יואל זיו: "מחלישים את מערכת הבריאות הפרטית –אך לא מחזקים את הציבורית"

יו"ר הוועדה לביטוח בריאות וסיעוד בלשכה, הגיב לפרסום טיוטת חוק ההסדרים בבריאות  מהפרסומים עולה בין השאר, כי בחירת רופאים מנתחים תעשה מתוך רשימות סגורות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
Group of surgeons working in operating theatre
רופאים. צפויים להתנגד

"כוונת האוצר לאפשר למבוטחים לבחור רופאים מתוך רשימות סגורות היא בעייתית: מדובר בהצעה שתכליתה להחליש את מערכת הבריאות הפרטית, אך מאידך היא אינה מחזקת את הרפואה הציבורית". כך אומר יואל זיו, יו"ר הוועדה לביטוח בריאות וסיעוד.

זיו אמר את הדברים בעקבות פרסום חלקים מטיוטת חוק ההסדרים בבריאות. "לא ניתן לפגוע בביטוחים המסחריים ללא הגדלת תקציב משמעותי למערכת הבריאות הציבורית", הוא הוסיף. מהטיוטה עולה, כי בחירת רופאים מנתחים תהיה אך ורק מתוך רשימה קיימת וללא אפשרות לקבל החזר כספי. עוד נראה, כי רופאים יידרשו לפרסם תעריפים, ובמקרה של כפל ביטוח – קופות החולים וחברות הביטוח יתחלקו בתשלום. הרופאים לא יוכלו לגבות מחיר גבוה מזה שפורסם ולכן צפויים להתנגד למהלך זה.

מקורבים לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמרו השבוע בתקשורת, כי "יש כאן הזדמנות ודחיפות להסדר כולל במערכת, ששרויה כיום בבלגן ונמצאת בתת־תקצוב. אנחנו מסכימים שכשעושים סדר יש לטפל בתפר בין הפרטי לציבורי, אך רק תוך חיזוק משמעותי של המערכת הציבורית – ולא כצעדים נפרדים".

עוד ציינו המקורבים: "אם לא נקבל את האפשרות להגדיל את הזמינות במערכת הציבורית, אלא רק נרסן את מערכת הבריאות הפרטית – ייווצר פיצוץ. סדר הדברים הנכון הוא קודם כל לחזק את החלק הציבורי, ורק אז להציב מגבלות על הפרטי". נראה שבכוונת האוצר להחיל את עלויות ניתוחי השר"פ מהשקל הראשון על חברות הביטוח וזה צפוי לעורר את התנגדותן של החברות – שהוצאותיהן צפויות לגדול משמעותית על חשבון הוצאות קופות החולים. עוד פורסם, כי רופא המטפל באדם במערכת הבריאות הציבורית, לא יוכל לטפל באותו אדם במערכת הפרטית במשך שישה חודשים מהמועד האחרון שבו טיפל בו במערכת הציבורית.

בדברי ההסבר מודגש, כי "אין בתיקון האמור בכדי לשנות או להתערב באופן תגמול הרופא, או להשפיע על המודל הביטוחי בתחום האחריות המקצועית. שכן, מודל התשלום הישיר אינו מחייב העסקה ישירה של הצוות הרפואי או אף התערבות במשא ומתן המתקיים בין המטופל לרופא בקשר עם שכר הרופא או הצוות המסייע לרופא בביצוע פרוצדורה רפואית“. מי שצפויים להתנגד לסעיף זה הם הרופאים הפרטיים ובתי החולים הפרטיים, שכן מהלך זה ישפיע על יחסי ההתקשרות ביניהם.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email