יואב גפני: “אם הסוכנים לא ימציאו את עצמם מחדש, הם לא ישרדו”

רף הבחינות לרישיון גבוה כי “לא כל אחד שרוצה יכול להיות סוכן ביטוח”
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יואב גפני, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, התארח במושב הצעירים בכנס הפנסיוני בראיון אחד על אחד עם סו”ב דביר רפ, יו”ר ועדת הצעירים והכשרת הסוכן.

לדבריו, המטרה הראשונה שניצבת בפני רשות שוק ההון היא לדאוג לפנסיה ראויה לכל הציבור: “מעבר לכך, עלינו לדאוג ליציבות כל המערכת ובמקביל לקדם תחרות. כל דבר כזה מצריך תכניות עבודה ותכניות אסטרטגיות ואנחנו משקיעים המון בעולמות האלה”, הוא הוסיף.

רפ וגפני

לשאלת דביר רפ, הרשות רואה את הענף ללא סוכני ביטוח, ענה גפני: “הייתי מרחיב את התשובה לשאלה מה מקומם של סוכני הביטוח בעולם החדש. הלשכה השכילה לעסוק בכך בשנים האחרונות, אבל זה חזק מהרשות וחזק גם מלשכת סוכני ביטוח בכל הנוגע להיבטים של טכנולוגיה. זה עוד הרבה לפני עמדה של רשות שוק ההון. אם הסוכן לא ידע להמציא עצמו במהלך השנים הקרובות, לא מחר בבוקר, הוא לא יוכל לשרוד. אנחנו סבורים שבהחלט יש מקום לסוכן ביטוח שבו הוא נותן ערך למבוטח ואנחנו סבורים שיש מקומות ברורים לכך. במועד ההצטרפות למשל – יצרן הוא בלתי אובייקטיבי, אבל סוכן יכול לייעץ, מה שהיצרן לא. אם סוכני הביטוח יתאימו עצמם לעולם המידע ההולך ומשתנה הם יוכלו לשרוד”.

מכתימים את סוכני הביטוח

גפני: “רוב הפניות נגד סוכני ביטוח הן על אנשים ללא רישיון סוכן ביטוח שפועלים במודל שמזיק לציבור ואני יכול לומר גם לסוכני הביטוח. יש אנשים שמוכרים ביטוח באופן בלתי מקצועי וללא רישיון ואנחנו מטפלים בזה. אנשים ללא רישיון עושים כסף ומוכרים ביטוח כמו שהם מוכרים נסיעה לחו”ל. מודלים של מי שאינו סוכן ביטוח אך מוכר ביטוח תחת שם של מישהו אחר, זו בעיה שהשתלטה על הענף. בעבר סוכן ביטוח שרצה לגדול הקים סוכנות אבל הוא המשיך להיות הסוכן והאחראי.

בשנים האחרונות החלה להיות נפוצה יותר הפרקטיקה של אנשים שרוצים למכור ביטוח ומביאים מישהו שיהיה בתפקיד המקצועי באופן שולי. לכן אנחנו מסרבים ללא מעט בקשות לרישיונות וגם שוללים רישיונות יותר מבעבר. הבנו שזה דבר שהוא חשוב לענף כדי לבסס את המקצועיות שלו. מצד שני, יש לא מעט סוכנים שנותנים ערך, והדבר הזה מכתים אותם”.

רף בחינות גבוה

לדברי גפני אין בעיה של כניסה לענף למרות הבחינות הקשות: “מדי שנה מצטרפים בין 150 ל־250 סוכנים ביחס לכמות הסוכנים הקיימת בענף. תסתכלו על כמות הרישיונות שחילקנו, היא הולכת ועולה בצורה מכובדת ביחס לכלכלה הישראלית. רף הכניסה הוא גבוה, כי אנחנו לא רוצים שכל אחד שרוצה יוכל להיות סוכן ביטוח”.

בהתייחסו למוקדים הטלפוניים של חברות הביטוח, אמר גפני: “בעולם החדש אין הבדל בין אם המוקדים מופעלים על ידי סוכנים או על ידי חברת ביטוח. כרגולטור מה שמעניין אותי זו הגנה על המבוטחים ואם חברת ביטוח לא נותנת את אותה הגנה, יש כאן בעיה והתחלנו לטפל בנושא הזה. בהוראות שלנו הכלנו את ההוראות לא רק על סוכני הביטוח אלא גם על החברות ואנחנו רואים עין בעין עם הלשכה את העניין הזה”.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email