טלטלה במגדל: היו"ר עודד שריג התפטר

שריג מאשים: "החברה פועלת על פי שיקולים קצרי טווח, ללא תכנית פעולה"; מנכ"ל מגדל, דורון ספיר: "החברה מתאפיינת בהון אנושי, איכותי ומקצועי הפועל לשמירה על כספי עמיתים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רעידת אדמה במגדל – יו"ר דירקטוריון הקבוצה פרופ' עודד שריג, הודיע על התפטרותו פחות משנה לאחר שמונה לתפקיד, כשהוא מביע חשש לעתידה. במכתב לחברי הדירקטוריון כותב שריג שמגדל "פועלת על פי שיקולים קצרי טווח, ללא תוכנית פעולה מוגדרת ובשגרת העבודה הקודמת". לסיכום כתב: "מכיוון שאינני יכול לפעול לטובת החברה ו־2.5 מיליון לקוחותיה כנדרש, אני מגיש בזאת את התפטרותי".

זוהי כהונתו השנייה של שריג כיו"ר מגדל והתפטרות שנייה מתפקיד זה; בספטמבר 2015 הודיעה חברת מגדל כי פרופ' עודד שריג פורש מתפקידו כיו"ר מגדל אחזקות, בתום כהונה קצרה של כשבעה חודשים בלבד. בפברואר השנה חזר שריג לתפקיד יו"ר הקבוצה, וכאמור, תשעה חודשים לאחר מכן, שוב הודיע על התפטרות.

שריג. "אין תוכנית עבודה" | צילום: מגדל

התפטרותו תיכנס לתוקף עם מינויו של דירקטור ויושב ראש חדש לדירקטוריון מגדל ביטוח. יחסים עכורים במכתבו לחברי הדירקטוריון כותב שריג: "לצערי, בשל מבנה הבעלות של החברה ובשל הממשל התאגידי שנגזר ממנו, השינויים שקיוויתי שיחולו בחברה ובהתנהלותה לא קרו. כשהצטרפתי לדירקטוריון החברה קיוויתי שיחד עם המנכ"ל החדש, דורון ספיר, נוכל לבנות ולקדם את החברה. בפרט, כיוונתי שנוכל לבנות לחברה אסטרטגיה חדשה שתאפשר לה לצמוח, שנוכל לאייש תפקידי מפתח החברה במיטב המנהלים ושנוכל לייעל את עבודת בחברה כדי לספק שירות איכותי ומיטבי למבוטחיה ולעמיתיה.

כאמור, בשל הממשל התאגידי הנוהג בחברה, דבר מכל אלה לא קרה. היות שאינני יכול להמשיך לשאת באחריות לכספים שהפקידו בידי מגדל כשניים וחצי מיליון מבוטחים וחוסכים כשאני מנוע מלפעול למענם ולטובת החברה כנדרש, אני מגיש בזאת את התפטרותי מדירקטוריון החברה ומתפקידי כיושב ראש הדירקטוריון", כתב שריג.

גורמים במגדל אמרו, שהיחסים בין שריג לבעלי הקבוצה שלמה אליהו, שנחשב כמעורב ומתערב בניהול החברה, הורעו מאוד בחודשים האחרונים וכי כנראה הקש ששבר את גב הגמל היה רצונו של אליהו להקים ועדת פיקוח על הדירקטוריון, על שריג ועל המנכ"ל. הוועדה בוטלה בידי אליהו בשבוע שעבר בעקבות זימונו לממונה על רשות שוק ההון בנושא זה, על רקע אי כינוס הדירקטוריון לדרישת הרשות כדי לדון בסמכויות הועדה כלפי הדירקטוריון. ביטול הוועדה נבע גם מתביעה שהוגשה לבית המשפט נגד הקמת הועדה שזכתה לכינוי 'המטבחון'.

מגדל לא תיפול

מגדל היא מחברות הביטוח הגדולות והמובילות בענף הביטוח; בעקבות הודעת שריג הועלו חששות לגבי הקורה בחברה זו ולגבי עתידה. רשות שוק ההון מסרה בתגובה: "רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון עוקבת מקרוב אחר ההתפתחויות בחברה ומתנהלת מולה על מנת להבטיח את התנהלותה התקינה. הרשות תעמוד על כך שבראשות הדירקטוריון במגדל יעמוד אדם מקצועי שידאג לממשל תאגידי תקין".

נשיא לשכת סוכני ביטוח סו"ב ליאור רוזנפלד מדגיש: "בישראל לא תיפול חברת ביטוח ולא יהיה פה מקרה ליהמן ברדרס. לגברת כהן מחדרה אין מה לחשוש לכספיה וחסכונותיה. ענף הביטוח בישראל עבר משברים רבים בהצלחה, בין היתר בשנות ה־90 ובתחילת שנות ה־2000 עם הלאמת קרנות הפנסיה והמשבר הכלכלי ב־2008 , ושמרנו על יציבות. להערכתי כספי החוסכים במגדל נמצאים בידיים טובות. טוב שבמדינת ישראל יהיו כמה מודלים של בעלות של חברות ביטוח. בעלים מעורבים כמו במגדל ואיילון, ושליטה של המוסדיים כמו בהפניקס וכלל״.

מנכ"ל מגדל, דורון ספיר, פנה במכתב לעובדי וסוכני מגדל וספקיה ובו ביקש להפיג את התחושות השליליות שהציפו התפטרות שריג ודבריו. במכתב מדגיש ספיר: "חשוב לי להבהיר כי מגדל היא חברה איתנה, יציבה ובעלת ותק וניסיון של שנים בטיפול בטובתם של מבוטחי ישראל. מאז ומתמיד התאפיינה מגדל בהון אנושי, איכותי ומקצועי הפועל לילות כימים לשמירה על כספי העמיתים תוך מקצועיות שאין שני לה”.

עוד כתב ספיר: "אנו מסכמים את שנת 2018 שהייתה מלאה בעשייה עסקית ובהתקדמות בכל תחומי הפעילות. תכניות העבודה לשנת 2019 עליהן אנו עמלים בימים אלה הן הזדמנות להמשך חיזוק ענפי תעשייה מרכזיים של החברה תוך הסתכלות קדימה לשנים הבאות ובהתחשב באתגרי השוק וענף הביטוח”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email