טיוטת חוק ההסדרים

האג"ח המיועדות לקרנות הפנסיה יבוטלו תמורת הבטחת תשואה שנתית של 5% מינימום
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במסגרת הטיוטה לחוק ההסדרים שפרסם השבוע אגף התקציבים של משרד האוצר, מציע האוצר להחליף את המנגנון הקיים של אגרות החוב המיועדות במנגנון חדש של השלמת תשואה. על פי ההצעה יבוטלו האג"ח המיועדות תמורת הבטחה של המדינה לתשואה מינימלית של 5% לשנה לחוסכים. השינוי אמור להביא לחיסכון של 7 מיליארד ש"ח בשנה למדינה.

גם בעבר היו הצעות דומות לביטול האג"ח המיועדות, אך הן נפסלו בסופו של דבר. הפעם כאמור מדובר בשינוי כל מנגנון התשואה, שהמדינה תבטיח אותו.

ההסתדרות: "המנגנון שמוצע כעת בטיוטת חוק ההסדרים מסכן את הביטחון הכלכלי של אוכלוסייה רחבה" | צילום: fotolia
הבטחה לתשואה מינימלית

על פי הטיוטה, "הואיל ו-30% מנכסי קרן הפנסיה שהוגבלו במנגנון הישן בתשואה שנתית של 4.86%, יושקעו מעתה בשוק ההון וייהנו מהבטחה לתשואה שנתית מינימלית של 5% לפי המנגנון החדש, ככל שהתשואה השנתית שהושגה תהיה נמוכה מ-5% המדינה תשלים לקרנות הפנסיה את ההפרש, כך שמצבם של העמיתים לא יורע לעומת המנגנון הישן". עוד מציינים באוצר כי "המנגנון החדש יבטיח את המשך ההגנה על יציבות התשואות בחיסכון הפנסיוני בקרנות הפנסיה, באופן שאינו מביא לפגיעה כלשהי בעמיתי קרנות הפנסיה אלא רק מאפשר להם לשפר את מצבם לעומת המצב כיום".

על פי ההצעה המנגנון יפעל כך: אחת לחמש לשנים תחושב התשואה שהשיאו הנכסים "במידה שהתשואה שהצטברה נמוכה מתשואת היעד המצטברת לתקופה זו (26.7%), ומשקפת את התשואה האפקטיבית המצטברת שהיו משיאות קרנות הפנסיה בגין אגרות החוב המיועדות במשך חמש שנים. המדינה תעביר לקרן הפנסיה את ההפרש בין תשואת היעד המצטברת לבין התשואה שצברו הנכסים במהלך חמש השנים", מוסבר בטיוטה.

"מחטף על גב החוסכים"

ההסתדרות הודיעה כי היא מתנגדת להצעה. בהודעה שפרסמה נכתב: "ההסתדרות לא תאפשר לשמוט את הקרקע מתחת לרגליו של ציבור החוסכים לפנסיה. המנגנון שמוצע כעת בטיוטת חוק ההסדרים מסכן את הביטחון הכלכלי של אוכלוסייה רחבה וחייב להיבחן מחדש. הגנת הפנסיה היא משימה ראשונה בחשיבותה ויו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, יהיה שותף לכל הידברות מול המדינה לבחינת חלופות נכונות וטובות יותר. ככל שהאוצר יבחר להמשיך עם המחטף על גב החוסכים, לא נהסס לפעול בכל הערוצים כדי לסכל את המהלך".

ראו מאמרו של יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, סו"ב אייל פז, בנושא.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email