ח”כ עמיר פרץ: “אולי כדאי שתשקלו כיפת ברזל לסוכני הביטוח”

יו”ר מפלגת העבודה אמר את הדברים באירוע השקת מועדון הסוכן לכלכלה וחברה; “רק מנהיג שבא עם תפישת עולם מסוגל לקבל החלטות נכונות, חרף הקשיים והלחצים”
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום שלישי הושק בלשכה “מועדון הסוכן לכלכלה וחברה”, במפגש עם ח”כ עמיר פרץ, יו”ר מפלגת העבודה ופרופ’ שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין, שנחטף והוכרז כחלל במבצע צוק איתן. באירוע, שהתקיים בבניין הלשכה בתל אביב, נכחו עשרות סוכנות וסוכנים, שנהנו משלל הרצאות.

נשיא הלשכה, ליאור רוזנפלד, בירך את המשתתפים ואמר כי הוא “גאה לפתוח מסורת חדשה שמציבה את הלשכה בחזית הגילדות המקצועיות, ממצבת את הלשכה כאוטוריטה ומובילת דעת קהל, לא רק מקצועית, אלא גם בתחומי הכלכלה, החברה, הביטחון וגם קצת פוליטיקה. הלשכה מוצגת היום בתקשורת טוב בהרבה מבעבר, היא גף מוערכת על ידי ארגוני המעסיקים האחרים, שרואים בה כתובת לקבלת תשובות”.

עמיר פרץ | צילום: גיא קרן

פוגעים במעמד המקצוע

ח”כ פרץ ייחד את הרצאתו לקבלת החלטות וניהול סיכונים, כשהוא משתמש בדוגמה של מערכת כיפת ברזל, אותה יזם. בפתח דבריו אמר לקול תשואות הסוכנים: “הגיע הזמן להסתכל על סוכן הביטוח במבט שונה – כל אחד הוא בית עסק שמעסיק עובדים והוא גם הכתובת המקצועית למבוטחים שלא מתמצאים בתחום. חשוב מאוד שהלשכה תהיה מאוחדת ותצמיח יותר סוכנים שירצו לתת שירות איכותי. יש סוכנים שגורמים לכך שהמקצוע מאבד ממעמדו. תקפידו על סולידריות בתוככם, לא לשחוט מחירים – שירות זול הפך במהירות לשירות פחות טוב”.

בהתייחסו לנושא המרכזי של קבלת החלטות קבע פרץ: “רק מנהיג שמגיע עם תפישת עולם מסוגל לקבל החלטות נכונות, חרף הקשיים והלחצים. מהו ניהול סיכונים? אין שמיכה שאין לה גבולות, גם לא במערכת הביטחון”.

שמחה גולדין | צילום: גיא קרן

פרץ המחיש את הנושא בעזרת שתי דוגמאות. הראשונה הייתה מבצע “משקל סגולי” שבתחילת מלחמת לבנון השנייה, עליו החליט כשר הביטחון. “מדובר בחיסול 54 משגרים עם טילים הממוקמים בתוך בתים פרטיים וכולם מכוונים למרכז המדינה ולמטרות אסטרטגיות. אז אמרו לי – הרי זה יחשוף את הסוכנים שמהם קיבלנו את המידע, וזה מיועד לרגע קריטי. והשבתי – זה הרגע. הזהירו אותי – בכל בית מתגוררים 6־10 אזרחים. יהרגו מאות. אתה תוכרז כפושע מלחמה. והשבתי – בעל הבית מקבל 50 אלף דולר כדי להסתיר משגר עם טיל ואם נפציץ את הבתים האלה המסר הזה ייקלט להבא ויעבור גם לעזתים. ביקשתי להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה וקיבלתי החלטה, אז בתוך 34 דקות נעלם כל מערך הטילים הקטלני הזה. זה אני, איש השמאל, שקיבל את ההחלטה שהכריעה את המלחמה”.

איום מורלי ואסטרטגי

הדוגמה השנייה הייתה החלטתו לפתח את מערכת כיפת ברזל כהגנה על האוכלוסייה מפני הטילים: "בן גוריון הניח את תפישת הביטחון של מדינת ישראל על 3 רגליים: 1. התרעה; 2. הרתעה; 3. הכרעה", אמר פרץ והוסיף: "היה לי הכבוד להוסיף את הרגל הרביעית – הגנת העורף. עמדתי על כך שצריך לפתח הגנה מפני הטילים, משום שזהו איום מורלי שמשפיע על אזורים שלמים ואוכלוסיות גדולות, ולכן בעיני זהו איום אסטרטגי.

“אז אף אלוף לא תמך בי וגם התקשורת והממשלה יצאו נגדי – כולם פקפקו ואמרו שאת 5 מיליארדי השקלים עדיף להשקיע במלחמה בתאונות דרכים. אני חתמתי לבד על כל ההסכמים מול רפא”ל”, הדגיש פרץ וסיכם: “היום אין מי שלא מברך על כיפת ברזל. אולי כדאי לכם לפתח כיפת ברזל לסוכני הביטוח”, סיים פרץ את דבריו.

פרופ’ שמחה גולדין, נשא את דבריו בפני הסוכנים שעות ספורות לפני פגישת משפחות הנעדרים והחללים שגופותיהם בידי החמאס, עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. גולדין ייחד את רוב דבריו לדמותו של בנו, סגן הדר גולדין, שבחייו היה מנהיג חינוכי וכי בכוח הדוגמה הוא הנהיג את פקודיו הן כמדריך בבני עקיבא ואחר כך בצבא. הוא קבל על כך ש־5 שנים לאחר המבצע, גופתו של הדר עוד לא הוחזרה וסיפר על מאבק המשפחה והמשפחות האחרות “לייצר חזרה של הערכים עליהם גדלנו – לא משאירים חייל, חי או מת, בשטח האויב”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email