יואל זיו נגד הרפורמה בכתבי השירות: ”מאות אלפים יישארו ללא כתבי שירות“

לראשי ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה יש הרבה מה להגיד על הרפורמה בכתבי השירות. ראיון נוקב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

החלטת המפקחת דורית סלינגר על ביטול כתבי השירות בביטוחי הבריאות מסעירה את הרוחות בכנסת וגם בלשכת סוכני ביטוח. ”מאות אלפים יישארו ללא כתבי שירות, למרות ששילמו עבורם במשך שנים“, אומר יו“ר ועדת הבריאות והסיעוד בלשכה, יואל זיו. ”רק מי שמבוטח בחברות ביטוח שכתב השירות הוא לכל החיים כחלק מהפוליסה, יוכל להמשיך ליהנות מהמצב הקיים, מה שיוצר אפליה בין אלה לאלה. כמו כן, אם חברות הביטוח ייצאו מהקשר הזה עם ספקי השירות להם הם סיפקו מאסות של לקוחות, והלקוח יקנה את השירות ישירות מהספקים, אני צופה התייקרות של השירותים, והם גם לא יהיו מפוקחים אם לא יהיו במסגרת פוליסה“.

סגניתו של זיו, ורדה לבקוביץ, מוסיפה לדבריו. ”תמורת שקלים בודדים יכולים היום מאות אלפים לקבל סיוע זמין, נגיש ואיכותי בהחלמה, במניעה, בפיריון. בעקבות הרפורמה הם יהיו אומללים ויפלו כמעמסה על מערכת הבריאות הציבורית, שלא מסוגלת לתת את השירותים האלה בזמינות ובהיקפים שבהם הם מתקבלים בכתבי השירות“, היא מסבירה. ”לבדיקת MRI במערכת הציבורית מחכים חודשים רבים, לעומת האפשרות להפעיל כתב שירות ולקבל תור בתוך ימים“.

מימין: ורדה לבקוביץ ויואל זיו
מימין: ורדה לבקוביץ ויואל זיו

לטענת יואל זיו מדובר בהחלטה חסרת היגיון של הפיקוח. ”נציג הפיקוח שישב בדיון בישיבת ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, טען שיש כתבי שירות שאינם רלוונטיים כמו ניקוי קופסת התרופות מתרופות לא שמישות“, הוא אומר. ”אני אגב לא מצאתי כתב שירות כזה, אבל אפילו אם יש כזה, שיבטלו אותו, למה לבטל הכל?“.

מרוויחים פרוטות מכתבי השירות

טענה נוספת שנשמעה מצד הפיקוח הייתה ש“סוכני הביטוח דוחפים את כתבי השירות למבוטח בלי שהוא מודע לכך בכלל“. על כך, אגב, ענתה ח“כ טלי פלוסקוב, חברה בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות: ”ואם סוכן הביטוח דחף לי את כתב השירות, אז לפחות אני יודעת שיש לי כיסוי תמורת שקלים בודדים“.

”הרווח של הסוכן ממכירת כתב שירות הוא פרוטות, אבל יש לו ערך מוסף ללקוח“, מדגיש זיו. ”אולי שהמפקחת תבטל גם את פוליסות הניתוחים? על פי הסטטיסטיקה, אדם בישראל נזקק לניתוח 7.2 פעמים במהלך חייו, אבל הוא משלם עשרות שנים פרמיות. אז אולי שהמפקחת תבטל את הפוליסה הזאת, שלפי ההיגיון שלה, גם היא לא שמישה במיוחד“.

בלי בירוקרטיה

כתב שירות הוא לא רק שירות זמין ונגיש, הוא גם פתרון ללקוחות רבים שלא התקבלו לביטוח בריאות עקב בעיה בריאותית, או שהיא הוחרגה בביטוח. כתב שירות לא מותנה בהצהרת בריאות. "הוא גם נותן פתרון זול וזמין בלי הבירוקרטיה של הרפואה הציבורית, ואין מגבלה למעט תקופת אכשרה, והפניה מרופא," אומרת לבקוביץ. לקוחות שרכשו כתב שירות למעקב הריון נהנות מבדיקות בשווי עד 000,6 שקל תמורת תשלום של 20 שקל בחודש. חולה לב יכול לקבל שירותי מעקב וניטור של שח"ל או נטלי תמורת שקלים בודדים בחודש, כמו גם משירותי דיאטנית, ספורט, וגמילה מעישון. את "זה המפקחת רוצה לקחת ממנו. ילדים מוגבלים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל באמצעות כתב שירות שירותי רכיבה טיפולית, פסיכולוגיה, ייעוץ רפואי, וריפוי בעיסוק".

”יש לי לקוח שהבן שלו לקה בגידול במוח“, מוסיפה לבקוביץ. ”הבן עבר ניתוח מוצלח בישראל ועבר להמשך טיפול בארה“ב. בזכות כתב השירות הוא מקבל שירותים כמו תרפיה בדיבור, דיאטנית אונקולוגית, מעקב ואבחונים. אותו לקוח כתב לי מכתב קורע לב, שבו אינו יודע מה יקרה לאחר ביטול כתב השירות. זה לא הוגן לקחת מהם את הפיתרון הזה“. ”המפקחת טועה בגישה שלה“, מסכם זיו. ”אין שום טיעונים אינטליגנטיים שיצדיקו אותה“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email