יום העצמאות שלי

חלקם נולדו בסמוך להקמת המדינה, אחרים הם בנות ובני הדור השני והשלישי לחלוצים. בכירי הלשכה מספרים על משמעות יום העצמאות עבורם, ועל התקוות שלהם לעתיד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סו"ב נחמה גולדווסר

יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד

"יום העצמאות מסמל עבורי שמחה מהולה בעצב, ולנצח יזכיר לי את לכתה בטרם עת של סבתי. סבתי נחמה, על שמה אני קרויה, נרצחה בעודה בת 33 שנים בלבד, מפגיעת טיל מצרי במהלך מלחמת העצמאות. כתוצאה מהפגיעה, אימי ואחיותיה נותרו יתומות מגיל שש. לנצח אזכור אותה, ואת העובדה שהמדינה היקרה שלנו, הוקמה בצל יותר מדי מקרי מוות מיותרים, שלצערי עוד מתרחשים.

"מדי שנה, ביום הזיכרון, אני מתלווה אל אימי לביקור בקבר של סבתא נחמה, ובכל שנה מחדש, כאילו לא עברו שנים רבות, התחושות המלוות אותנו קשות מנשוא. כל שנה אנחנו נזכרות בסבתא נחמה, וחושבות מה היה קורה אילולא נקטפה בטרם עת… האם חיינו היו שונים במקצת? האם יום העצמאות היה יום שמח במקצת? כנראה שלא אדע לעולם.

יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל. צילום מסך מתוך אתר כנסת ישראל

"כנראה שדרכו של עם ישראל עקלקלה ומפותלת וכנראה שהיינו צריכים לטעום את הטעם המר והרע על מנת לקבל את הטוב ולהעריך את המדינה שלנו ואת העם שלנו. אני אוהבת את המדינה שלנו, הצבא שלנו, העם שלנו, יחד עם הערכים היפים וגם עם החוצפה הישראלית המפורסמת אותה אף לומדים לחבב. בכל עצמאות אני חושבת לעצמי, מה היה קורה אילו סבתא נחמה הייתה רואה איזו מדינה נבנתה כאן על גבי ערימות האבל והשכול… מאמינה שהיא הייתה שמחה גאה ורגועה".

סו"ב אלי ארליך

יו"ר ליסוב

"בשבילי המשמעות של יום עצמאות זה חיבור ישיר לפסח – חג החירות. כנראה שלא סתם הם קרובים זה לזה על לוח השנה. ומה שחוצץ ביניהם זה יום השואה כדי לאותת לנו כמה חשוב לשמור על מה שהשגנו פה – עצמאות".

סו"ב איציק אורן

יו"ר ועדת הביקורת

"במהלך ילדותי ולאורך השנים לא פעם חשבתי לעצמי איזה מזל נפל בחלקי. המחשבה, שאולי הייתי מגיח לאוויר העולם, אי שם במזרח אירופה (משם הגיעו הוריי) שנים ספורות לפני יום הולדתי האמיתי, ואז הייתי נופל לתוך גיהינום שכמוהו לא ידע עם ישראל מעולם. לא פעם עוברת בראשי  ובנפשי המחשבה, ואני פשוט מוצא את עצמי מודה לאל, להוריי ולמייסדי המדינה על כך שאני – נצר למשפחות יהודיות ממזרח אירופה שהושמדו, חי במדינה עצמאית, חופשית, יהודית ודמוקרטית.

"במהלך השנים סיימתי לימודים, בניתי עסק עצמאי, הקמתי משפחה וכולנו עובדים בעסק המשפחתי. בחרתי במקצוע סוכן הביטוח המהווה שליחות כלכלית וחברתית ברמה האישית וברמה הכללית. זכיתי שילדיי ממשיכים בדרכי ועובדים יחד בתחום.

"לצערי, איבדתי חברים שנפלו במערכות ישראל, למען היכולת שלנו – אלה שנשארו בחיים – להמשיך את חיינו, ליהנות מפרי עמלנו ומכל הטוב שנפל בחלקינו.

"אני מאחל לכל חבריי באשר הם, אלה שבמקצוע ואלה שלא, להמשיך בעשייה שלנו, לשמור על עצמאותנו, להיות נאמנים ללקוחותינו ובראש וראשונה למדינתנו, כי היא האחת והיחידה שלנו".

סו"ב מאיר רוטברג

יו"ר ועדת סניפים ומחוזות

"יום עצמאות הינו יום של רגשות מעורבים. הוא מגיע לאחר יום קשה, במיוחד עבורי אישית. לבקר חברים שנשארו צעירים לנצח, לתת להם דיווח לאן הגענו והאם הצדקנו את קורבנם העילאי. המעבר לשמחה של עצמאות אינו קל".

סו"ב תדהר סאטובי

יו"ר מחוז הצפון

"יום העצמאות הוא יום שחלמו עליו עשרות דורות במשך אלפיים שנות גלות. יום של התגשמות התפילות והתקוות של עם ישראל. וכפי שסבא אהרן זצ"ל אמר 'זכינו במה שמשה רבנו היקר לא זכה'.

