טוביה צוק: שר הכלכלה יתערב בנושא אגרת הרישוי הגבוהה לסוכני הביטוח

מ"מ נשיא להב מספר על פעילותו למען הסוכנים, ומגלה כי הממונה על ההגבלים בוחנת שינויים שיקלו על התנהלות ארגוני העצמאים, בהם לשכת סוכני ביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב טוביה צוק, מבכירי לשכת סוכני ביטוח, נבחר בשנת 2014 להחליף את שלמה אייזיק כסגן נשיא בלהב (לשכת העצמאים). בחודש אוקטובר 2015 נבחרה נשיאות חדשה ללהב, עו"ד רועי כהן נבחר לתפקיד נשיא להב, וצוק נבחר לממלא מקומו. בשנתיים האחרונות בולט שיתוף הפעולה ההדוק בין להב לבין לשכת סוכני ביטוח.

עו"ד כהן מגיע לכל הפעילויות המרכזיות של הלשכה, משתתף בכנסיה ולאחרונה הצטרפה להב לבקשת הלשכה בבית המשפט העליון לדון מחדש בסוגיית קמפיין "שוקה" של הביטוח הישיר.

אחת הסוגיות המרכזיות בהן מטפל צוק לטובת סוכני הביטוח במסגרת תפקידו הבכיר בלהב, היא התשלום הגבוה יחסית של אגרת הרישוי לסוכן ביטוח. "במהלך הישיבות בלהב גיליתי שיש פערים גדולים בתשלומי אגרת רישוי של מקצועות שונים", מספר צוק ומפרט את הפערים בטבלה ששלח אל רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון בספטמבר האחרון.

"מועצת יועצי המס מזמינה את יועצי המס להשתלמויות תקופתיות ומועצת רואי החשבון מזמינה את רואי החשבון להשתלמויות מקצועיות. פניתי לפיקוח בבקשה להוריד את גובה האגרה, לבטל את כפל התשלום ולקבל השתלמויות, אך התשובה שקיבלתי הייתה כי לגבי שינוי בעלויות האגרות אין סיכוי וסוגיית ההשתלמויות תיבחן. לאור תשובת הפיקוח התחלנו לפעול באמצעות שר הכלכלה, אלי כהן, להפעלת לחץ לקבלת בקשותינו. לדברי השר, הדרישה שלנו צודקת ואין סיבה שסוכני הביטוח ישלמו יותר מרואי החשבון".

מה כוללת פעילותך בלשכת סוכני ביטוח?
"ראשית אני חבר הוועד המנהל ושותף להחלטות שמתקבלות. בנוסף אני אחראי על יועצי הלשכה. בתקופת כהונתי עדכנו את התחומים שבהם יש צורך בייעוץ מקצועי לחברי הלשכה והוספנו יועצים בהתאם. כמו כן ניסחנו אמנת שירות ליועצים הכוללת סטנדרט לזמן התגובה הנדרש מהיועץ. כיום מאות סוכנים משתמשים בשירותי היועצים, ואנו מקווים שעוד רבים מחברי הלשכה שטרם השתמשו בשירותי יועצי הלשכה יחלו להשתמש בשירותיהם. באתר הלשכה ימצאו החברים פירוט של יועצי הלשכה ואת דרכי הפנייה אליהם. נוסף על פעילויות אלו, בתוקף תפקידי כחבר הוועד המנהל, הטיל עלי נשיא הלשכה להשתתף בדיוני ועדות הכנסת ולייצג את עמדת הלשכה בדיונים, בעיקר בתקופות הדיונים על חוק ההסדרים".

אילו הישגים מקצועיים הושגו בזכות שיתוף הפעולה בין הארגונים?
"פנסיה לעצמאיים היא הישג חשוב ללהב. הלשכה ליוותה את המהלך בהיבט המקצועי לאורך תהליך גיבוש הצעת החוק. השתתפתי בישיבות רבות במשרד האוצר ובוועדות הכנסת כדי לקדם את החוק והוא מהווה בשורה חשובה לעצמאיים.

כמו כן, לאחר שהחוק התקבל בכנסת התקיימה ישיבת הנהלה של להב ובה הוסמכתי על ידי ההנהלה לנהל משא ומתן עם חברות הביטוח לקבלת תנאים מועדפים לעצמאיים, כאשר תנאי בסיסי שהצבתי הוא שסוכני הביטוח יוכלו לשווק את מוצרי הפנסיה (פנסיה, תגמולים, גמל) לעצמאיים בתנאים הזהים לתנאים שיקבל עצמאי שיצטרף ישירות ללא סוכן".


סו"ב טוביה צוק

צוק מתייחס גם לנושא ההגבלים העסקיים. "בלהב מכירים את מגבלות החוק ואת גילויי הדעת שמוציאה הממונה מעת לעת במטרה למנוע פעילות הפוגעת בתחרות במשק. הבעיה העיקרית של ארגוני העצמאיים היא בפרשנות שנותנת הממונה לחוק המגביל את פעילות ארגוני העצמאיים ברוב פעילותם (איסור על פעילויות ייצוגיות שיש בהן חשש לתיאום מחירים בין החברים למשל, ר.מ.). כדי לקדם שינוי בפרשנות, כך שארגוני העצמאיים יוכלו לפעול למען העצמאיים, נפגשנו עם הממונה על ההגבלים העסקיים, עו"ד מיכל הלפרין, והיא הסכימה לשקול שינויים מסוימים. בנושא זה נפגשנו גם עם ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, ועם השר כהן, ואנו מקווים לראות שינוי עוד השנה. אני משקיע זמן רב, מאמץ גדול ומשאבים לא מבוטלים בפעילותי בלשכה ובלהב, ואני גאה להיות שותף להישגים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email