ח"כ עומר בר-לב: "סוכני הביטוח הם סיירת המטכ"ל של החינוך הפנסיוני"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המדינה צריכה לתת לאזרחים חינוך פנסיוני, אבל בשום אופן אסור לה לגלגל את האחריות לפנסיה על האזרח לבדו – זה המסר העיקרי שעלה בנושא חינוך פנסיוני בכנס ביטוח חיים ופנסיוני של לשכת סוכני הביטוח, בהנחיית עורך "גלובס" חגי גולן, השתתפו ח"כ עומר בר-לב (המחנה הציוני) ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), ח"כית מיכל בירן (המחנה הציוני) ומוסי רז (מרצ).

"הקריאה לציבור לקחת אחריות היא נכונה, אבל הממשלה צריכה לדאוג לכך שהחומר יהיה פשוט ומובן לכל אחד", טען רז. "צריך למצוא דרך לפשט את החיסכון: כמה מפרישים, כמה צפויים לקבל בפרישה וכדומה. יש נעלמים רבים כמובן, כמו גיל הפרישה, שינוי מסלולים ותלות בשוק ההון, אבל מחובתנו לפשט זאת ככל האפשר".

טופרובסקי ציין כי משרד האוצר החל תהליך של חינוך בשנים האחרונות, כמו אתר האוצר שלי, והר הכסף. "אנחנו יודעים שלהר נכנסו 900 אלף איש, מרביתם גילו חסכונות שלא ידעו על קיומם, אבל זה לא מספיק. התחלנו להכניס תכנים פנסיוניים לבתי הספר, אבל זה לא מספיק. כבר מהגיל הרך צריך להכניס חינוך פיננסי".

בירן שמשמשת גם כיו"ר השדולה לפנסיה הוגנת ציינה כי היא לא מסכימה להצהרות על חינוך פנסיוני. "עצם האמירה הזו, מטרתה לגלגל אחריות מהמדינה לאנשים. אני מתנגדת לכך שהמדינה תסיק שאם יש אתר ואם מלמדים זאת בבית הספר, זה פותר אותה מאחריות. המדינה צריכה לקחת את האחריות. אנחנו עומדים בראש השדולה לפנסיה הוגנת, כי לפני הכל יש פה כשל שוק מרכזי שהמדינה לא מטפלת בו.

"דרושים לנו אנשים שמבינים ומתווכים את הנושא. יש בעיה במודל התגמול ובינתיים אתם, אנשים מצוינים ומקצועיים, סופגים את הזעם של הציבור. נשמח שתביאו מודל חלופי שמתגמל את היכולות, הכישורים והניסיון שלכם, ובעוד שלושה חודשים, כשהכנסת תחזור לפעול, אנחנו נעזור לדחוף אותו".

"הקמנו את השדולה, מכיוון שהבנו שללא סיוע מהמדינה חינוך פנסיוני הוא כמו כוסות רוח למת", ציין בר-לב. "ההפתעה הכי גדולה שלי היתה לגלות שבמצע של יש עתיד קיימת הצעת חוק לפנסיה ממלכתית, כזו שהם התנגדו לה בכנסת. לשמחתי, גם יש עתיד הבינו שצריך להיות אלמנט של חיסכון פנסיוני ממלכתי. אתם סיירת המטכ"ל של הפנסיה. רק יחד אתכם נוכל לעשות את השינוי".

טופרובסקי הסכים כי לסוכנים היכולת להיות שותפים בקביעת החינוך הפנסיוני. "אני סומך על הסוכן שלי לחלוטין. בסופו של דבר אתם העבדים במקצוע הזה: אתם מתרוצצים בשביל חברות הביטוח ולא מקבלים שכר, רק תגמולים לא הוגנים. לכם יש את האחריות הגדולה ביותר כי החוסכים סומכים עליכם. אם נביא את הידע שלכם ויחד נקבע את התכנים לחינוך פנסיוני, אפשר לעשות מהלך שישנה את הדור הבא בישראל, ושיגרום לשוק הזה להיות משוכלל יותר".

בר-לב ציין כי סוכנים אף צריכים לקבל תגמול בגין ייעוץ שוטף למבוטחים, שייהפך לחלק מהרוטינה. "למקום העבודה יש אינטרס שהעובד שלו ייפגש אחת לכמה שנים עם סוכן הביטוח בצורה מסודרת, והמעביד ישלם על כך. זו עוד הטבה סוציאלית לעובדים, ותגמול ראוי לסוכן".

כשנשאלו חברי הפאנל איך אפשר לגרום לצעירים לחסוך, ציינו כולם כי החיסכון הפנסיוני צריך להתחיל כבר בצבא. "ברגע שהחיסכון קיים כבר בצבא הסיכוי שיתעניינו ויעבירו אותו הלאה גדל, לכן זה רעיון מצוין שנתחיל לחסוך כחיילים", ציינה בירן. "המדינה צריכה להתחיל להפריש לחיילים, ובמקביל לטפל גם בעוול שנעשה לעובדי המדינה, שמקבלים שכר יסוד קטן משמעותית ממשכורתם האמיתית, כדי לא להפריש לפנסיה".

טופרובסקי הסכים כי חינוך לבדו אינו מספיק וכי המדינה חייבת לדרוש הפרשות מגיל צעיר. "הבעיה היא שאצל צעירים רוב ההכנסות הן לא מוכרות. מלצרים רבים למשל מקבלים כסף בצורה שחורה. ערכנו פיילוט עם עמותת פעמונים שעורכת הדרכות לזוגות צעירים לפני החתונה ומסייעת להם בתכנון פיננסי".

הנוכחים אף הסכימו שחייבים לפתור את בעיית הפנסיה לעצמאים. לדברי בר-לב, "המדינה צריכה לקבוע איזושהי דרך שבה גם עצמאים יפרישו לעצמם לפנסיה. עצמאים רבים מוטרדים יותר מדי מלשרוד את החודש בלבד, ולא חושבים על הפנסיה. אי אפשר להשאיר זאת לעצמאי בלבד. המדינה חייבת לקבוע עמדה".

בירן ציינה כי משרד האוצר הבטיח הצעת חוק לפנסיה לעצמאים. "ההצעה חייבת להיות מנוסחת ברגישות ועם שכל ישר. היא צריכה להיות גמישה יותר, למשל, מתן אפשרות להפרשות בסכומים לא קבועים, על פי ההכנסות החודשיות. אין ספק שהעצמאים הם פצצת זמן מתקתקת שאנחנו חייבים לפתור במהירות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email