חשוב יותר ממדד השירות: הכירו את דירוג הקיימות

דירוג הקיימות של חברה חשוב יותר ממדד השירות שלה, מדמי הניהול שהיא גובה או מהעמלה שהיא משלמת לסוכן; הדבר חשוב עתה עוד יותר כשמייעצים ללקוח על השקעות אלטרנטיביות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הנציבות האירופית פרסמה שורה של כללים מתוקנים להשקעות של חברות ביטוח וגופי השקעה ובהם נושא "הקיימות" – דירוג ההשקעות של החברות שמבטיח להן קיום לאורך זמן. בנושא הקיימות, הנציבות מתייחסת גם לשמירה על הסביבה, אך לא בכך אני עוסק. אנחנו בישראל פועלים בשוק מאוד קטן ומצומצם בהשוואה לחברינו באירופה שיש להם הרבה מאוד חברות ביטוח ובתי השקעות. הרי שהאפשרויות שלהם לעומתנו הן כמעט בלתי מוגבלות.

מה אנחנו כסוכנים יודעים על דירוג הקיימות של החברות? הרגולציה בישראל לא מחייבת לדרג את חברות הביטוח או את גופי ההשקעה, מבחינת רמת ההשקעות שלהם – האם זה AAA, BBB, מה שרוב הסוכנים לא יודעים בכלל במה מדובר. במסמך ההנמקה הסוכן מתייחס לפילוח/דרוג העמלות שהוא מקבל מחברה א' או מחברה ב' ולגובה דמי הניהול. בהסתכלות גלובלית, אלה נתונים שהופכים היום למשניים.

הדבר חשוב כשמייעצים ללקוח על השקעות אלטרנטיביות | צילום: shutterstoc

בייעוץ ללקוח השיקול צריך להיות שונה לחלוטין. בייעוץ ללקוח אנחנו צריכים לשקול נושאים של קיימות, של דירוג, של סיכוני סולבנסי, שאנחנו לא ממש יודעים מה זה, והפיקוח לא מכניס אותנו בכלל לדבר הזה. הנושא של סולבנסי עובר לנו מעל הראש – לא הסוכנים ולא הלקוחות מתעניינים בזה, אבל זה נושא חשוב ביציבות חברה לשנים רבות.

יש עכשיו המון פורומים וסדנאות על השקעות אלטרנטיביות; מי אלה הגופים האלה? מה הדירוג שלהם מבחינת ההצעה שלי כסוכן ללקוח? כמשווק, כיועץ – במקום להשקיע בקופת גמל להשקעה, בחברה מסוימת, אני מציע לך השקעה אלטרנטיבית. נכון שהם מציעים בטחונות – אבל איזה דירוג קיימות יש לחברה הזאת?

חברות הביטוח מתבססות על 4 רגליים – ביטוח, השקעות, פנסיה, פיננסים. אבל יש גופים שאין להם אלמנט של ביטוח, או של אגרות חוב מיועדות. אני מדבר בעיקר על מוצרי השקעה מבוססי ביטוח כמו פנסיה או ביטוח מנהלים.

להחזיר את הכסף

הכוונה היא מה כיוון ההשקעה של אותו גוף שיאפשר לה בעוד 30 ־ 20 שנה להחזיר את הכסף למבוטח. קיימות מתבססת על דירוג ההשקעות של החברות. איך אנחנו מורידים את זה לצרכן? זה לא נמצא בכלל בפורמט של סוכני הביטוח בישראל. באירופה יש מודעות גדולה לנושא הזה, כדי שגופי ההשקעה והייעוץ על מוצרי השקעה מבוססי ביטוח יכניסו גם את השיקולים האלה של קיימות כשהם מייעצים ללקוח. אנחנו עוד לא הגענו לזה.

מעבר לכך, במפגש השבוע של BIPAR בפריז מתוכננים דיונים בנושא זה: כסוכן עצמאי אתה יכול להחליט עבור הלקוח על תמהיל ההשקעות – קרן השתלמות בחברה אחת, קרן פנסיה בחברה אחרת וכסף לתיקון 190 בחברה נוספת וכך הלאה. זו התנהלות של ברוקר  האם אתה בכלל לוקח אחריות ומסביר את נושא הקיימות ללקוח? אני לא ראיתי את זה. כי הכל מבוסס ומכוון על ידי הרגולציה בשנים האחרונות לנושא דמי ניהול והפחתתם – לא שאין להם חשיבות, אבל אולי אדם יהיה מוכן לשלם יותר דמי ניהול כי אני ממליץ לו על חברה שמדורגת AAA, במקום לחברה שמדורגת BBB ומציעה דמי ניהול נמוכים יותר?

אני חושב שבמיוחד כרגע, כשאנחנו מתחילים לדבר על השקעות אלטרנטיביות, גם דירוג הקיימות צריך להיכנס לפורמט שלנו כסוכני ביטוח. כשאנחנו מייעצים היום ללקוח, אנחנו צריכים להתחיל לחשוב גם על הקיימות של החברה, של בית ההשקעות – איך הוא מדורג, מי דירג אותו? חשוב מאוד לדרג את השירות של חברת הביטוח, אבל זה משהו לטווח קצר. בהשקעה לטווח ארוך, חשוב קודם כל לדרג את הקיימות של החברה. והיו דברים – היו חברות גדולות שקרסו בביטוח בישראל כמו הסנה וירדניה – כמדינה קטנה עם מעט אפשרויות, חשוב שיהיו השקעות אלטרנטיביות, אבל חייבים שיהיה מישהו שידרג אותן בשקיפות מלאה לסוכנים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email