יום הכיפורים תשפ"ב – פרויקט מיוחד

חשבון נפש: סיכום שנה וציפיות לשנה החדשה של חברות וחברים פעילים בלשכה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב ג'ינה פלד, יו"ר מחוז השפלה

"ראשית, אני מבקשת לשלוח את ברכתי לנשיא בפועל סו"ב יוסי אנגלמן, להנהלת הלשכה, עובדיה וסוכניה. עברנו שנים מאתגרות ומורכבות, לצד עודף רגולציה, ששיאן בשנה וחצי האחרונות עם הקורונה, תקופה בה עברנו קשיים שלא ידענו בעבר – סגרים, ביטולי פוליסות עסקים, הקפאת הפקדות לפנסיה וביטוחי חיים, ריחוק פיזי מהלקוחות – סוג של ניכור שאיננו רגילים אליו. אבל למרות זאת, צמחנו מתוך הקשיים ונשארנו לשכה חזקה וגם השגנו הישגים ובראשם – הידברות ושיח עם הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון אחרי תקופה ארוכה של נתק. מולו אנו פועלים כמיטב יכולתנו, כדי לשמור על מעמד ופרנסת הסוכן.

"גם בלשכה עצמה חווינו משברים ופילוג, אבל כל מטרתנו היא להעביר את הלשכה לנשיא הבא כשהיא פועלת לפי התקנון, הנהלים וחוק העמותות.

חשבון נפש. פרויקט מיוחד ליום הכיפורים. צילום: shutterstock

"זה הזמן והמקום להבין כי ההנהלה הנוכחית היא בעד אחדות ולא פילוג, משום שהמטרה משותפת לכולנו – לדאוג לפרנסת הסוכן בלב נקי ושלם ולהחזיר עטרה ליושנה. כולי תקווה שהרוח החדשה תצעיד אותנו קדימה ובהצלחה יתרה.

"אלברט איינשטיין אמר: 'מטרת החינוך צריכה להיות – אנשים המצטיינים בעצמאות, במחשבה ובמעשה, ועם זאת רואים בשירות למען הכלל את משימת חייהם העיקרית'. אנחנו, סוכני הביטוח, רואים במקצוענו, כמו בחינוך – שירות למען הפרט והכלל.

"ברמה האישית, לאחר 8 שנים בראשות המחוז וכסוכנת ביטוח – התמודדתי בדרכי עם אתגרים באומץ, עם אחרים בדרך ארץ ועם עצמי באמונה. אני מודה לסוכני המחוז על האמון, התמיכה והפרגון. כולי תקווה שגמלתי מספיק ובטוחני שהשתדלתי להיות יותר. אציין לשבח את חבריי לדרך – סו"ב אבי שבי, יו"ר סניף אשדוד/אשקלון, סו"ב משה לב הר, יו"ר סניף ראשל"צ וסו"ב רחל כבודי, שהחליפה אותו לא מזמן, ואת סו"ב אביתר שרעבי, יו"ר סניף רחובות-נס ציונה. תודה לכם צוות נפלא. היה תענוג לעבוד אתכם ולשתף פעולה.

"מאחלת לכולנו שנה יותר טובה, שנת בריאות איתנה, צמיחה, שגשוג ואחדות".

סו"ב עאדל מחג'נה, יו"ר ועד ההיגוי של סוכני החברה הערבית

"בחודש האחרון נבחרתי ליו"ר ועד ההיגוי של סוכני החברה הערבית. ועד זה הוקם בשנת 2017 בכנס בנצרת והוא חלק אינטגרלי מלשכת סוכני הביטוח. לשכה חזקה ומאוחדת תשרת טוב יותר את סוכני הביטוח וכלל הציבור באופן כללי.

"יש לציין כי אנו עובדים בתיאום ושיתוף פעולה מלא עם כל נציגי הלשכה ובמיוחד עם נשיא הלשכה בפועל ידידי יוסי אנגלמן; מהיום הראשון שלו בתפקיד שם למטרה קידום האינטרסים של סוכני הביטוח במדינה וקידום מעמד הסוכן ולא שכח לטפל בבעיית ביטוחי החובה של סוכני החברה הערבית דרך קידום טיוטת חוק המטופלת על ידי יועמ"ש הלשכה עו"ד עדי בן אברהם בתיאום עם יו"ר הוועדה האלמנטרית קובי צרפתי. מוביל המהלך בכנסת הוא הלוביסט לירן בן הרוש. אני מודה להם על התגייסותם, שיתוף הפעולה והטיפול המקצועי.

"כולי תקוה ששיתוף פעולה זה ימשיך עם הנשיא הנבחר הבא.

"גמר חתימה טובה".

סו"ב מרק ג'ופי, TOT, חבר הנהלת MDRT ישראל

"השנה האחרונה הייתה מאתגרת במיוחד עבור סוכני הביטוח בישראל ובעולם. אני רואה את עצמי בר מזל שבתקופה הזו יכולתי ללמוד מעמיתינו בארגון MDRT העולמי בעיקר על דרכי התמודדות ושיטות ניהול מול הלקוחות וחברות ביטוח על דרכים לשמור על קשר ואיך לתת שירות איכותי בתקופה הקשה הזו.

