ח“כ שמולי: ”חברות הביטוח גנבו את המבוטחים – והרגולטור התרשל“

בריאיון מיוחד לקראת כנס הבריאות, מפנה ח״כ איציק שמולי אצבע מאשימה כלפי הרגולטור, אבל לא רק. "מאז שנכנסתי לכנסת אני נאבק למען המסכנים והחלשים, אבל כחלון אפילו לא עונה לטלפונים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הקמת רשות שוק הון, ביטוח וחיסכון היא הקמת מפלצת שתרכז בידיה הרבה סמכויות ללא גורם מפקח“. כך קובע ח“כ איציק שמולי (המחנה הציוני) בריאיון למגזין ביטוח ופיננסים המיוחד, שיפורסם לקראת כנס הבריאות הארצי של הלשכה שיתקיים ב־23 ביוני. ”לדעתי מדובר בהחלטה מטומטמת וחסרת כל היגיון. מה שעומד מאחוריה זה שני דברים: מאבקי אגו ואינטרסים בין הבנקים והגופים המוסדיים, והרצון הבלתי נגמר של הפיקוח לבלוע יותר ממה שהם מסוגלים לעכל“.

לדבריו, ריכוז תחת גוף אחד כל כך הרבה כוח וסמכויות, והוצאתו מפיקוח הממשלה והכנסת הוא החלטה מסוכנת וחסרת אחריות. ”ויש עוד דבר שמפריע לי מאוד בהתנהלות של אגף שוק ההון“, אמר ח“כ שמולי. ”אם כבר עושים רפורמה בהתנהלות שלו, אז יש פיל בחדר, שמשום מה לא רואים אותו, וזה המעבר מעמדת הרגולטור לתפקידים בכירים בחברות הביטוח“.

”בכל המקרים האחרונים של מעבר רגולטורים לחברות הביטוח לא הייתה תקופת צינון של חצי שנה אפילו, למרות שהם מחויבים לשנת צינון“, הזכיר שמולי. ”הם באים ומבקשים קיצורים ומתירים להם. אם יש טעם לפגם בכך שגנרלים יושבים בקבינט הביטחוני, משום שדעתם עולה להיות מוטה אם יש להם אספירציות פוליטיות, ולהם יש תקופת צינון של 3 שנים, הרי שזה ההיגיון שצריך לפעול גם לגבי רגולטור שמנהל סכום דמיוני של מאות מיליארדי שקלים. האיזון ההכרחי בין הדאגה ליציבות חברות הביטוח לבין השמירה על זכויות המבוטחים, הופר לחלוטין בשנים האחרונות, עד כדי כך שהרגולטור מבצע מהלכים כעושה דברם של חברות הביטוח, לפחות בתחומי הסיעוד והבריאות“.

”הקמת רשות עצמאית – החלטה חסרת היגיון״
”הקמת רשות עצמאית – החלטה חסרת היגיון״. ח"כ שמולי

ח“כ שמולי הוא מהבולטים בכנסת במאבקיו לטובת האוכלוסיות החלשות והמוחלשות, ומשום כך הוא פעיל מאוד בתחומי הבריאות, הסיעוד, והפנסיה. לדבריו, ברפורמה האחרונה בביטוחי הבריאות הפרטיים, ”לא צריך להיות גאון גדול כדי לדעת שאם המפקחת מתירה לחברות הביטוח לייקר בכל שנתיים את הפוליסה בשיעור של עד 20%, אז הן תייקרנה את הפוליסות בכל שנתיים ב־20%, מה שיפגע במבוטחים להם היא כל כך דואגת, לדבריה“, אמר שמולי.

איפה כחלון החברתי?

לגבי הביטוחים הסיעודיים אמר שמולי כי ”המדינה לא מוכנה להכניס יד לכיס, ובטח שלא חברות הביטוח“, טען. ”חברות הביטוח הן האשמות העיקריות במחדל של ביטוח הסיעוד הקבוצתי, שהן מכרו אותו ללא הכרה בגלל תאוות בצע ותו לא. הן ידעו כל הזמן שהן מוכרות מוצר שלא יוכלו לספק אותו, ושהן יוכלו שלא לחדש אותו כרצונן – הן גנבו את המבוטחים, והרגולטור התרשל ולא עצר את זה בזמן. אז שהמדינה תודה בטעותה ולפחות תיתן פיתרון ריאלי לאותם חולים סיעודיים“.

בראיון מפנה שמולי את ביקורתו גם כלפי שר האוצר, משה כחלון. ”הוא זה שהלך עם המסר החברתי בבחירות“, אמר שמולי. ”איפה הוא? מי יותר חלש באוכלוסיה מאשר הקשישים הסיעודיים? איפה כחלון של הסלולרי? איפה כחלון החברתי? מאז שנכנסתי לכנסת אני נאבק למען המסכנים והחלשים, אבל כחלון אפילו לא עונה לטלפונים שלי כשאני מבקש לדבר אתו“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email