יו"ר הוועדה המייעצת: "הרשות מנסה לחסל את ביטוח המנהלים"

הוועדה המייעצת לנשיא הלשכה התכנסה השבוע לדיון והביעה תמיכה גורפת ברוזנפלד במאבקים בנושא ביטוח המנהלים, ביטוחי ריסק ומכירות ישירות של החברות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הוועדה המייעצת לנשיא הלשכה התכנסה השבוע לדיון במספר נושאים: מדיניות הרשות בנושא ביטוח מנהלים; השיווק הישיר של חברות הביטוח ונושא הורדת פרמיות הריסק בביטוחי חיים. בדיון השתתפו, בין היתר, הממונים לשעבר על שוק ההון פרופ' עודד שריג ודורון שורר, פרופ' יהודה כהנא, נשיאי הלשכה לשעבר סו"ב אודי כץ, יו"ר הוועדה, וסו"ב שאול פסטרנק, סוכני הביטוח עקיבא קליימן, אריה קלמנזון ודב ברומר ואנשי הביטוח אייל זינגר ואלכס קפלון.

הוועדה חיזקה את נשיא הלשכה במאבקים הצפויים ובדיון עלו כמה רעיונות אופרטיביים למול רשות שוק ההון והיצרנים. כץ: "הרשות מנסה להצר את צעדינו בביטוח מנהלים, להפוך אותו למוצר שקשה למכור. היא פועלת לחיסולו של ביטוח המנהלים על ידי כך שהיא דורשת שבפגישה עם הלקוח נגיד לו כמה צבר בביטוח אובדן כושר העבודה שלו בתום התקופה, עוד 30 שנה, למשל; זה מגביל אותנו בסכומים, ואז מעבר לגיל 50 יהיה לו פחות מ־75% באובדן כושר עבודה ובתום התקופה 50% . זה לא קיים בקרן פנסיה. יש מישהו מהסוכנים שלא שילם אובדן כושר עבודה, לפנים משורת הדין? כולנו שילמנו לפנים משורת הדין. אבל בקרן פנסיה אין לפנים משורת הדין, זה או שכן או שלא. כל מה שהם עושים זה להרוס את ביטוח המנהלים. למה? משום שהם סבורים שסוכני הביטוח לוחצים למכור אותו בגלל שיש להם עמלה גבוהה".

רוזנפלד | צילום: יוסי אלוני

פגיעה בתחרות ובציבור

"כשאני יושב עם בן אדם, אני לא יודע מראש מה מתאים לו – ביטוח מנהלים, קרן פנסיה או שילוב. מאיפה אני יודע מה יהיה עוד 30 שנה? שוק חד מוצרי זה דבר שלילי שגם פוגע בתחרות וגם מזיק ללקוחות. בגיל 50 ־ 60 לא מתאים לעשות ללקוח חיסכון בקרן פנסיה.
"אנחנו מחזקים את ידי הנשיא במאבק בנושא זה. אנחנו יודעים שעל מכירת ביטוח מנהלים יש עמלה גבוהה יותר מאשר במכירת קרן פנסיה – אז אולי שישוו את העמלות בקרן הפנסיה לזו שבביטוח מנהלים. הוועדה רואה בשוק פנסיה חד מימדי דבר שלילי".

קלמנזון מוסיף: "השינוי הצפוי בכיסוי ביטוח אובדן כושר עבודה, שיגביל מאוד את גובה הכיסוי הנרכש, עלול להמית את מוצר המנהלים ופגיעתו קשה בהרבה משינויי הריסק והקטנת העמלות. הצעתי לנשיא שהמאבק צריך להתמקד בחשיבות הרבה של מוצר פנסיוני נוסף בשוק ועל היתרונות הרבים שיש לביטוח מנהלים על פני קרנות הפנסיה השונות; לא יתכן ששוק פנסיוני משוכלל יכלול רק מוצר אחד לבחירה ומה עוד ששני המוצרים שונים מהותית זה מזה".

הסוכנים ישווקו

בנושא המכירות הישירות של חברות הביטוח, הוועדה קיבלה סקירה מנשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד על פעילות הלשכה בנושא, ונתנה לו גיבוי מלא במהלכים בהם היא נוקטת. קלמנזון: "אומנם אני לא נתקלתי בפנייה ישירה יזומה ומתוכננת ללקוחותינו ואם זה נעשה, זה מכיוון שלעיתים הלידים שהחברות רוכשות כוללות גם לקוחות קיימים שלנו. הצעתי שהלשכה תדרוש מחברות הביטוח לתת לסוכנים לשווק את המוצרים הדיגיטליים בהתחייבות לתשלום עמלות בכל חידוש. בנוסף גם הגנה באמצעים טכנולוגיים כך שגם אם לקוח שלנו
פנה ישירות למוקד – העמלה תשויך לסוכן".

בנושא הפגיעה בעמלות הסוכנים בביטוחי ריסק, סיפר רוזנפלד לחברי הוועדה שחברות הביטוח טוענות שהרשות לוחצת עליהם להוריד
את גובה העמלות, ואילו הרשות טוענת שהיא לא לוחצת. "זה לא סוד שאנחנו עושים היום ביטוחי ריסק שלא לפי התעריף – אנחנו מוכרים אותם בחצי מחיר. מה שיקרה בסוף זה שהעמלות יירדו אבל מחירי הריסקים יעלו; אז איפה טובת הציבור? אנחנו תומכים באופן חד וחלק בנשיא הלשכה שאין שום סיבה לפגוע בעמלות הריסקים. מה רוצים מאיתנו? שאנחנו נפרוש מהענף? אנשים עושים עבודה והם צריכים לקבל הכנסות בגינה", סיכם יו"ר הוועדה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email