"כדברי ההמנון: 'להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון וירושלים'.

"התמזל מזלי וזכיתי להיוולד כאן בארץ, ארבע שנים לאחר הקמתה".

סו"ב אבי שבי

יו"ר מחוז השפלה

"משמעות יום העצמאות עבורי – מדינת ישראל היא נס גלוי לעם היהודי. הלוואי שכולנו נשלב ידיים, ללא פלגנות, ללא הסתה, ללא שיסוי ושנאת חינם ונבין שכוחנו באחדותנו.

"הלוואי שכל יהודי התפוצות ישובו לארצם, מבלי שיאלצו לעשות זאת רק כאשר פורצת מלחמה בארץ מושבם.

"הלוואי שנצליח לחנך את דור המחר לאהבת הארץ להכיר בחשיבותה ולהוקיר את זכרם של הגיבורים שנפלו בעד המדינה ולא זכו להימנות על תושביה".

סו"ב גבי מלכה

יו"ר מחוז ב"ש והדרום

"יום העצמאות מחזק אצלי את המשמעות של לזכור ולא לשכוח מאין באנו, את מהות הקיום של המדינה שלנו; את העובדה שכל מה שיש לנו היום במדינת ישראל הוא בזכותם של כל אלה שמסרו את נפשם לטובת ובשביל המדינה שלנו.

"אני מאחל לכולנו שהמדינה תמשיך לשגשג ותישאר כאן לנצח".

סו"ב שוש גנון כהן

יו"ר המועצה הארצית

"לזכרו של אבי, יעקב גנון ז"ל, שנפטר ב-ה' באייר 1980.

"חלק מהדברים נכתבים במרחק של עשרות שנים, הזיכרון עומעם אך תחושת הרגשות בימים המיוחדים שתחילתם ביום השואה המשיכו ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ועד לחגיגות יום העצמאות, תחושות אלה התעצמו וקיבלו משמעות נוספת כאשר אבי נפטר ביום ה' באייר בשנת 1980, אנו עולים לקברו כל שנה ביום הזיכרון וכאב הפרידה ממנו חקוק בליבי ומתערבל עם האבל הלאומי.

"ילדות – זיכרון יום העצמאות שלי מתחיל אי שם כילדה, עומדת על גג בנין ברח אלנבי בתל אביב ומחכה בכיליון עיניים למצעד השנתי. החיילים והחיילות צעדו בשמאל-ימין, בתלבושת חאקי אחידה, עד שהגיעו חיילי חיל הים בתלבושתם המבהיקה בלבן ומחיאות הכפיים הרעידו את האוויר. תזמורת צה"ל ליוותה את המצעד, וצלילי התופים הלמו בלבבות ואיתם צעדה יחידת הדגלנים.

"צבא א' – התגייסתי, שובצתי לחיל השריון ושרתי בבית ספר לשריון בלשכתו של מפקד בית הספר דאז מוטק'ה ציפורי. כל שועי הארץ הגיעו ביום העצמאות לבית הספר לשריון למסדר המרהיב שהרס"ר 'הסוס הלבן' היה אמון עליו, עמדנו דום להנפת הדגל וליבנו פעם בהתרגשות.

"צבא ב' – ירדתי לסיני – מלחמת ההתשה, ואני משרתת בלשכתו של מפקד הגדוד ינוש בן-גל. 'הקו' היה באמצע המדבר, רק חול וחול, שלט ענק ומאובק הנושא את שם הגדוד 'סופה' קידם את פני הבאים למתחם האוהלים ובו כלים וטנקים מכל עבר. יום העצמאות בסיני, במלחמת ההתשה, היה יום קשה. שם, בין האוהלים, הדיונות, החום, הפצועים וההרוגים הבנתי משמעותה של מלחמה ומשמעות עצמאות של עם, של מדינה.

"פולין /מחנות ההשמדה – הביקור הלם בכל החושים עד כאב פיזי וקשיי נשימה, המחשבות והרגשות מתערבלים ושוב ההבנה – אין לנו ארץ אחרת ועליה אנחנו צריכים לשמור מכל משמר לטובת ילדינו, נכדינו והדורות הבאים.

"גם השנה, כמו כל שנה, נעלה לקברו של אבי. ציוני בכל רמ"ח אבריו, איש המחתרת בטורקיה, אשר בזכות פועלו עלו לארץ רבבות יהודים ועם הכרזת העצמאות באוניית המעפילים האחרונה שארגן ובה בעיקר צעירות וצעירים הייתה גם אימי. כאן העמידו חופה בטקס צנוע בביתם של סבתי וסבי בלוד.

"כאן נולדתי".

סו"ב עופר חורש

יו"ר מחוז ירושלים

"יום העצמאות שלי, זה היום שלאחר יום הזיכרון. המעבר לא פשוט. רבים שואלים אותי האם יש הצדקה להצמדת יום הזיכרון וחגיגות יום העצמאות? התשובה שלי היא חד משמעית: כן. כי העצמאות שלנו נולדה בקשיים, והיא בזכות אותם יקרים שנפלו בהגנת המולדת.

