חשש שחברות מנצלות את חוזר הצירוף המתוקן ל"איסוף מודיעין עסקי" מהסוכנים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות פניות סוכנים ללשכת סוכני הביטוח, לפיהן חברות מסוימות מתנות את הליך ההפקה של הצעות לביטוח אצלן בהעברת טופס התאמת הצרכים שביצע הסוכן ביחד עם ההצעה, פנה יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד סו"ב איגור מורי לראשי אגפי הבריאות בכל חברות הביטוח.

בפנייתו, לאחר בדיקת הטענות בידי היועמ"ש של הלשכה עו"ד עדי בן אברהם, מתריע איגור מורי כי "פרשנות זו של חוזר הצירוף המתוקן היא שגויה מהיסוד ואין לדרישה זו כל אסמכתה חוקית".

מורי מדגיש כי "מפניות הסוכנים עלה חשד לכאורה כי חברות הביטוח עלולות לאסוף בדרך זו מודיעין עסקי ולקבל מידע שלא אמור להיות מנת חלקן, קל וחומר, כאשר כיום דורש חוזר הצירוף דיווח על החברות העיקריות העובדות עם הסוכן".

סו"ב מורי | צילום: באדיבות הלשכה

בשיחה עם סוכנים שפנו ללשכה בנושא זה, הם טוענים שהחשש הוא גם מחשיפה של החברות עימן עובד הסוכן שהכנסתו מהן היא מעל 40%, כפי שמורה חוזר הצירוף החדש. יתרה מכך, לדבריו, קיים חשש כי פרטים בהצעת הביטוח כמו שפוליסת ביטוח תרופות מחוץ לסל תיעשה בחברה אחת וביטוח מחלות קשות בחברה אחרת, ייחשפו בפני החברה שאמורה להפיק את אחת הפוליסות. סוכנים חוששים שברגע שחברת הביטוח תראה את הפיצול, היא מיד תתקשר לסוכן לשאול אותו למה הוא מעדיף חברה אחרת על פניה בתחום מסוים. לדבריו, בביטוחים פנסיוניים הסוכן מעביר טופס הנמקה אחד לגוף המוסדי וטופס הנמקה נפרד ללקוח, שאותו אסור להעביר לגוף המוסדי. זה הדין גם במקרה של ביטוחי בריאות, הוא טוען.

עו"ד בן אברהם | צילום: גיא קרן

בסיום פנייתו לראשי אגפי הבריאות מבקש מורי "לחדד למול עובדי החברה העוסקים בהפקת הצעות כי אין לדרוש מסוכן הביטוח את טופס התאמת הצרכים. אני סמוך ובטוח כי שגיאות מעין אלה הן לא יותר מצירי לידה הנעשות בתום לב", סיכם מורי את פנייתו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email