יוני השחור מחק חצי מתשואת הפנסיה מתחילת השנה

הירידות בשווקים העולמיים הובילו לירידות חדות בקרנות הפנסיה ובביטוחי המנהלים  למרות הירידות, מעריך אמיר גיל מפסגות: "המעו"ף ישיג ב־2015 תשואה של 15%־20%"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הירידות החדות בשוקי ההון בעולם פוגעים גם בחיסכון הפנסיוני: הירידות בחודש יוני מחקו כמחצית מהתשואה שהושגה מתחילת השנה. כל אפיקי ההשקעה במסלול הכללי רשמו ביוני תשואה שלילית, וגם רבים ממסלולי ההשקעה עם חשיפה קטנה יחסית למניות רשמו גם כן תשואה שלילית.

בפוליסות המשתתפות ברווחים השיגו הראל והפניקס את התשואה הטובה ביותר – 1.93%.

מנורה מבטחים היא המובילה בתשואות המצטברות ל־12 חודשים אחרונים – 6.10%. כלל מצטיינת בתשואה המצטברת לשלוש שנים במשתתפות ברווחים (35.92%) ומנורה מבטחים מובילה באותה תקופה בקרנות החדשות (35.39%).

בקרנות הפנסיה המקיפות החדשות, התמונה העגומה די דומה. הפניקס ואיילון פיסגה רשמו ביוני את התשואה השלילית הנמוכה ביותר 1.30% – ו־1.40% בהתאמה.

מנורה מבטחים, קרן הפנסיה הגדולה בענף, היא המצטיינת בתשואה ל־12 חודשים מצטברים – 6.55%.

נגד החוסכים

גם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות נפגעו משמעותית בחודש יוני, והקופות הכלליות (חשיפה של עד 35% למניות) השילו מנכסיהן עד כ־2.75%.

פסגות גדיש, קופת הגמל הגדולה בענף, המנהלת כ־28.89 מיליארד שקל, היא המובילה בתשואה המצטברת ל־12 החודשים האחרונים, עם 6.76%.

קופת הגמל של אלטשולר שחם מובילה בדירוג ל־3 שנים – 33.78% וכללי ב' של ילין לפידות היא המצטיינת ב־5 השנים האחרונות עם 52.58%.

פסגות שיא השתלמות דינאמית היא קרן ההשתלמות המובילה ב־12 החודשים האחרונים עם 6.27%. אלטשולר שחם השתלמות ראשונה לתקופה המצטברת של 3 השנים עם 32.38% וכללי ב'של ילין לפידות גם בקרנות ההשתלמות ראשונה בדרוג ל־5 שנים – 52.56%.

לדברי אמיר גיל, סמנכ"ל ההשקעות של פסגות פנסיה וגמל, במהלך חודש יוני "עבד" השוק כולו נגד החוסכים. "לאחר עליות של 5% מתחילת השנה, ביוני פעלו האג"חים, המניות והדולר באותו כיוון שלילי. באירופה נרשמו ירידות חדות בשל אי הוודאות סביב המשבר ביוון, ובאסיה סבלו מדדי שנחאי וההנג סנג מירידות חריפות.

"הירידות התלולות לא פסחו גם על מדדי האג"ח השונים בעולם, שהמשיכו לסבול מירידת תשואות, ובישראל נרשמו ירידות חדות עוד יותר. היקף הפדיונות הגבוה יחסית בקרנות הנאמנות פגע באפיק הצמוד בכ־4%, בשקלים בכ־2% והקונצרני בכ־3%. הדולר, שצנח ביוני בכ־2.7%, גרם לשחיקת האחזקות הדולריות.

"בינתיים – כפי שזה נראה עד עתה – חלה ביולי התאוששות בכל החזיתות".

מהי החשיפה של פסגות גמל ופנסיה לשווקים הסיני והיווני?

"ליוון אין לנו חשיפה כלל, אבל אנחנו חשופים כמובן לשוק האירופי שסבל מירידות עד להיוודע הסכם החילוץ. החשיפה באירופה היא קרוב לכ־30% מתיקי המניות שלנו בחו"ל (מתוך עד כ־55% חשיפה לחו"ל בסך הכל). החשיפה שלנו לשוק הסיני מינורית לחלוטין – עד כ־1% בלבד. בחודשיים האחרונים, עקב המגמה, הקטנו אותה".

לאור השינויים שהיו, על איזה מח"מ בתיקי האג"ח אתה ממליץ?

"מח"מ קצר בינוני של 3־4 בכל הסוגים".

אילו סקטורים מומלצים כרגע מבחינתך להשקעה, בייחוד במכשירים פנסיוניים?

"גם בשוק הפנסיוני, אנשים סולדים מהפסדים בטווח הקצר. אנחנו דוגלים באסטרטגיה של השקעה בחברות גדולות, יציבות פיננסית, נזילות ושלא נתונות להשפעות מחזוריות, כמו חומרי גלם וסחורות. אנו מאמינים בסקטור הטכנולוגיה ובפיננסים, ובאירופה – בחברות יצואניות".

לסיום, בתחילת השנה שוחחנו על התוצאות שהיו ב־2014 וחזית שהמעו"ף ישיג תשואה של 10%-15% ב־2015. לאור כל האירועים האחרונים – האם תחזיתך השתנתה? האם צפוי תיקון שלילי נוסף כמו זה שראינו ביולי?

"על פי התוצאות כרגע, אני דוגל בגישה שמרנית. עד סוף יוני המעו"ף השיג כ־12.5%, וכעת, בסוף יולי, התשואה עומדת על כ־17%. איני סבור שתיקון כמו שהיה ביוני צפוי, אך אין לי אפשרות לנבא זאת, ואני סבור שהמעו"ף ישיג ב־2015 תשואה של 15%־20%".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email