טענות לאפליה – סוכנים מהמגזר הערבי עתרו לבג"ץ נגד חברות הביטוח

10 סוכנים הגישו את העתירה בטענה שהחברות חוסמות את האפשרות למכור ביטוח רכב חובה בשל השכיחות של התביעות. "ביטול חיתום ביטוחי החובה פירושו הריסה טוטאלית של עסקי הסוכנים", נטען בעתירה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עשרה סוכני ביטוח מהמגזר הערבי עתרו לבג"ץ בטענה כי משרד האוצר, הפול ו־11 חברות ביטוח מבטלות או מגבילות את סמכויות החיתום של סוכנים מהמגזר לחיתום תעודות ביטוח חובה.

הסוכנים טענו כי הם גרים בצפון המדינה, ומרכזים את פעילותם העסקית בכפרים של המגזר הערבי. על פי העתירה, חברות הביטוח חוסמות את האפשרות שלהם למכור ביטוח רכב חובה, וזאת מפני השכיחות הגבוהה של התביעות. בעתירה נטען כי חברות הביטוח לא פותרות את המצב משום שמדובר במבוטחים בעייתיים ולא בסוכנים בעייתיים. "אותם מבוטחים הולכים לסוכנים אחרים, וחברות הביטוח ממשיכות לבטח אותם".

תחום מרכזי בעיסוק של כל סוכן ביטוח | צילום: Shutterstock

הסוכנים טוענים, כי אופן התנהלותן של חברות הביטוח פוגע בפרנסתם, כי כאשר סוכן לא יכול לתת שירות למבוטח שלו בתחום ביטוח החובה – מרבית הסיכויים שהוא יאבד את הלקוח. בנוסף, טענו הסוכנים כי הפתרון לבעיה בדמות הפול, הוא פתרון שווא, והדגישו כי "ביטוח החובה הינו תחום מרכזי בעיסוק של כל סוכן ביטוח, והוא נדרש ברמה כמעט יומיומית, בכדי לקיים את עסקו". לטענתם ביטוח החובה מסייע לסוכנים בשיווק מוצרי ביטוח נוספים, כגון: ביטוחי נכסים, ביטוחי חיים, ביטוחי בריאות וכדומה. בשל כך "ביטול חיתום ביטוחי החובה פירושו הריסה טוטאלית של עסקי אותם סוכנים ופגיעה קשה בתפקודם, עד כדי הבאתם לקריסה כלכלית", סיכמו.

יש לציין, כי לשכת סוכני ביטוח מקדמת בנושא זה הצעת חוק, שהוגשה על ידי חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד – מטרת החוק הינה: חובת הנמקה בסירוב יצרן בהתקשרות עם סוכן; ביטול סירוב התקשרות עקב מקום מגורים, שם, מקום משרד ולאום; חובה לספק לסוכן העוזב יצרן את תוצאות הרווחיות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email