טיפים בנושא ביטוח בעסקאות רכישות ומיזוגים

מצבה הפיננסי של חברה נרכשת הוא לא הדבר היחיד שחשוב לשים לב אליו בעת רכישה או מיזוג; עו"ד ארז קדם עם רשימת הבדיקות הביטחויות שחשוב לערוך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעת מו"מ לרכישה או מיזוג בין שני צדדים, נבדק בעיקר מצבה העסקי/פיננסי של החברה הנרכשת. עוד בזמן המו"מ בין הצדדים חייבים לבחון את ביטוחי החברה הנרכשת.

להלן טיפים לבדיקה ביטוחית בעת רכישה/מיזוג:

1. יש לבצע בדיקת נאותות על ביטוחי החברה הנרכשת – מערך ביטוח עסקי ופנסיוני.

2. האם ביטוחי החברה הנרכשת נכונים ומספיק מקצועיים? זאת כדי להימנע מחשיפה מיותרת אשר יכולה להשאיר את החברה הרוכשת ללא הנכס הנרכש, או עם נכס נרכש וחור בתקציב עקב אירוע ביטוח לא משולם.

3. יש לבדוק תביעות פתוחות בביטוחי הרכוש והחבויות, ואת גובה ההשתתפות העצמית אשר יתכן ויושת על החברה הרוכשת לאחר הרכישה.

ארז קדם | צילום: באדיבות המצולם

4. האם אין התניה בביטוחי הרכוש והחבויות אשר לא יושמה בעת רכישת מערך הביטוח העסקי?

5. בדיקת סעיפי הביטוח בהסכמים של החברה הנרכשת מול לקוחותיה; האם הצדדים להתקשרות זו עומדים בהם או לא? מה ההשלכות, הסיכונים והחשיפה אם לא עומדים בהם?

6. יש אפשרות לרכוש ביטוח למצגים בזמן המו"מ ועל ידי כך לבטח את העסקה כולה – הביטוח די יקר אבל שווה בדיקה.

7. עוד בדיקה שנדרשת – האם בזמן חתימת הסכם הרכישה/המיזוג, הפוליסות אינן משועבדות למוסד פיננסי כלשהו או בכלל לגורם אחר? ככל שכן ההשלכה בזמן תביעה יכולה לפגוע בקבלת הפיצוי על ידי הצד הרוכש. ככל שקיים שיעבוד יש לבדוק סיבה ולהסירו מצד אחד ולשעבד את הפוליסה לגוף הרוכש לפחות עד לגובה התמורה הנרכשת.

לסיכום, אם אתם בתהליך רכישה, מיזוג או מכירה כדאי לקבל חו"ד בדיוק כמו שאתם לוקחים מגופים אחרים, וזאת במטרה לבחון את חשיפתכם הביטוחית במסגרת העסקה וההשלכות העתידיות.

הכותב הוא יועץ ביטוח עסקי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email