוטית, לא יעילה ורשלנית. במבחן המציאות ההוראות שלה לא היו טובות. ההפרדה בין שיווק לתפעול הסתברה בדיעבד כעקומה ומעוותת. הממונה מפחיתה כל הזמן את התמריצים לסוכני הביטוח ומביאה רגולציה לא יעילה שלא בושלה טוב. אנשים חכמים המציאו את תהליך החקיקה כדי שאפשר יהיה לחשוב אחרי כל שלב בתהליך, אבל סלינגר חושבת שכל השכל נמצא אצלה ואצל אנשיה".

ח"כ סמוטריץ' הזכיר כי התנגד להפיכת הפיקוח על הביטוח לרשות עצמאית: "הוציאו באופן כמעט מוחלט את הפיקוח על הרשות מהכנסת. זה לא דמוקרטי ולא יעיל. אין מצב שסוכן ביטוח לא יהיה עבריין, כי לא ייתכן שהוא לא יעבור על אחד מאלפי החוזרים, התקנות והחוקים. רגולציה רק הורסת שוק חופשי".

ח"כ אשר החמיא לפעילות הלשכה בכנסת ואמר: "אל תחששו להפעיל אותנו". בנושא הרגולציה אמר, שהרגולציה כבדה כי פקידיה ממש עצלנים. הוא המליץ שבתחום הביטוח תהיה מערכת חוקים נוקשה שלצדה ועדת אתיקה שתעניש את הסורחים.

ח"כ קורן תקפה גם היא את סלינגר, שהתעלמה בעבר מפניות של קורן ואף פרסמה, לדברי קורן, כי ח"כ קורן היא סוכנת ולוביסטית של סוכני הביטוח: "אני סוכנת ולוביסטית של הציבור, ואילו סלינגר הייתה צריכה להיות סוכנת ולוביסטית של סוכני הביטוח", הדגישה ח"כ קורן. היא סיפרה שהגישה הצעת חוק לפיה על הממונה לדווח אישית לוועדת הכספים על כל חוזר שהיא עומדת להוציא: "שר האוצר נתן לה סמכויות נרחבות, והיא צריכה להקשיב, אבל היא לא מקשיבה לביקורת", חידדה קורן.

רו"ח גינדי אמר לחברי הכנסת שבפאנל: "אני מצפה שרגולטור יהיה דעתן ויעמוד על דעתו, אבל מצד שני רגולטור צריך לסייע לשר שלו למשול; הרגולטורים לא רואים ממטר את חברי הכנסת, כי הם יודעים שכל החלטה שלהם תתקבל גם בכנסת בגלל משמעת קואליציונית. ומי משלם על זה? הציבור. אז שהרגולטורים לא יסתתרו מאחורי השרים שלהם, כי אלה עומדים למבחן הציבור".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email