יוצאים לפנסיה בקרוב? אל תשכחו להתמקח על דמי הניהול

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

המפקחת על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר פירסמה אתמול טיוטת חוזר לקרנות הפנסיה המבהיר כי אפשר ורצוי לתת הנחות לפנסיונרים בדמי ניהול. "בתקנות הפיקוח נקבעו השיעורים המרביים שלפיהם אפשר לגבות דמי ניהול בקופת הגמל", נכתב.

למעשה, קובע החוזר כי אפשר לתת הנחה בדמי הניהול לפנסיונרים וכי אם ניתנת הנחה היא חייבת להימשך לאורך כל תקופת קבלת קצבת הפנסיה, מכיוון שברגע שהפנסיונר יוצא לפנסיה הוא כבר לא יכול להעביר את כספו לחברה מתחרה ואין לו כוח מיקוח.

על פי החוזר, ההנחה תמשיך להינתן גם לשארים, אם ישנם. יצוין כי יש להתמקח רגע לפני היציאה לפנסיה, מכיוון שברגע שמתחילים לקבל קצבה, יכולת המיקוח נעלמת. עד היום יכולנו כחוסכים להתמקח על גובה דמי הניהול של קרן הפנסיה שלהם רק עד לרגע הפרישה. ואולם מהרגע שבו יצאנו לפנסיה קבעו תקנות הפיקוח כי חברה מנהלת של קרן חדשה מקיפה רשאית לגבות דמי ניהול בשיעור שלא יעלה על 0.5%.

לטענת קרנות הפנסיה, בשלב החיסכון החברה מנהלת את חשבונך האישי, אך ביום שבו נהפכת לפנסיונר, החברה מפסיקה לנהל באופן אישי את כספך ואתה נהפך לחלק מפול של פנסיונרים שמקבלים קצבה חודשית בהתאם לחיסכון שנצבר עד לפרישה. ולכן, טענו, אפשר להעניק הנחה קולקטיבית לכלל הפנסיונרים או בכלל לא. נוצרו מצבים שבהם חוסכים שנהנו מדמי ניהול נמוכים לאורך תקופת החיסכון, נאלצו לשלם יותר כשהחלו לקבל קצבה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email