יורם נוה במלחמה נגד הניסיון להדיחו מתפקיד מנכ"ל כלל ביטוח

מטיח האשמות חמורות ביו"ר כלל דני נוה: "אתה נתון ללחצים מצד בעלי מניות מיעוט, לעשות את דברם, משום שאחרת לא תחודש כהונתך באסיפה הכללית הקרובה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות ניסיון ההדחה של מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה, שבינתיים מתעכב לאור התערבות הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, שיגר יורם נוה מכתב חסר תקדים בחריפותו לחברי דירקטוריון החברה והקבוצה. בעקבות פרסום המכתב, הודיע ברקת ליו"ר דני נוה, וליו"ר ועדת הביקורת גד ארבל, כי ועדת הביקורת (המורכבת מהדח"צים בדירקטוריון) תמנה בודק חיצוני שיבחן את האירועים וטענות כל הצדדים. כפי שפרסמנו בשבוע שעבר, המועמד להחליפף את יורם נוה הוא רונן אגסי.

במכתבו המפורט, שפורסם בדיווח כלל ביטוח לבורסה, מאשים יורם נוה, כי דני נוה "פועל ממניעים אישיים כיו"ר המנסה להציל את עורו".

דני נוה | צילום: יח"צ

לטענתו, בשיחה אליה זומן אל דני נוה ב-3 במאי: "העליתי תהיות על התהליך והעיתוי. מה הדחיפות והלחץ להדיח אותי? באמצע ניהול משבר ביד רמה? האם הבקשה שלו שאפרוש היא בעקבות דיון מסודר שהתקיים בדירקטוריון? אמרתי לו שמעולם לא שמעתי ממנו שום טענה, ואני ממלא את תכנית העבודה במלואה, עד לאירועי הקורונה, שגם אליהם נערכנו בצורה מיטבית.

מונע משיקולים אישיים

"לא קיבלתי תשובה עניינית, לפיכך ציינתי בפני דני שאני מאמין שהוא קיבל החלטה כה פתאומית ללא שום הכנה שלי או דיון בדירקטוריון מאחר והוא נתון ללחצים של בעלי מניות מיעוט לעשות את דברם ואם לא כן – לא תחודש כהונתו באסיפה הכללית הקרובה. דני ציין כי אכן פנו אליו אותם בעלי מניות בעניין החלפתי, אבל הוא חסם זאת בעבר. הפעם לא נותרה בידיו ברירה, ולכן לדעתו זה הדבר הנכון עבורי. דני ניסה ללחוץ עלי לעזוב מרצון ולהימנע מדיון בנושא בדירקטוריון על עצם שאלת הסיבות להיפרדות מהמנכ"ל. הבהרתי, שעל פניו, אני חושב שזה מהלך שאינו לטובת החברה, ומונע משיקולים אישיים שלו כיו"ר המנסה להציל את עורו. דני ביקש שאשקול שוב את הדברים ועודד אותי לקום ולפרוש ללא דיון, הסבר או שימוע כלשהו".

נוה כותב כי הופנה לשוחח עם היועצת המשפטית של החברה, ממנה למד כי היו"ר ביקש ממנה "לכנס את הדירקטוריון לפעול להדחתי המיידית. הייתי המום מהלחץ והמהירות, וביקשתי ממנה שתבקש מדני יום נוסף לבחון וללמוד את הדברים. באותו ערב נודע לי על ההדחה ושדני כבר סגר, בתיאום עם בעלי מניות מיעוט, את המינוי של רונן אגסי. הרגשתי שמדובר בחנות מכולת ולא בגוף מוסדי המנהל יותר מ-200 מיליארד שקל כספי עמיתים, ושמתיימר להוביל את נושא הטמעת כללי ממשל תאגידי בקרב החברות המובילות במשק. מה עם זכות השימוע של כל עובד? וחזקה של מנכ"ל? מה עם להעיר מהם הנושאים שהדירקטוריון כדירקטוריון מבקש שאשנה בתוכניות העבודה? מה עם דיון ענייני וממצה, על פי כללי ממשל תאגידי ראויים? יו"ר החברה ישר פועל להדחה בין לילה, כאשר כבר למעשה סגר עם מחליף?".

עסקאות עם בעלי מניות

נוה מצביע על שני בעלי מניות שמפעילים, לכאורה, לחצים על הנהלת החברה לאישור עסקאות שיש להם עניין בהן – אלפרד אקירוב, בעלי השליטה בקבוצת אלרוב, ואייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי. נוה רומז לכך שמדובר בחשד לכאורה למעשים לא כשרים של בעלי מניות אלה ושל דני נוה. במכתב הוא מפרט אירועים חמורים לכאורה של התנהלות הנהלת החברה לבין בעלי מניות אלה. לטענתו, הוא זה שחסם התנהלויות ששניהם ניסו להכתיב לכלל, משום שלא הועילו לחברה ואף ההיפך מכך, לדעתו.

בתגובה פרסם יו"ר כלל ביטוח מכתב לחברי הדירקטוריון בו הוא דוחה את טענות נוה ומודיע כי הדיון להדחתו יתקיים מיד לאחר שהממונה יתיר זאת: "אני דוחה בזעזוע רב את כל הטענות הכוזבות שעל איומים כביכול, או על 'עסקאות' שלי עם בעלי מניות, או על שיקולים זרים שמנחים אותי.

בתגובה פרסם יו"ר כלל ביטוח מכתב לחברי הדירקטוריון בו הוא דוחה את טענות נוה ומודיע כי "הדיון להדחתו יתקיים מיד לאחר שהממונה יתיר זאת: "אני דוחה בזעזוע רב את כל הטענות הכוזבות של איומים כביכול, או על 'עסקאות' שלי עם בעלי מניות, או על שיקולים זרים שמנחים אותי. כל פעולותיי נעשו רק במסגרת תפקידי כיו"ר פעיל והן אך ורק לטובת החברה ושיפור ביצועיה העסקיים".

הממונה שלח מכתב לשניים מבעלי המניות בחברה, מורי ארקין ואלפרד אקירוב, בו הוא מבהיר להם כי היתר האחזקה שניתן להם אינו מאפשר להם או למי מטעמם, לפעול, לבד או ביחד עם אחרים, באופן שיביא להכוונת פעילות החברה, בין היתר באמצעות מעורבות בתהליכי קבלת החלטות לגבי מינוי דירקטורים ונושאי משרה בה. 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email