"פגישות פרונטליות כמעט ולא התקיימו במיוחד עם לקוחות המבוגרים יותר. אך הטכנולוגיות ניצחו והמשכנו בעיקר ב-ZOOM  ודרך הרשתות החברתיות. גם עבור הלקוחות הפן הטכנולוגי היה אתגר לא קטן. 

"הארגון בישראל מקבל תמיכה מלאה מהלשכה, ויש שיתוף פעולה מצוין עם הנשיא יוסי אנגלמן.

"מטרת ה-MDRT היא לתת ערך לחברים בתחומים רבים, כולל קבוצות דיון בנושאים מקצועיים. הנהלת MDRT ישראל תמשיך להתאים את עצמה למציאות החדשה בעזרת הארגון הבין לאומי ולהעביר תכנים מקצועיים לחבריו איפה שרק אפשר. גם בשנה הקרובה, אני מאמין ש-MDRT ישראל תצליח לקדם תוכניות וערכים חדשים למרות המציאות החדשה שהגיעה אלינו עם הקורונה וכנראה תהיה אתנו לעוד חודשים רבים.

"אני מבקש לברך את כל החברים בשנה טובה וגמר חתימה טובה. שנה של בריאות, שמחה ועשייה".

סו"ב מוטי אוחיון, נציג הסוכנים הצעירים וחבר צוות השת"פ עם לשכת יועצי המס

"דווקא השנה האחרונה דחפה המון מהסוכנים הצעירים למקומות חדשים של התפתחות ולמידה. הלשכה בכלל ונשיא הלשכה בפועל יוסי אנגלמן בפרט עשה צעדים מרחיקי לכת כדי לשתף את הדור הצעיר, לקרב אותו ללשכה ולדאוג לצמיחתו הכלכלית.

"אישית, הייתי בקשר רציף עם יוסי ואודי הוד ובכל השיחות נוכחתי לדעת עד כמה הדאגה לצעירים עמוקה.

"כולי תקווה שנתאחד כולנו תחת הלשכה; יש לנו לשכה אחת, מותר לא להסכים ולהתווכח אבל בסופו של דבר המטרה של כולנו משותפת וחייבים כולם להתאגד במיוחד בשעה הזו שבה מנסים לפגוע בשמו ובתפקידו החשוב של סוכן הביטוח, שעומד כמעט תמיד לבדו כעזר ברגעים הקשים ביותר של הלקוחות".

סו"ב אייל פז, יו"ר הוועדה לביטוח חיים ופנסיה

"זו שנה שניה בה אנו חוגגים את חגי תשרי בצל הקורונה. לאחר ששנה שעברה, באותה נקודת זמן,  כולנו היינו ציפייה שהפתרון מעבר לפינה, בימים אלו אנו עדים כי הבעיה רחוקה מפתרון קבע ומכשולים רבים עוד לפנינו.

"אני באופן אישי מעדיף לראות את הפן החיובי וכיצד ניתן להפוך את המצב לטובתנו. הרבה דברים חיוביים ניתן לקחת בהתמודדות היומיומית בתקופה זו. במישור האישי, בריאותנו ובריאות יקירנו אינה מובנת מאליו ולמדנו להעריך עד כמה חשובה היא יחד עם הזמן בחיק משפחתנו. טעמנו מחדש את ארץ ישראל היפה במקום חו"ל. השכלנו כיצד לייעל ולהתייעל במשימות היומיומיות שלנו ובניהול העובדים. כמות המידע המקצועי וההכשרות שאנו נחשפים אליה באמצעות שידורים דיגיטאליים תרם ויתרום רבות למעמדו המקצועי של סוכן הביטוח. כל זאת כמעט ללא עלות כספית ומבלי לבזבז זמן מיותר על הכבישים.

"התודעה ליתרונות ויכולת השימוש בטכנולוגיה התרחבה וכיום אנו עושים בה שימוש רחב יותר הן פנים ארגונית והן מול לקוחותינו. יחד עם זאת, השכלנו להפנים כי למרות הטכנולוגיה ואמצעי השיווק הדיגיטליים אשר בידי המתחרים, אין תחליף לממשק האנושי של סוכן הביטוח ורבים מלקוחותינו למדו להעריך זאת מול חווית השירות והמרכזיות הדיגיטאליות של הפעילות הישירה. ככל שאנו מסייעים ועוזרים לציבור בישראל כך אחיזתנו כגורם הדומיננטי בשוק ההון והביטוח גדלה ומתחזקת חרף התחרות המתעצמת.

