ח“כ מיקי זוהר: "יש תחרות בענף הביטוח, והמדינה לא צריכה להתערב"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אני חייב לציין שאני מרגיש בן בית בלשכת סוכני ביטוח. אריה אברמוביץ עובד אתי באינטראקציה יומיומית בוועדת הכספים, שם אני פועל לטובת סוכני הביטוח. לי ברור שהסוכן הוא הגורם החשוב ביותר בענף הביטוח, משום שחברות הביטוח מנועות מטבלת האקסל והרווחים שלהן, כשהשירות במקום האחרון. סוכן ביטוח שלא ייתן שירות טוב ללקוחות שלו, יעזבו אותו וזה יפגע בפרנסה שלו, לכן הוא משקיע קודם כל בשירות“. כך אמר ח"כ מיקי זוהר, מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, ברב־שיח בנושא פנסיה אותו הנחה יהודה שרוני, פרשן כלכלי במעריב.

ח“כ יואב בן צור (יו“ר סיעת ש“ס), התייחס גם הוא לסוכנים. "20 שנה אני מבוטח אצל אותו סוכן ביטוח בירושלים. הוא חושב קודם כל הטובה שלי ואחר כך על הרווח שלו. אם זה כלל החשיבה של סוכני הביטוח, אז אי אפשר בלעדיהם“.

ח“כ עודד פורר (ישראל ביתנו), חבר ועדת הכספים, הסביר, ״אני עו“ד במקצועי, וכמו שלא כדאי להופיע בבית המשפט בלי עו“ד, לא כדאי להתמודד מול חברות הביטוח בלי סוכן. סוכן ביטוח הוא זה שחשף בפניי את האפליה בין חיסכון לפנסיה אצל עצמאי לעומת שכיר, ולכן פעלתי לטובת הפנסיה לעצמאים“.

אג“ח מיועד – שערוריה

״משבר 2008 והתספורות שעשו לחברות גדולות לאחר מכן, הביאו לתשומת ליבי שכספי פנסיה היו מושקעים באותן חברות וכי יש הרבה בעיות בתחום“, אמר רועי מימרן, יו“ר פורום החוסכים לפנסיה. ״אני יכול לציין, כי מאז יש שיפור גדול בתחום בזכות הרוח האחרת שנושבת באוצר ובכנסת בנושא זה“.

שרוני (מימין), ארנון, מימרן, זוהר, בן צור ופורר

סו“ב יובל ארנון, יו“ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, ציין כי ״בתקופה בה חוסכים לפנסיה חלים שינויים וטלטלות – בא לידי ביטוי תפקידו של סוכן הביטוח, להיות עם המבוטח בכל שינוי ולבצע התאמות“.

בהתייחסו לשאלת המנחה בנושא קרן ברירת מחדל ותשדיר האוצר, אמר ח“כ זוהר כי ״הייתי ממתנגדי הקרן ואני עדיין חושב, שהיא תתברר כלא יעילה מבחינת השירות והתשואות לחוסכים. עלי להזכיר, שגם בממשק המעסיקים המדינה רוצה לקחת על עצמה את האחריות, אבל על השירות היא לא יכולה להיות אחראית, ולכן יש הרבה מבוכה בממשק. תפקיד המדינה הוא לא להיות חברת ביטוח ולא סוכן ביטוח. יש תחרות בענף הביטוח, והמדינה לא צריכה להתערב. בנוסף, היא לוקחת פרנסה מהאזרחים ולא לוקחת אחריות על השירות

שנותנים להם“.

ח“כ פורר הסכים. "הקמת רשות עצמאית היא אחת השערוריות שעוד יילמדו בעתיד – איך הכנסת והממשלה התפרקו מהסמכויות שלהן. בוועדת הכספים נעשה הכל כדי לדון בנושאים שהרגולטור מנסה לקדם ועלול לפגוע בציבור“.

שרוני שאל את המשתתפים כיצד לשכנע את הצעירים לחסוך לפנסיה מגיל צעיר, לאור זאת שהם מסבסדים את האג“ח המיועד של המבוגרים וחוסר היציבות של הפנסיה. ח“כ בן צור השיב כי באמצעות הטבות אחרות כמו הורדת מס הכנסה ודמי ביטוח לאומי למי שמפרישים לפנסיה. ארנון טען כי אג“ח מיועד זו שערורייה בפני עצמה, והזהיר – ״אם לא ננקוט בצעדים לשפר את הפער בין השכר לפני הפנסיה לקצבת הפנסיה, נגיע לימים שבו פנסיונרים יחטטו בפחי אשפה“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email