יואל זיו: כל עוד לא יוזרם תקציב ממשלתי, הציבור ימשיך לרכוש פוליסת בריאות פרטית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

השנה נחשפנו לאין ספור נושאים בתחומים הרלוונטיים, חלקם מעל דפי העיתונות ובחלקם לקחנו חלק פעיל מאד והובלנו ועיצבנו מדיניות, כמו פוליסות הנסיעות לחו"ל, פוליסות לילדים עם מוגבלויות, מתווה מתאים בפוליסות הסיעוד, פוליסות לעובדים זרים ואפילו בוועדת הכנסת שדנה ביישום חוק הגנטיקה, בחיינו היום-יומיים בכלל ובפוליסות הבריאות בפרט.

אנחנו חשופים וערים לוויכוח הציבורי המתנהל בכלי התקשורת בעניין ועדת גרמן, המלצותיה ויישומן. החטא הראשון של הקמת ועדת גרמן הוא בעצם היעדרותם של סוכני הביטוח מחברות בוועדה ומהשתתפותם בדיוניה האם סביר בעיני שרת הבריאות כי דעתם ועמדתם של מאות אלפי בעלי פוליסות בריאות פרטיות במדינת ישראל, שדנים בגורלם, לא תישמע בוועדה? בעיניי זה נשמע הזוי, אך במציאות הישראלית כנראה שהכל אפשרי.

מעניין שאחד הנושאים שנחשפו הוא המלצת תת הוועדה בראשותו של ד"ר שלומי פריזט להפסיק את שיווקן של פוליסות הבריאות הפרטיות, המסחריות, במתכונתן הנוכחית ולמעשה לרוקן אותן מתוכן בתואנות שונות, החל בכפל ביטוח שהאזרח אינו זקוק לו וכלה בטענה שזה הצעד שיבריא את הרפואה הציבורית.

אני מניח שחברי הוועדה יודעים, ואם לא זה הזמן לגלות להם, שבסקר שנערך על ידי מכון ברוקדייל בקרב מחזיקי פוליסות בריאות פרטיות, התשובה לשאלה מדוע הם מחזיקים בפוליסה פרטית בנוסף לשב"ן היתה כי הם חוששים לעתידם. אותם מאות האלפים, קרוב ל-40%, חוששים שאם בעתיד יזדקקו לשירותים רפואיים לא יקבלו אותם בצורה נאותה וזמינה במערכת הציבורית. אז מה עושים בוועדה? מצפצפים על החששות שלהם ומחליטים שהכי טוב בשבילם זה לא לאפשר להם רכישה של ביטחון לעתידם, מכיוון שזה מה "שאנחנו בוועדה חושבים שהכי טוב בשבילך האזרח".

הדרך היחידה לרפא את שירותי הרפואה הציבורית במדינת ישראל היא באמצעות הגדלת התקציב הציבורי, הממשלתי, בעוגת ההוצאות לבריאות. כל עוד לא יוזרם תקציב ממשלתי לטובת שיפור ניכר בשירותי הרפואה הציבורית, הציבור ימשיך לרכוש פוליסת בריאות פרטית כי הוא חושש. אחד הנושאים החשובים שהלשכה טיפלה בו השנה היה ההסדרה בשוק ביטוחי הנסיעות לחו"ל.

למרות החוזר שהוציא פרופ' עודד שריג, המפקח על הביטוח הקודם שבא להסדיר את שוק ביטוחי הנסיעות לחו"ל, לא נעשה דבר בתחום מהלך השנים האחרונות, ולמעשה השוק הזה פרוץ ביותר, ללא פיקוח, ללא שמירה על תקנות הפיקוח ולמעשה על החוק, וכל אחד שנפשו חפצה בכך יכול למכור פוליסת נסיעות לחו"ל מבלי שהוכשר לכך ומבלי שיש לו רישיון.

אנו רואים את קופות החולים מוכרות פוליסות ללקוחותיהן באצטלה לכאורה ובנתינת תחושה כי מי שיקנה דרכן קונה לעצמו פוליסה המתאימה למצב בריאותו, הרי הוא קונה בקופת חולים שלמעשה מכירה את התיק הרפואי שלו, או חברות וסוכנויות נסיעות שמוכרות ביטוחי נסיעות לחו"ל ללקוחותיהן באצטלה שהן מוכרות את הפוליסה המתאימה ללקוח, מכיוון שהן יודעות לכאורה את מטרת הנסיעה שלו לחו"ל, ואת אופי הפעילות שלו בחו"ל וכך מתקבלת התחושה שזאת בדיוק הפוליסה המתאימה ביותר.

