ח"כ עודד פורר יניח הצעת חוק ביוזמת הלשכה לזיכוי ממס על רכישת ביטוח סיעודי

שתי הצעות חוק יונחו בפתיחת המושב הבא של הכנסת בשיתוף עם הלשכה: מכירת מוצרי ביטוח ארוך טווח רק באמצעות סוכן ביטוח, וזיכוי ממס על רכישת ביטוח סיעודי
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"בחרתי להימנע בהצבעה על תקציב המדינה ל־2019 משום שיש מדיניות מקולקלת שבה פוליטיקאים מבטיחים הבטחות ולא מקיימים אותן. הבטחנו לנכים שנשווה את קצבתם לשכר הממוצע, וכשראיתי איך עובדים על הנכים למרות שיש כסף למדינה, ואיך עובדים על ניצולי השואה, על השוטרים ועל ציבורים אחרים, החלטתי שאני לא נותן את קולי לכך. גם כמפלגה לא עמדנו בהבטחות שלנו לציבור".

כך אמר ח"כ אורן אסף חזן (ליכוד) בפאנל על תקציב המדינה 2019 . ברב־שיח אותו הנחה העיתונאי והפרשן הבכיר אראל שנבל (מקור ראשון), השתתפו חמישה חברי כנסת: חזן, נאווה בוקר (ליכוד), לאה פדידה (המחנה הציוני), עודד פורר (ישראל ביתנו) ומיכאל מלכיאלי (ש"ס). את הלשכה ייצג בפאנל המשנה לנשיא סו"ב ליאור הורנצ'יק.

מימין: מלכיאלי, הורנצ'יק, בוקר, חזן, פורר, פדידה ושנבל

ח"כ בוקר העירה לח"כ חזן שלא היו שום הבטחות: "לפני שנתיים הצעתי את הצעת החוק להגדלת קצבת הנכים. הפעלנו לחץ אדיר על האוצר וההישג הוא חשוב, אומנם לא מספיק, אבל הקצבה תגדל ל־ 4,000 שקל ותוצמד לשכר הממוצע במשק. לא נוותר למרות ההישג הראשוני. זו רק ההתחלה".

ח"כ פדידה: "אין בתקציב משב רוח רענן אחד, הבטחות לחוד ומעשים לחוד. אין בשורות לרשויות חלשות, אין בשורה בנושא קצבת הזקנה – ציפינו שהיא תוצמד למשכורת מינימום, כי זה מה שהובטח. כאופוזיציה אולי אין לנו מספיק אצבעות, אבל כשיש שילוב כוחות עם הקואליציה כמו בחוק הסיעוד, אז בעבודה קשה ומשותפת הגענו לחוק משופר כשכולם מקבלים יותר ממה שחשבו בהתחלה. אני רוצה להודות לליאור על המהפכה המגדרית וקידום הנשים בענף ובלשכה".

המנחה שאל את ח"כ פורר אם זה מוסרי לתקוע מדינה שלמה עם תקציב לשנתיים וחצי. פורר: "בתקציב המדינה אפשר תמיד לעשות תיקונים, אבל העובדה שאישור התקציב התקבל מוקדם אפשר לכל משרדי הממשלה להתחיל שנה כשהם יודעים מה התקציב שלהם, מה שמשפיע ישירות על הביצועים שלהם וזה מה שחשוב".

דואגת לתפקיד הבא

בנושא הרגולציה בביטוח הפכה שוב הממונה דורית סלינגר לנושא המרכזי. ח"כ חזן: "במלחמתה נגד סוכני הביטוח, דורית סלינגר, וגם פקידיה, דואגת לתפקיד הבא שלה בחברות הביטוח. אמרתי לה את זה גם בפנים בוועדת הכספים. הגשתי לפני שנתיים הצעת חוק צינון לפקידי ציבור בכירים, אבל היא תקועה עד היום מסיבה מאוד פשוטה: השרים לא רוצים לריב עם הפקידים, וככה החשכ"לית הולכת להיות מנכ"לית בית השקעות ויש פינג פונג של כיסאות על הגב שלנו".

הורנצ'יק: "עודף רגולציה זה סכנה ממשית לענף כולו; כל חוזר שיוצא מחזיר אותנו לשנות ה־ 50 במקום לקדם אותנו לשנות ה־ 2030 . ביומיים האחרונים אנו עדים לשיח הציבורי המשתנה – כולם מבינים את מה שאנו אומרים זמן רב – אין תחליף לסוכן ביטוח. ביום ראשון תונח הצעת חוק שתחייב שכל ביטוח ארוך טווח ייעשה אך ורק על ידי סוכן ביטוח, שום תקליט ושום פקידה לא יכולים לקחת את העתיד שלנו ולשחק בו".

ח"כ פורר: "חשוב לדעת שיש תקופת צינון של שנה גם לממונה. לא מחכים לה בחברות הביטוח כי גם להן יש טענות כלפיה. הרעה החולה היא בחוק של רשות שוק ההון עצמאית – כשנותנים לפקידים את הסמכות והיכולת לקבוע גורלות בהינף עט, בלי שום בקרה ציבורית. צריך לבוא לשרים ולומר להם – תהיו שרים. אל תהיו פקידים".

לקחו את הבנקאים

בהתייחס לנושא העצמאים והעסקים הקטנים אמר ליאור הורנצ'יק: "בסופו של יום אנחנו סוכני הביטוח מנהלים עסק עצמאי. המלחמה היא יומיומית כדי לדאוג לפרנסת משפחותינו. בלשכת סוכני ביטוח אנחנו שמים דגש עצום, בכל שיח עם קובעי המדיניות, על חשיבות העסקים הקטנים והעצמאים. זה חייב להיות בין הדברים המהותיים שעל המדינה לדאוג להם".

ח"כ פורר: "כשהייתי בעל עסק סוכן הביטוח הוא שנתן לי את השקט הנפשי. בגלל שיש כמה סוכנים שלא עובדים לפי החוק, לא מחריבים ענף שלם".

ח"כ מלכיאלי: "בזכות המפגשים שלי עם נשיא הלשכה ליאור רוזנפלד התחברתי מאוד לעולם סוכני הביטוח, שלא הכרתי אותו קודם לכן. באשר לתקציב המדינה, לשמחתי התקציבים לחרדים נכנסו לבסיס התקציב. לצערי, זה רק חלק קטן ממה שרצינו להשיג בכל הקשור לסיוע לשקופים, לניצולי השואה; אפשר לתת לעניים בלי להוציא עוד כסף מקופת המדינה. חלוקת המשאבים אינה נכונה – לעני צריך לתת יותר. רוב המחוקקים לא היו עצמאים, ולכן זה נראה ככה".

לדברי פורר, הוא יניח בתחילת הפגרה הצעת חוק בשיתוף עם הלשכה לזיכוי ממס על רכישת ביטוח סיעודי: "אין לי ספק שתהיה תמיכה מקיר לקיר בהצעת החוק שתעלה להצבעה במושב זה. כשהמדינה מנסה לנהל הכל, הכל קורס. בסוף אנחנו משלמים הרבה ומקבלים שום דבר. מכירים את זה מביטוח לאומי. לכן המודל הנכון הוא לעשות דברים באופן פרטי ולקבל הטבות אם הולכים למסלולים הנכונים. את ההצעה הזו נניח על שולחן הכנסת עם פתיחת המושב. הצעת חוק צריכה לנוח 45 יום ומיד אחרי זה נקדם אותה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email