"לא קל לעבור מאבל לשמחה, ולכן, בערב יום העצמאות אני לא משתתף בחגיגות ומסתפק בצפייה בטקס המשואות.

"ביום העצמאות עצמו, כמו רוב המדינה, יחד עם משפחה וחברים אנחנו עושים 'על האש'. זהו יום חשוב, יום של שמחה שזכינו למדינה משלנו, ולמרות הכל מבחינתי זהו יום אופטימי מלא בתקווה.

סו"ב מושיק בן פורת

יו"ר מחוז השרון

"יום העצמאות נחגג במעבר חד מיום הזיכרון. יום בו אנו מתייחדים עם נפילתם של מעל ל-24 אלף חללים. בזכותם של חללים אלה, אשר במותם ציוו לנו את החיים, אנו יכולים לחגוג את יום העצמאות. המעבר החד הזה מהעצב העמוק, מהתייחדות על מותם של גיבורי מערכות ישראל ליום חג, הוא לא קל.

"יחד עם זאת, הוא מסמל את התחדשות החיים ואת הכוח הרב שביכולתו להרים אותנו משפל לגאות.

"בכל יום עצמאות אני זוכר את הנופלים, הגיבורות והגיבורים, ואת החיים. את העוצמה שיש למדינה קטנה שמוקפת אויבים, שעשתה את הבלתי יאומן והוקמה כנגד כל הסיכויים. אני מאחל לכל סוכנות וסוכני הביטוח חג עצמאות שמח, שקט ושליו".

סו"ב חוה פרידמן

יו"ר המכללה לביטוח ופיננסים

"יום עצמאות בעיני זה – משואה לתקומה. ההורים שלנו חוו שואה קשה, הגיעו לארץ וניסו לשקם את חייהם.

"מטקסי יום השואה אנחנו בערב שירה לזכר כל אותם שנפלו ואינם עמנו עוד. לזכר כל אותם שחרפו נפשם לתקומת המדינה שלנו. הגענו ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה להקראת מגש הכסף של נתן אלתרמן. לעמוד דום בגן הגיבורים – ומכאן לעבור באחת לשמחה של יום העצמאות. רק אצלנו יכולים להיות כאלו מעברים מהירים – מהשכול לשמחות ולחגיגות יום עצמאות.

"יום העצמאות הוא יום חג למדינה שלי, חג לאומי שמסמל את היום בו המדינה שלנו הפכה למדינה עצמאית ללא תלות במדינות אחרות.

"זה מחזיר אותי לילדות שלי, לטקס הדלקת המשואות, למצעד צה"ל, למטס חיל האוויר שכולנו עמדנו ורק חיכינו לרגע שמטוסים יחוגו מעל ראשנו. כמה שמחה ותחושת ניצחון הייתה בנו. איזו גאווה התמלא ליבנו וכמה התרגשנו. מבחינתי זה חג החירות האמיתי, חג החירות הפרטי שלנו שהוא כל כך שלנו וכל כך מוחשי. חג לכבוד הצמיחה, התקומה והעשייה שלנו".

סו"ב דידי פרידלנדר

יו"ר ועדת פיננסים

"לראות את מדינת ישראל מעצם קיומה ולהוסיף לזה את המקום אליו הגענו ב-74 שנות עצמאותנו – וואו! בשבוע שעבר ציינו את יום השואה והגבורה, וכבן למשפחה של ניצולי שואה יש לכך משמעות נוספת עבורי.

"אם תחשבו על זה במושגים אחרים הרי לכם עם ומשפחה אשר בוצע להם 'איתחול'. צריך להקים ולהתחיל הכל מחדש – איזו אחריות מחד, ומאידך איזה סיפוק עצום לראות מה יצא לנו כעם ומה יצא לנו ברמה האישית.

"קראנו לא מזמן בהגדה של פסח: 'וְהִיא שֶׁעָמְדָה לַאֲבוֹתֵינוּ וְלָנוּ / שֶׁלֹּא אֶחָד בִּלְבָד עָמַד עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ / אֶלָּא שֶׁבְּכָל דּוֹר וָדוֹר עוֹמְדִים עָלֵינוּ לְכַלּוֹתֵנוּ / וְהַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא מַצִּילֵנוּ מִיָּדָם'.

"בואו ניקח את הציטוט הזה במישור האישי והלאומי: האם איננו יכולים להגיד שתמיד היה ותמיד יהיה מי שישבית לנו את השמחה? מי שיבוא ויגיד דברים שיפגעו בנו ויפחיתו בערכנו? אז הנה, כנגד כל הסיכויים, אנחנו פה ונמשיך להיות פה לעד. גאים במדינתנו ובעצמאותה הביטחונית והכלכלית. גאים בעיסוקנו כסוכני ביטוח למען ציבור המבוטחים שלנו וביטחונם האישי והכלכלי. גאים כל אחד ואחת מאיתנו במשפחה שלנו ובעסק העצמאי שלנו אותם בנינו ב-10 אצבעות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email