יו"ר הקואליציה מצדד בעמדת הלשכה בנושא החברות המתפעלות

ח"כ דוד ביטן השתתף בדיון ועדת הכספים השבוע והבטיח שאם תעלה הצעת חוק בנושא הפרדת סוכן מתפעל מסוכן משווק ידאג שתעבור בוועדת השרים לחקיקה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
בדיון נוסף שהתקיים ביום שלישי בשבוע שעבר בוועדת הכספים בנושא החברות המתפעלות בענף הפנסיוני, הורה יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, לסגן הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, רו"ח הראל שרעבי, להגיע להסכמה עם לשכת סוכני ביטוח בעניין הפרדת סוכן מתפעל מסוכן משווק. "אם לא תימצא פשרה בתוך שבוע, נגיש הצעת חוק לשינוי החוק", אמר גפני.
לפני חודש התקיים דיון ראשון בבקשת הלשכה להשוות את התנאים החלים על גוף בעל רישיון שמעניק שירותי שיווק ותפעול, לבין מי שאינו בעל רישיון, כמו החברות המתפעלות החיצוניות. לאור עמדת רשות שוק ההון שלא ראתה צורך בכך, הורה אז גפני לשרעבי להגיע להסכמות עם הלשכה בתוך חודש. בפגישות בין הצדדים לא הושגה פשרה, ולבקשת הלשכה התקיים השבוע דיון נוסף.
בדיון השתתף גם יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, ומרכז סיעת הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, שהביעו תמיכה בעמדת הלשכה. נציגי הלשכה ביקשו מגפני שחבר ועדת הכספים ישתתף בפגישה עם שרעבי, וח"כ זוהר לקח זאת על עצמו. "הבקשה שלנו באה לאור התחושה שדיונים מקצועיים רבים עם הפיקוח אינם מניבים את התוצאות להן מייחל הציבור, ולכן התערבותם של נבחרי הציבור הכרחית במקרה הזה", אמר סו"ב אורי צפריר, מ"מ נשיא הלשכה. במהלך הדיון שאל ח"כ ביטן את סגן הממונה על רשות שוק ההון, האם זה הגיוני בעיניו שסוכן ישקיע ולא יקבל תמורה לעבודתו.

ביטן. תומך בעמדת הלשכה | צילום: אתר הכנסת

תעריף אחיד

נציגי הלשכה בדיון היו עו"ד ג'ון גבע, יועץ משפטי ללשכה, סו"ב יובל ארנון, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה, ונשיא הלשכה, סו"ב אריה אברמוביץ, שגם הציג את הסוגיה לחברי הוועדה בפתח הדיון. אברמוביץ תקף את שרעבי על כך שבפגישות עמו לא היה מוכן להקשיב לעמדות הלשכה ונהג בנציגיה בהתנשאות. "רוצה לחנך אותנו במקום להגיע להבנות לטובת ציבור הלקוחות", אמר אברמוביץ.
ארנון אמר בדיון כי הלשכה מבקשת "שיהיה פיקוח רגולטורי על החברות הפרטיות וגם שיהיה תעריף אחיד לשני סוגי המתפעלים. נוצרה אנומליה של שני סוגי מעסיקים ושני סוגי עובדים. בחברה שהמשווק עושה גם תפעול, העובדים נהנים מהטבה והמעסיק צריך לשלם על התפעול. כאשר יש מתפעל חיצוני, העובדים לא נהנים משום הטבה והמעסיק יכול לקבל את השירות בהרבה פחות כסף. בנוסף, אין עליו שום חובה לבצע מכרז לבחירת הגוף המתפעל, לעומת חברה בה הסוכן הוא גם משווק וגם המתפעל, ואז המעסיק מחויב במכרז", אמר ארנון.
בסיום הישיבה בוועדת הכספים פנה גפני לח"כ ביטן ושאל אותו "אם הצדדים לא יגיעו לפשרה, אנחנו רוצים לעזור לסוכני הביטוח באמצעות חקיקה, כאשר משרד האוצר צפוי להתנגד לה? האם אתה יכול להגיד, ולו ברמז, מה צפוי לנו?", על כך השיב ביטן כי "נילחם על הדבר הזה. כבר היו לנו מאבקים מול משרד האוצר".
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email