ח"כ מיקי זוהר ברב שיח סוער במיוחד: "סלינגר הגיעה להחלטה שסוכני הביטוח מיותרים"

רב שיח בנושא הממשל והרגולציה התקיים בכנס הלשכה באילת, כאשר במוקד עמד עודף הרגולציה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ברב שיח סוער במיוחד בכנס אילת חטפה המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, אש מח“כ מיקי זוהר (ליכוד). ”סלינגר הגיעה להחלטה גרועה, שסוכני הביטוח מיותרים“, אמר חבר הכנסת. ”היא חוטאת לתפקידה וצריכה לתקן את דרכיה. ייתכן שיש שיקולים פוליטיים בשיקולי המפקחת. אנחנו נעצור כל מהלך פופוליסטי בוועדת הכספים“.

בפאנל שחתם את הכנס המוצלח ועסק בנושא יחסי ממשל ורגולציה השתתפו גם המפקח על הביטוח לשעבר ויו“ר הפניקס לשעבר, דורון שורר, ח“כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ח“כ בצלאל סמוטריץ‘ (הבית היהודי) ועו“ד רועי כהן, נשיא להב, לשכת העצמאים בישראל.

ניגוד אינטרסים מובנה

ח“כ זוהר טען בתוקף, כי חברות הביטוח פועלות מתוך ניגוד אינטרסים מובנה. ”לעומתן, סוכן הביטוח עובד מתוך אינטרס מובהק – לשמור על הלקוח שלו, שיישאר אצלו ויביא עוד לקוחות".

לעומתו, עו“ד רועי כהן סבור כי לא מדובר בניגודים עניינים של חברות הביטוח כפי שזה מוגדר בחוק. ”החברות לא מוכרות פוליסה בידיעה מראש שלא ישלמו את התביעה בגינה“, אמר.

אברמוביץ, זוהר, סמוטריץ, סמולנסקי, כהן ושורר
אברמוביץ, זוהר, סמוטריץ, סמולנסקי, כהן ושורר

המפקח לשעבר שורר טוען כי במודל הקיים חברות הביטוח לא מכירות את הלקוח בקצה. ”המודל שוכלל בתקופתי כמפקח בהכנסת ביטוח ישיר“, סיפר. ”חברת ביטוח ישיר מכירה את הלקוח, לפחות בשלב החיתום שהוא מפורט מאוד. החברה מרוויחה עוד משלב החיתום ואילו החברות הקלאסיות מרוויחות אם הן דוחות תביעות“, אמר שורר לקול מחאת הסוכנים, אך הוסיף כי, ”אין קשר בין ביטוח ישיר לקיומו של הסוכן – זהו דיון טיפשי וחסר שחר“.

נושא עודף הרגולציה, כפי שכונה על ידי הדוברים בכנס, הסעיר את הרוחות גם הוא. ”ממשק המעסיקים שהכתיבה סלינגר לא עובד“, אמר עו“ד כהן. ”ביקשתי ממנה שתקשיב למעסיקים, אבל היא הייתה החלטית וטענה: ’אל תדאג, זה יעבוד‘. זה לא עובד“.

”גם שר האוצר וגם ראש הממשלה בעד הפחתת הרגולציה. כל הוראה לחברת הביטוח, עולה לה כסף בגלל היישום. מי משלם את זה? המבוטח בפרמיה שמתייקרת לו“, הוסיף ח"כ זוהר.

סמוטריץ‘ טען כי עודף רגולציה הוא שפוגע בתחרות. ”כדי לייצר תחרות מלאכותיות פוגעים בכלכלה החופשית ומעמיסים על הציבור“.

”ביטוח משוכלל יכול להתקיים רק במדינת חוק ורגולציה“, הדגיש המפקח לשעבר. ”עם זאת, הרגולציה מרוקנת מתוכן את הבורסה, למשל. חברות יוצאות מדי יום מהבורסה, כי הן לא מסוגלות לקרוא וליישם חוברות של עשרות עמודים בכל כמה ימים“. שורר הדגיש כי ”זה יהיה אסון לאומי אם יאפשרו לבנקים למכור ביטוח – אז באמת יחסלו את סוכן הביטוח“.

 

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email