יוזמה להוצאת סוגיית גיל הפרישה לנשים מחוק ההסדרים

בדיון פגרה מיוחד דנה הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים שנכלל בחוק ההסדרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"נפנה ליו"ר הכנסת כדי שיוציא את העלאת גיל הפרישה מחוק ההסדרים. במקרה הזה מטילים את נטל השוויון המגדרי דווקא על הקורבן, ומקומם אותי שנתנו לנושא הזה את הכותרת שוויון. מה שיש שם זה אנטי תזה של שוויון מגדרי, והוא מסועף ומחייב דיון מעמיק. יש לנו צורך בתשובות לשאלות רבות, ועל כן יתקיים דיון המשך. ניאבק להוציא אותו מחוק ההסדרים, ונחתים את כלל חברי וחברות הכנסת בבקשה שכך יקרה ושתעבור חקיקה נפרדת". כך סיכמה יו"ר הוועדה לקידום האישה, ח"כ עאידה תומא סלימאן, את דיון הפגרה המיוחד במתווה להעלאת גיל הפרישה לנשים שנכלל בחוק ההסדרים החדש.

שרת התחבורה מרב מיכאלי, שאמורה לעמוד בראש הקבינט לשוויון מגדרי, אמרה: "11 שנה הנושא נידון, והיה מאבק שהובילו אותו חברות כנסת מהאופוזיציה. כשאנחנו היינו באופוזיציה מצאנו שותפים בקואליציה כמו ח"כ משה גפני. היום כשאנחנו בקואליציה, האופוזיציה הנוכחית לא מעניינת אותם, קולם נדם לחלוטין ולכן אנחנו צריכות להתמודד עם זה בעצמנו.

גפני | צילום: באדיבות הלשכה

"ככלל, יש הצעת חוק שלי שמונחת לביטול חובת פרישה, כי יש כאלה שזה לוקח להם את הסיבה לקום בבוקר. העלאת גיל פרישה לנשים שיכולות ורוצות לעבוד זה דבר רצוי ומבורך. אבל אי אפשר לעשות את זה בלי להגן על הנשים שתיפגענה בוודאות".

"האוצר לא מסכים"

ח"כ גפני: "בקדנציות הקודמות ביקש האוצר להביא את העלאת גיל הפרישה, אמרתי שיש התנגדות והבאתי חתימה של כל חברי הכנסת, כולל דור הנפילים של חברות הכנסת שתמכו במהלך, אבל זה היה מותנה בכמה דברים מרכזיים. אמרתי שנביא את זה לדיון בוועדת הכספים על מנת למצוא פתרונות והאוצר לא הסכים, ובצדק מבחינתו.

"הנושא הזה סופר קריטי, מקצעות שוחקים, נשים עניות, הכל בעיות שצריך לפתור. כדי לפתור אותן זה לא יכול להיות בחוק הסדרים. אלה הנשים של כולנו, לא סקטור כזה או אחר, אך המציאות היא שאוצר לא רוצה לקיים על זה דיון כמו שצריך. בסוף האישה הזו, שתיזרק לרחוב בלי לחם לאכול, לא מעניינת אף אחד ולכן אסור שזה יהיה בחוק ההסדרים".

"בעיות מובנות"

"אני מסכימה שזו צריכה להיות חקיקה רגילה ולא בחוק ההסדרים. הצעתי לראש המפלגה שלי ולשרה לשוויון חברתי, להכניס סעיף גמישות שיאפשר לנשים תחנות יציאה החל מגיל 62", אמרה ח"כ טטיאנה מזרסקי.

ח"כ אמילי מואטי: "החיים שלנו כנשים לא מתחילים בפנסיה. רוב ההורים שנאלצים לוותר על העבודה כדי להיות עם הילדים בבית אלה האימהות. אי השוויון מתחיל הרבה יותר מוקדם והפנסיה רק מקצינה את הסיפור הזה".

מרב מיכאלי. צילום: יח"צ

ח"כ נעמה לזימי: "אני לא מרגישה שאלה תוכניות שפותרות את בעיות העומק בחסמים, מהכניסה לשוק העבודה אנחנו בבעיות מובנות ועוד מההסללה המגדרית במערכת החינוך. לכן להסתכל על תחנת היציאה ולקרוא לזה שוויון זה מקומם".

"לא נוכל לאשר את זה בדחק", הוסיפה ח"כ יעל רון בן משה. "ראוי לעצור ולחשוב האם להמשיך במסלול של חוק ההסדרים. לא להכניס לתוכו רפורמות כל כך משמעותיות. אנחנו במציאות חברתית וכלכלית אחרת. גם אם יהיה עיכוב של מספר חודשים". ח"כ נירה שפק הוסיפה: "אנחנו לא חותמת גומי".

נציג אגף תקציבים במשרד האוצר סיכם: "להעלאת גיל הפרישה יש תועלות אדירות גם במאקרו וגם במיקרו, נשים היום חיות יותר שנים… לא מדובר בסוגיה פשוטה אבל היא נידונה לעומק. אין שום כוונה לעשות מחטף אלא דיון מעמיק ורציני".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email