כמובן שזאת אשליה אחת גדולה. אנשים שרוכשים פוליסות דרך הגופים האלו ,שאינם מורשים לכך ואינם מבינים ומכירים את תנאי הפוליסה, יוצאים לא פעם לחו"ל ללא כיסוי מתאים. יש חולים ללא רכישת הכיסוי מתאים למצב הרפואי שלהם שלמעשה מרוקן לחלוטין מתוכן את הכיסוי הביטוחי שרכשו, או נוסעים שמבצעים פעילות ספורטיבית, ימית או כל פעילות אתגרית אחרת ואינם יודעים בכלל שאין כיסוי ביטוחי לפעילותם.

אני חייב להגיד בצער רב שחלק מחברות הביטוח נתנו ונותנות יד לכך: הן משלמות עמלות עתק לגופים האלו ועל ידי כך שותפות פעילות לעבירה על תקנות הפיקוח ולמעשה לעבירה על החוק. אנחנו בלשכה לא יכולנו לעבור על סדר היום. פנינו ונפגשנו כמה פעמים עם האנשים הרלוונטיים במשרד המפקחת על הביטוח, ניסינו להסביר, הבאנו חוות דעת משפטיות ונאלצנו אף לאיים בפנייה לבג"צ אם הנושא לא יוסדר במהרה ובאופן חוקי.

אני שמח שלקראת ערב פסח יצאו ממשרד המפקחת על הביטוח שתי טיוטות חוזר הבאות להסדיר את מה שנעשה בשוק הזה. אחת מתייחסת לפוליסות הקולקטיביות ואחת לפוליסות שאינן קבוצתיות. בשתיהן מצהירה המפקחת באופן הברור ביותר כי מי שרשאי למכור פוליסת נסיעות לחו"ל הינו רק גוף מפוקח, דהיינו חברות וסוכני הביטוח. על כל האחרים נאסר באופן מוחלט למכור לציבור פוליסה נסיעות לחו"ל. קופות החולים יוכלו להציע ללקוחותיה פוליסה קבוצתית, בכפוף לתקנות ביטוח בריאות קבוצתי מיולי 2010, בכפוף לכל ההפרדה שדיברנו עליה פה וללא תגמול מכל סוג שהוא.

האם מישהו רואה את קופות החולים מוציאות משאבים וכספים רק כדי שהלקוחות שלהם יקבלו ביטוח נסיעות לחו"ל, מבלי שהן ירוויחו מכך? אני בספק. אני תקווה שבסופו של דבר השיווק והמכירה יעברו לסוכני הביטוח. לגבי מעורבותם של הגופים האחרים, שלא במסגרת הפוליסה הקבוצתית, כמו חברות וסוכנויות נסיעות, הטיוטה מאפשרת להם להיות מתוגמלים בגין העברת הליד אל סוכן הביטוח.

זאת הפעם הראשונה שלסוכני הביטוח אין מתחרים שאינם מורשים למכור ביטוח נסיעות לחו"ל, כמו חברות וסוכני נסיעות. ביקשנו מהמפקחת אכיפה מוגברת ועיצומים גבוהים על מפרי החוזר. אנו בלשכת הביטוח נגביר את האכיפה ונביא לידיעת המפקחת כל מקרה של הפרת ההסדרה.

אני קורא מעל במה זאת לכל חברות הביטוח, תנו לנו – סוכני הביטוח – לשווק ולמכור את הפוליסות. אל תעקפו אותנו ואל תעשו את זה באופן ישיר מעל ראשינו. אנחנו השותפים העסקיים שלכם שמביאים לכם לקוחות מכל התחומים, תחום ביטוחי הבריאות והסיעוד, האלמנטרי והפנסיוני ואנחנו יודעים גם להביא לכם את פוליסות הנסיעות לחו"ל. השנה פעלנו בוועדת הבריאות, חבריי ואני, בתחומים נוספים. אחד התחומים המרכזיים שלו אנחנו מקדישים הרבה זמן ומחשבה הינו קידום מכירת פוליסות בריאות, ובמיוחד סיעוד, לילדים בעלי מוגבלויות.

אנו עדים לתופעה כמעט גורפת, בכל חברות הביטוח, של דחיית קבלתם של ילדים אלה לביטוחים הסיעודיים. אנו, כסוכני ביטוח, לא מבקשים לקבל ילדים סעודיים לביטוח הסיעודי, אך העובדות מלמדות כי אפשר לקבל לביטוח סיעודי קרוב ל-20% מהילדים האוטיסטים, לעומת כ-2%-3% שמתקבלים אצלנו. אנו מאמינים שהדבר נובע מחוסר ידע של סוכני הביטוח והחתמים בחברות הביטוח לבצע חיתום רפואי לילדים האלו ולהתמודד עם הבעיות המורכבות. אנו שמחים על כך שחברת כלל הרימה את הכפפה ומשתפת פעולה עם לשכת סוכני הביטוח, כדי לקדם את הנושא הכאוב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email