חשש לפגיעה בכיסוי הביטוחי: סערה בדיון בנושא משיכת כספים בידי עצמאים מקרן הפנסיה

תקנות האוצר שמאפשרות לעצמאים למשוך את כספי הפנסיה בפטור ממס לא אושרו בוועדת העבודה והרווחה בכנסת בעקבות בעיה ביטוחית שהעלה נציג הלשכה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב אלון דור, חבר הוועדה הפנסיונית בלשכה, חולל סערה בדיון בוועדת העבודה והרווחה על משיכת כספים בידי עצמאים מקרן הפנסיה, כשהעלה חשש שהמשיכה תפגע בכיסוי הביטוחי שבקרן הפנסיה. לאחר שנזף בנציגי האוצר ורשות שוק ההון, הודיע יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ כי אינו מאשר את התקנות עד שתתוקן הבעיה שהעלה סו"ב דור.

התקנות אותן התבקשו חברי הוועדה לאשר הן תקנות שקבעו שר האוצר, ישראל כ"ץ, והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, המאפשרות לעצמאים למשוך כספים מהחיסכון הפנסיוני שיהוו עבורם מקור הכנסה זמני (מעין דמי אבטלה) בעתות של הפסקת עבודה ככלל ובהתמודדות עם משבר הקורונה בפרט. התקנות מתירות לעצמאים למשוך בפטור ממס עד כשליש מהחיסכון וזאת במידה והם עומדים בתנאים שנקבעו, כשהתנאי המרכזי הינו הפסקה או סגירה של הפעילות העסקית.

סו"ב אלון דור | צילום: אריאל שנדלמן

הדיון עסק ברובו בהיבטים חיוביים של המהלך בו תמכו עו"ד רועי כהן, יו"ר להב, שהדגיש כי מדובר ב"זה השוואת תנאים לשכירים" ולא בדמי אבטלה, וירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס שטען: "זו השוואת זכויות חשובה. שכיר יכול למשוך 41% מהכספים שחסך בפנסיה בפטור ממס. עצמאי, עד החוק, לא יכול היה לפעול כך, אלא הוא היה חייב לשלם 35% מס. לכן החקיקה באה לטובת ציבור העצמאים. כמו שלא מגבילים את השכירים, כך לא צריך להגביל את העצמאים". גם יו"ר הוועדה ח"כ כץ, הביע תמיכה בתקנות.

איפוס זכויות

ואולם, כשהגיע תורו של סו"ב דור, כנציג לשכת סוכני הביטוח, לדבר בנושא, הוא האיר בפני משתתפי הדיון שהתקנות עלולות להביא לפגיעה במי שימשוך את הכספים מקרן פנסיה מקיפה: "אפילו משיכה של שקל אחד מקרן הפנסיה, ולא שליש מהצבירה, תביא לאיפוס הזכויות הכיסוי הביטוחי למקרה מוות ואובדן כושר עבודה, ותחל ספירה חדשה של 5 שנות אכשרה חדשות".

בעקבות הבעיה הביטוחית שהציב סו"ב דור, החליט ח"כ כץ שעד שהיא לא תיפתר, הוא לא מביא את התקנות לאישור הוועדה. הוא אף נזף בנציגי האוצר ורשות שוק ההון, שלא פתרו בעיה זו מראש.

נציגי הרשות והאוצר טענו שאפשר לשנות את התקנון של קרנות הפנסיה, אבל קודם יש לאשר התקנות. הם הציעו כניסה דחויה של התקנות ובחודשים הקרובים לתקן את התקנון. סו"ב דור ציין כי הפתרון צריך אמנם להיות בתיקון התקנון התקני בקרנות הפנסיה, אך הוא ממליץ לשקול תיקון חקיקה, שיקבע צביעת כספים בצורה ייעודית למשיכה על ידי עצמאים כדמי אבטלה. לחלופין, הציע דור שהחוק יאפשר לעצמאי להפקיד תגמולים בפיצול 2/3 לקרן פנסיה ו-1/3 לקופת גמל, ואז משיכת הכסף מקופת הגמל לא תפגע בכיסוי הביטוחי, אך נוסח החוק שאושר לא מאפשר פיצול כזה בהפקדה.

היו מודעים לבעיה

בשיחה עם ביטוח ופיננסים שאלנו את סו"ב דור איך הנושא שהעלה לא הטריד את האוצר עד כה – "באוצר וברשות המסים היו מודעים לבעיה, כי כבר הופעתי מטעם הלשכה בדיונים קודמים מולם, אבל הם דחו את הטענות שהעלינו. בדיוק אותן טענות שהעליתי בדיון בוועדת העבודה. האמת שכבר היינו מיואשים ואני שמח שיו"ר הוועדה הבין מיד את גודל הבעיה. הרסתי להם את החגיגה".

דור העלה בעיה נוספת, שבשל המהומה שנוצרה עקב הבעיה שהעלה קודם, לא נשמעה ולא נדונה: "עצמאי שרוצה למשוך כספים מקרן הפנסיה אמור להיות זכאי לכך אם סגר את העסק; סגירת עסק מול מע"מ יכולה לקחת יותר משנה וגם שנתיים. כך שמי שזקוק לכסף עכשיו יוכל לקבל אותו רק לאחר מכן. לצערי, הם לא הקשיבו".

כאמור, בסוף הישיבה הסוערת הודיע כץ לנציגי הרשות והאוצר כי צריך לעגן ולתקן את נושא הביטוחים ועד אז לא יהיה אישור לתקנות: "לקח לכם 3 שנים לתקן את התקנות, אז נחכה עוד כמה חודשים", אמר להם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email