ח"כ שמולי: לוותר על סוכן מקצועי בשביל כמה פרוטות זה חוסר אחריות

על הביטוח הסיעודי: מחדל של הפיקוח, שלא השכילו לתקן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ח"כ איציק שמולי שנבחר על רקע המחאה החברתית, הוא חבר בועדת הכלכלה וככזה, מעורב לא פעם בעניינים הקשורים לענף הביטוח ולמעמדם של הסוכנים.

בראיון ל"ביטוח ופיננסים" שמולי, מבהיר כי למרות הביטוחים הישירים, הוא ממשיך להיעזר בסוכן ביטוח: "ברור שאנחנו נמצאים במקום שבו יש יותר ויותר שרותים בכל מיני תחומים, שאנשים יכולים לרכוש. אני עצמי כן נעזר בסוכן ביטוח, אני חושב שזה דבר חשוב מאוד, כי הרצון לחסוך כמה פרוטות בהווה, אבל להפסיד הרבה מאוד בגלל שכאדם מן הישוב, אינך מתמצא, זה חוסר אחריות. זה בסדר שיש את הדבר הזה שנקרא ביטוח ישיר וסוכני הביטוח צריכים לחשוב היטב איך הם נערכים ומנצלים את היתרונות היחסיים ונאבקים על מטה לחמם ושרידות המקצוע".

שמולי, המשמש כיו"ר שדולת הגמלאים בכנסת, מלא בביקורת נגד הפיקוח על הביטוח, בכל ההתנהלות סביב הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים, זאת על רקע טיוטת תקנות שהוצגה בימים האחרונים על ידי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר.

מה הביקורת שלך סביב נושא הביטוחים הסיעודיים?

"זו הונאת הביטוח הכי גדולה שנעשתה במדינת ישראל ומה שמצער שזה בחסות המדינה. אנשים קנו ביטוח וקיוו שזה ישרת אותם בזקנה, אבל התברר להם שקנו משהו זמני. כל זה בידיעת הרגולטור, שבמקרה הטוב טעה ובמקרה הרע התרשל בתפקידו וגרוע מכך. הייתי מצפה שהמדינה תפרוש רשת בטחון ותיקח אחריות לפחות על המבוטחים המבוגרים, ששילמו עשרות אלפי שקלים ולעתים יותר ויום אחד פשוט קיבלו מכתב מחברות הביטוח שאין יותר ביטוח סיעודי והם קיבלו את זה בתדהמה ובהפתעה.

"גם מה שפרסמה המפקחת על הביטוח – נראה שהיא למדה מהשר שלה. התוכנית לא אפויה, הפרטים לא סגורים, עדיין לא יודעים מה גובה הפרמיות שאנשים שנזרקו מהקולקטיב יצטרכו לשלם וגם לא יודעים מה הם אמורים לעשות בתקופת המעבר. היא אמרה שתאריך היעד הוא יוני 2015 ועוד תקופת הכשרה של 9 חודשים וכמה אנשים ימותו עד אז? חבל שהאגף שאחראי לרשלנות ולפשע הזה, כשהגיע למקום שצריך לתקן, הוא מוסיף חטא על פשע".

שמולי עוסק גם בנושא הפנסיה והוא מצביע על מספר גורמים למשבר הפנסיה המתהווה: "משבר הפנסיה בישראל נובע מכמה גורמים. קודם כל, כאשר יש ירידה בהכנסות של האזרחים, בגלל שוק תעסוקה נצלני ודל בהזדמנויות שמספק שכר עלוב וחצאי משרות, הכנסה פנויה זו כמעט פנטזיה וכשזה המצב, מה אנחנו תמהים שאנשים לא מצליחים לחסוך לפנסיה? יש גם את המרכיב של חינוך פיננסי שצריך להרחיב בארץ. יש גם את ראיית המאקרו – אני תומך בכך שקרנות הפנסיה חייבות להשקיע לפחות חלק מהכספים שלהם, שהם בסך הכל הכספים של כולנו, גם בהקמה של תשתיות פיסיות ואנושיות, שיובילו גם הן בסופו של דבר צמיחה".

שמולי ישתתף בעוד שבועיים בכנס אלמנטר באילת, במושב שיעסוק בתקציב 2015. עמדתו נגד התקציב המתגבש, נחרצת: "אני חושב שכשבונים תקציב יש 2 שאלות שאמורות לעמוד מולנו: מחוללי צמיחה ואיך מגדירים אותם, ואיך סוגרים פערים חברתיים. נושא זה רלבנטי בעיקר בישראל, כשאנחנו עומדים על סף מיתון. "כל מי שעקב אחרי התקציב, כיפופי הידיים ומאבקי האגו, מבין שזו לא היתה הדרך שבה צריך לבנות את התקציב. כששר האוצר אומר שזה תקציב טוב, זו אמירה שאין מאחוריה כלום, אלא אם אתה התנחלות, מערכת בטחון, או אחת מ-4 חברות הענק שיקבלו 7.5 מיליארד שקל בהטבות מס. אבל אם אתה סתם זוג צעיר, או סתם פועל בערד, או אחד מהילדים שמתחת לקו העוני, אין כאן שום בשורה. זה תקציב מחפיר, שבסך הכל יתן לקואליציה עוד כמה חודשים של חמצן פוליטי, אבל הם בדרך לשום מקום".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email