"אני צופה כי בשנה הקרובה, ההתייעלות במערכות מידע לפי תוכניות רשות שוק ההון ונגישותן הן שלנו והן של הציבור ימקד אותנו, סוכני הביטוח, במתן ידע וליווי בקבלת החלטות בצמתים חשובים של הלקוח ומשפחתנו ופחות זמן על מילוי טפסים והתנהלות לא יעילה מול הגופים המוסדיים. קיצור לוחות זמנים לביצוע פעולות ומתן מידע במהירות ידרוש מאיתנו להגיב ולפעול ביעילות על ידי שימוש בכלים טכנולוגים במשרדנו תוך התמקדות במתן ערך אנושי ללקוח. הכלים הדיגיטליים ילכו ויתעצמו וככל שהציבור מותקף יותר בשיווק דיגיטלי תוך חדירה לפרטיותו על ידי עשרות גורמים מסחריים כך ילמד להיזהר שבעתיים ויעדיף קול אנושי מוכר, מקצועי ואמין עליו ניתן לסמוך. הבעיה העיקרית והאתגר שלנו הינו הקלות הבלתי נסבלת באופן בו גופים מוסדיים עושים שימוש במידע אשר ברשותם תוך חדירה לפרטיותו של הציבור והכל בשם התחרות ובחסות הרגולציה.

"אני רוצה לאחל לכולנו שנשכיל להודות ולשמוח על שניתן לנו בשנה החולפת ונחגוג יחד עם משפחתנו את הפירות של עמלנו. שנה חדשה של התחדשות והזדמנויות, שנה של אחדות ובעיקר בריאות להנות מכל הטוב הזה".

סו"ב מיכה אדוני, יו"ר מחוז חיפה והצפון

"מגפת הקורונה העמידה בפני סוכני הביטוח אתגרים שבתחילה לא ידעו כיצד להתמודד איתם. מהר מאוד השכילו סוכני הביטוח להתעשת, התאימו עצמם למשתנים המהירים, גילו את הזום, הפחיתו את כמות הנסיעות, עבדו מהבית. עובדים שיצאו לחל"ת יצרו חיסכון בהוצאות, כמו גם בחלק מהמקרים לקשיים לסוכן.

"הסוכן לקח על עצמו לעבוד ולתת שירות ולפעמים אף להכיר מחדש את הלקוחות, מה שנתן לו ערך מוסף בחיזוק העסק. חברות הביטוח התאימו עצמם במהירות למציאות החדשה והמשתנה ורובם עברו למכירה באמצעות מוקדנים ודיגיטציה, מה שבהחלט פגע קשות בהכנסתם של הסוכנים.

"כיו"ר מחוז חיפה והצפון וחבר הוועד המנהל אתייחס למה שקורה בלשכה; לשכת סוכני הביטוח היא החותם המקצועי של ענף הביטוח, הגוף היחיד שמייצג את סוכני הביטוח. תפקידה להגן על הסוכן, להעשיר אותו בידע מקצועי ולשמור על פרנסתו. הלשכה אינה כל יכול, אולם לולא הלשכה המצב לא היה יותר טוב. אין ספק שקיימת רגולציה קשה וטורדנית ששמה את הדגש בחוזרים לרוב על סוכני הביטוח.

"תחושת הבטן שלי שנושא הסוכן האובייקטיבי ירד מהפרק ולא יצא כלל אל הפועל. רוב סוכני הביטוח מקצועיים, הגונים ואובייקטיבים. עיקר הבעיות בענף הביטוח הם המוקדנים של חברות הביטוח וכן לצערי גם חלק מסוכנויות הביטוח. השינויים שנעשו בשנה זו בהנהגת הלשכה הביאו להישגים משמעותיים ואני גאה להיות שותף להם; חידוש הקשר ומפגשים עם הממונה משה ברקת והכרתו בחשיבות סוכן הביטוח העצמאי. כיום, לא יוצאת טיוטה מבלי להידבר עם לשכת סוכני הביטוח.

"מאז 3/2021 נחסך כסף רב ללשכה, בוצעו שינויים פרסונליים מתבקשים, יש חברת יח"צ טובה, ולוביסט חדש אשר מחזק כל העת את הלובי הפוליטי שלנו. רוענן מחדש ההסכם עם מכללת BDO וכיום יכול כמעט כל סוכן לקבל השתלמות במקום מגוריו, וזה מה שנעשה בשנה האחרונה.

"השינוי שנעשה במכללה חסך למעלה ממיליון שקל בכל שנה. הועמד תקציב משמעותי לטובת עזרה לסוכן, בוצעה בדיקה ע"י רו"ח ועו"ד מומחים בנושא התנהלות עמותות וביקורת ונכתבו נהלים חדשים ברוח הזמן. נעשה מבצע ענק, שנחל הצלחה עצומה, לגביית דמי חבר ע"י מתנדבי ועובדי הלשכה בהתאם להחלטת ביה"ד דין של הלשכה.

"הלשכה מתנהלת כיום בשקיפות מלאה והוועד המנהל עושה עבודתו נאמנה. הנהגת הלשכה עושה את המיטב להעביר לנשיא הבא שיבחר לשכה מסודרת ומתפקדת.

"יום הכיפורים בפתח ובהזדמנות זו אני מאחל לכולם צום מועיל וחתימה טובה, אהבת חינם, כבוד הדדי ומציאת המאחד.

"סוכן הביטוח כאן כדי להישאר, אולם הוא יצטרך להתאים את עצמו למציאות המשתנה, תוך כדי יצירת מגוון של סוגי הכנסה נוספים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email