חלון הזדמנויות לפתרון בעיית ביטוח החובה בחברה הערבית

השינויים שחלו בתקופה האחרונה, והקמתה של ממשלה חדשה בהשתתפות חברי כנסת מהחברה הערבית יצרו הזדמנות גדולה במסגרתה נוכל לקדם ולתקן את האפליה בחוק ביטוח החובה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהיותי סגן יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכת סוכני הביטוח בישראל, הקדשתי את מירב מאמציי סביב אחד הנושאים המרכזיים והחשובים ביותר לחברה הערבית בתחום הביטוח – הפקת ביטוח חובה לסוכני הביטוח בחברה הערבית.

בעיית ביטוחי החובה במגזר הערבי נמשכת מזה עשרות שנים ללא פתרון הולם אשר יעניק שקט נפשי לסוכן הערבי על מנת שיוכל לעבוד בצורה מכובדת ויפיק תעודת ביטוח חובה במשרדו, כמו כל שאר הסוכנים בישראל.

בדרך לעתיד טוב יותר עבור סוכני החברה הערבית | צילום: shutterstock

עד יומנו זה חברות הביטוח מערימות קשיים לפתחם של הסוכנים הערבים ואפילו חוסמות הפקת תעודת חובה ו/או מונעת נגישות למערכות החברה במשרד הסוכן, זאת בטענה ששיעור התביעות בחברה הערבית גבוה וכי שכיחות של החובה יותר גבוהה מהחברה היהודית. יצויין כי זה אינו מדוייק ואם יש בו מן האמת הרי שזה נובע ממספר גורמים שאינם רק הגורם האנושי אלא כוללים, בין היתר:

1. התשתיות והכבישים בישובי החברה הערבית ברמה ירודה.

2. חוסר הסדרת צמתים.

3. העדר תמרורים ביישובים הערבים.

4. מקומות עבודה רחוקים ולפיכך האזרחים הערבים נוסעים מרחק רב למרכז ולדרום למקומות העבודה שלהם עם מספר נוסעים רב באותו רכב, כך שבמקרה של תאונה יהיו יותר נפגעים.

פגיעה בפרנסת הסוכן

לפיכך, כאשר חברת הביטוח חוסמת את הסוכן הערבי היא גורמת לאפליה בוטה הן כלפי הסוכנים הערבים והן כלפי הלקוחות בחברה הערבית שלא יכולים לבטח אצל הסוכנים הערבים, אך כן יכולים לבטח אצל הסוכנים במגזר היהודי – אפילו באותה חברה אשר חסמה את הסוכן הערבי. לכן המבוטח הבעייתי עם תאונות נותר מבוטח ומי שנפגע הינו רק הסוכן, פרנסתו והעובדים שלו בלבד.

כידוע, עפ"י חוק ביטוח חובה משנת 1970 נוסח חדש, קיימת חובת עשיית ביטוח חובה לכל אדם אשר משתמש ברכב מנועי כהגדרתו בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים משנת 1975, אבל בפועל למרבית הסוכנים בחברה הערבית אין במשרדם מערכת הפקה זמינה לתעודת חובה לחברות הביטוח, וייתכן שיש לחלק מהם זמינות להפקת חובה בחברה או שתיים בלבד.

תמיכה רחבה

ולכן, משאין פתרון צודק לבעיית ביטוח החובה, קידמנו בלשכה הצעת חוק של ח"כ מיקי זוהר משנת 2018 כאשר הדגש בהצעה הוא לאפשר לכל סוכן ביטוח מורשה לשווק פוליסת ביטוח חובה לכל אדם, וכי לא תהיה למבטח אפשרות לסרב להתקשר עם סוכן מורשה בעשיית ביטוח חובה.

יש לציין, כי ערכנו מאז שנת 2018 פגישות עבודה בהשתתפות הנהגת הלשכה וחברי ועדת ההיגוי עם חברי כנסת שונים על מנת לקדם חוק זה הן בלשכה והן בכנסת למשך יותר משלוש שנים, ובתקופה האחרונה ולאחר שנבחרה ממשלה חדשה בהשתתפות חברי כנסת מהחברה הערבית נוצרה בפנינו הזדמנות גדולה מאוד במסגרתה נוכל לקדם ולחוקק חוק זה עם תיקונים קטנים, ובמיוחד מאחר ויש תמיכה מחברי כנסת שונים מהקואליציה והאופוזיציה שתומכים בהצעת החוק שאנו קוראים לאישורה.

כולנו תקווה כי בחודשים הקרובים יאושר החוק ותתוקן האפליה נגד הסוכנים הערבים שסבלו ממנה במשך שנים רבות.

הכותב הוא סגן יו"ר הוועדה האלמנטרית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email