חשוב לבדוק הכל בזמן: סיפורי פרישה קטנים מקרנות גדולות

סו"ב אייל רחוביצקי מספר על ארבעה אירועים אופייניים בתהליכי הפרישה למבוטחי קרנות הפנסיה הוותיקות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

קרנות הפנסיה הוותיקות גרעוניות ברובן, וכולן בעלות יתרונות גדולים וחסרונות גדולים בפרישה. השבוע אגע במקבץ אירועים אופייניים בתהליכי הפרישה למבוטחי קרנות הפנסיה הוותיקות.

רחוביצקי | צילום: ערן ירדני

סיפור ראשון:
כל החברים שלי קיבלו מענק שנים עודפות ואני לא קיבלתי, איך זה יכול להיות? למבוטחים במסלול היסודי היה סיכון גבוה בכך שהיו חשופים ללא ביטוח ראוי לאורך תקופת העבודה, והפרישו לאורך השנים רק את כספי התגמולים. כל הפיצויים נצברו בקופה נפרדת או שולמו בסכום חד פעמי כמענק על ידי המעסיק. היתרון העיקרי בפרישה הוא שהפורש יקבל את כל הפיצויים, ומדובר במאות אלפי שקלים. סכום הקצבה נחסך כאילו הפריש 6% נוספים מתוך הפיצויים לקרן הפנסיה. החיסרון הנוסף הוא שמי שמבוטח במסלול יסודי אינו זכאי למענק שנים עודפות.

מה המשמעות? צבירת התגמולים בגין עשרות חודשי חסכון עודף עלתה ללקוח שלי כ־60 אלף שקל. הנחמה הגדולה היא שקיבל כספי פיצויים בסכום של 300 אלף שקל. אם היה מגיע בזמן היה מקבל את שניהם.

סיפור שני:
התחלתי לקבל את הקצבה לאחר כמה שנים וקיבלתי הפרשים של 180 אלף שקל, מתוכם שילמתי 47% למס הכנסה. מה אפשר לעשות? עבור פורשים שעברו את גיל הפרישה והמשיכו לעבוד, במקרים רבים כשיגיעו לשלב קבלת הקצבה יופתעו לגלות שקיבלו הפרשים בגין כל הקצבאות מגיל הפרישה ועד קבלת הקצבה. מענק זה מנוכה במס מרבי, ולאחר מכן מתחיל שלב המשא ומתן מול מס הכנסה. בתכנון מכוון ניתן לדאוג מראש לקבלת הקצבה, תכנון המיסוי וקיבוע זכויות. במקרים אחרים ניתן לפרוס את ההכנסה למספר שנים ולהפחית את גובה המס המשולם. בכל מקרה יש לבחון כל מקרה לגופו ולטפל בו קרוב ככל הניתן לתחילת קבלת הקצבאות. החיסכון במס עומד לרוב על עשרות אלפי שקלים.

סיפור שלישי:
קיבלתי בנוסף לקצבה הראשונה הפרשים בגין שכר לא מבוטח ומענק שנים עודפות של 50 אלף שקל. שילמתי בגינם מס מירבי, האם ניתן לעשות משהו בנושא? על הפרשי קצבאות חל מס בהתאם להכנסה באותה השנה, וכאשר לא מטופלים בזמן, לרוב ישולם עודף מס משמעותי. יש חוזר ממס הכנסה המגדיר את האפשרויות לקבל פטור ממענקי שנים עודפות, וכאשר רכיב זה מטופל בזמן ניתן לקבל פטור במקרים רבים. אם לא יטופל בזמן הסיכוי לקבל את הפטור יורד משמעותית. יש לי פורש שיצא לפני כמה שנים לפרישה, וקיבל מענק שנים עודפות בסכום של 187 אלף שקל, שילם את שיעור המס המירבי, והיום פנה אלי. אנחנו בהליך בירור מול הנציבות בירושלים, וצפוי תהליך מורכב לקבל חלק מהמס בחזרה.

סיפור רביעי:
יש לי קרן פנסיה ותיקה, ורוב הזמן הייתי מבוטחת בפנסיה תקציבית. האם ניתן למשוך את הכסף? בקרנות הפנסיה הוותיקות והפנסיה התקציבית יש במקרים רבים הסכמי רציפות המקנים זכויות בגין החודשים הצבורים. כך יכול לקרות שאלפי שקלים בודדים יקנו זכויות משמעותיות בפנסיה התקציבית. לכן חשוב שלא לפעול במהירות ולבדוק לעומק את העניין כדי לא להפסיד תוספת משמעותית לקצבה בגין משיכה של אלפי שקלים.

יש סוגיות נוספות רבות העולות לקראת הפרישה לגבי הקרנות הוותיקות ונושאים רבים אחרים. חשוב לזכור שלבעיות רבות יש פתרונות פשוטים, אבל כשמחכים לרגע האחרון זה לא תמיד יצליח.

כל מה שנותר לי הוא לברך אתכם, ולקוות שתמשיכו לפעול בחכמה ולהתייעץ, וכך לעזור ללקוחות שלכם וגם לעצמכם לצאת לפרישה מעושרת.

הכותב הינו מומחה בתכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email