ח"כ עבאס: אפעל לתמיכת הקואליציה בהצ״ח למניעת אפליית סוכני המגזר הערבי

יו"ר רע"מ יסייע בקידום הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר למניעת אפליית סוכני ומבוטחי החברה הערבית בביטוח חובה; "מוטלת חובה לתת הזדמנות שווה לכל אזרח במדינה ללא קשר למוצאו"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר מפלגת רע"מ, ח"כ מנסור עבאס, הבטיח לסייע לקדם את הצעת החוק שיוזמת הלשכה עם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) שנועדה למניעת אפליית סוכני ומבוטחי החברה הערבית בידי חברות הביטוח בתחום ביטוח החובה.

ח"כ עבאס הבטיח שלאחר העברת תקציב המדינה הוא יפעל לכך שהקואליציה תתמוך בהצעת החוק, למרות שהיא מוצעת בידי ח"כ מהאופוזיציה.

בפגישה שהתקיימה עמו ביום שישי האחרון במשרדי סו"ב עאלם נואף בכפר מנדא, השתתפו נשיא הלשכה בפועל, סו"ב יוסי אנגלמן; סגנית הנשיא, סו"ב אניה לוין; סו"ב עאדל מחאג'נה, יו"ר ועדת ההיגוי של סוכני החברה הערבית בלשכה וחברי הוועדה; ולוביסט הלשכה, לירן בן הרוש.

פגישת הסוכנים עם ח"כ עבאס | צילום: לירן בן הרוש

לפי הצעת החוק החדשה, שנמצאת במחלקה המשפטית בכנסת, יתווספו לפקודת ביטוח רכב מנועי (שיווק פוליסת חובה) הסעיפים הבאים: "(א) בעל רישיון מורשה על פי חוק הפיקוח יהיה רשאי לשווק פוליסה לכל אדם הנדרש לפוליסה על פי פקודה זו. (ב) מבטח יתקשר עם בעל רישיון לשיווק פוליסות, על פי פקודה זו, באופן שלא יפחת מ־25% מהפוליסות הנמכרות, על ידי בעל הרישיון, ביחס לפקודה זו".

מחיר גבוה במגזר

בדברי ההסבר להצעת החוק, נכתב כי "בענף שיווק הביטוח קיימת תופעה לפיה סוכני ביטוח נחסמים משיווק ביטוח חובה למבוטחיהם לנוכח היקף התביעות בהן היו מעורבים מבוטחיהם. חשוב להדגיש כי המבוטחים עצמם, אשר בעטיים נחסם הסוכן משיווק פוליסות חובה אלו, אינם נפגעים הואיל והם רוכשים את הפוליסה אצל סוכן ביטוח בחברה היהודית.

"כיום האזרח הערבי רוכש ביטוח חובה במחירים גבוהים מאחר ולרוב בעל הרישיון בסביבתו קשור בקשר עסקי עם חברת ביטוח אחת או שתיים ואינו חשוף לתעריף התחרותי של יתר 15 חברות הביטוח אשר חשופות בפני בעל הרישיון שאינו מהחברה הערבית. הסוכן נותר ללא פרנסה חרף העובדה שאין מדובר על מעשה התלוי בו כלל. תופעה זו נפוצה במיוחד בהתנהלות חברות הביטוח כלפי סוכני הביטוח בחברה הערבית.

"יש להוסיף כי מדובר בחובת ביטוח מנדטורי במדינת ישראל, ומוטלת חובה לתת הזדמנות שווה במחיר ו/או הנגשת הכלים לכל אזרח במדינה ללא קשר למוצאו ו/או דתו לקיים את החוק במידה שוויונית.

"הצעה זו אמורה להוביל להענקת הזדמנות שווה לכל אזרח לרכוש ביטוח חובה בכל מקום במדינה.  מדובר באוכלוסייה הערבית המונה כשני מיליון אזרחים המופלים ביישום פקודת ביטוח רכב מנועי.  בנוסף, הצעה זו באה לעצור את הסנקציה המוטלת על סוכני הביטוח, ללא הצדקה, הואיל ומדובר על  פוליסה מחויבת על פי דין ואין לאפשר לחברות הביטוח להימנע מפעילות עם הגורם המשווק, לנוכח העובדה כי מבוטחיו היו מעורבים בתאונות דרכים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email