יו"ר ועדת הכספים: "גם אם חלק קטן מהכספים לא נקלט בגופי הפנסיה – מדובר בשערורייה"

משה גפני הורה לפיקוח על הביטוח למצוא פתרון בתוך שבועיים לאי קליטת כספי העובדים בגופי הביטוח והפנסיה * נשיא הלשכה: "מדובר בכאוס. התרענו בפני הועדה והפיקוח שיש בעיה במסלקה ובממשק המעסיקים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הורה לפיקוח על הביטוח למצוא פתרון בתוך שבועיים, עם כל הגורמים הקשורים בדבר, לגבי אי קליטת כספי עובדים בגופי הביטוח והפנסיה השונים. על פי הערכות שפורסמו מדובר בכ-1.5 מיליארד שקל כספי הפקדות פנסיוניות שהעבירו מעסיקים, שטרם הגיעו לחשבונות העמיתים. הכספים נמצאים בחשבון מעבר כלשהו במסלקה הפנסיונית או בגופים המבטחים, אך אינם משויכים למבוטחים עצמם. "גם אם לא מדובר בתופעה נרחבת אלא מקומית, הרי זו שערורייה", קבע ח"כ גפני. "צריך לבחון דחייה של השלב הבא של הדיווחים דרך המסלקה  שצריך להיכנס לתוקף בינואר 2017".

"הכסף שוכב בחור שחור"

"הכסף שוכב בחור שחור בחברות הביטוח", אמר חשב הכנסת, חיים אבידור, שיזם את הדיון בוועדה בנושא הקשיים בהפקדת כספים פנסיוניים בחשבונות העמיתים בגופים הפנסיוניים. "קיבלנו פניות רבות על כך שמבוטחים מקבלים מכתבים בהם מתריעים בפניהם על ביטול הפוליסה בגלל פיגור בתשלומים. פנינו לחשב הכללי במשרד האוצר, שהפנה אותנו לגורם המתפעל (המסלקה), שהפנה אותנו לחברות הביטוח בטענה שאינן ערוכות לעמוד בתקנות החדשות", הסביר. "פנינו גם ללשכת סוכני ביטוח, שגם לא מצליחה להתגבר על הבעיה". לדברי אבידור, גם עובדים וחברי כנסת בהווה ובעבר קיבלו מכתבי התרעה כאלה, "מאחר שאין לנו את כל הנתונים לגבי ההפקדות, הכנסת אינה יכולה לסיים את ההתחשבנויות עם מנכ"ל הכנסת היוצא (רונן פלוט – ר.מ.), שפרש בחודש שעבר".

נשיא לשכת סוכני ביטוח, אריה אברמוביץ, ציין כי התריע מפני המצב. "כתבתי מכתבים ליו"ר הוועדה ולפיקוח והתרעתי על מה שקורה במסלקה ובממשק המעסיקים", אמר. "הסוכנים הזהירו אותנו שזה מה שיקרה כשאישרנו את ממשק המעסיקים, וביטלו אותם, כאילו שהם רוצים לשמור על הדייסה שלהם, והנה קורה מה שהם אמרו שיקרה", הוסיפה ח"כ אורלי לוי.

גפני: "לבחון דחייה של השלב הבא" | צילום: יח"צ
גפני: "לבחון דחייה של השלב הבא" | צילום: יח"צ

אברמוביץ הבהיר כי בלשכה מנסים לעזור לתפעול ולפיקוח. "ישבנו עם המפקחת לפני שבועיים, והתרענו שזה לא כמו שהם מציגים, ש-90% עובד בסדר ויש בעיה רק עם 10% מההפקדות, אלא להיפך – 90% לא עובד כמו שצריך", הוא קבע. "נוצר כאוס בענף שאיננו יודעים איך להתמודד אתו. אנחנו מקבלים תלונות בלי סוף. הגשנו שני בג"צים עם בקשה לצו מניעה בנושא תפקוד המסלקה וממשק המעסיקים, אך הדיונים נדחו לדצמבר, לצערי הרב".

האוצר: "מדובר בחבלי לידה"

התקנה בה מדובר נכנסה לתוקף בפברואר 2016 ולפיה על כל המעסיק יותר מ-100 עובדים לדווח לגופים הפנסיוניים באופן ממוכן בלבד על הפקדת כספים לחשבונות עובדיהם לביטוח פנסיוני. התקנה קבעה כללים לפיהן הדיווח ייעשה בקובץ אחיד במערכת הקרויה "ממשק המעסיקים". כאמור, המערכת לא פועלת עדיין באופן תקין ולא כל ההפקדות הפנסיוניות הגיעו לחשבונות החוסכים ונוצר פיגור כביכול בהפקדותיהם. אי לכך קיבלו אותם עובדים מכתבי התרעה מחברות הביטוח, הפנסיה והגמל, כי הפוליסה שלהם תבוטל אם הפיגור לא יכוסה.

הראל שרעבי, סגן בכיר לממונה על שוק ההון באוצר, דחה את הטענות. "לשוק היו שנה וחצי כדי להיערך", אמר. "עם זאת, מדובר בתהליך מיכוני ורחב היקף, וזה עובר תהליכים. בחודשים הראשונים לוקח לחברות הביטוח יותר זמן. יש בעיות נקודתיות ואנחנו מטפלים בהן. רוב הכסף נקלט, קרוב ל-100% נקלט. הכסף שלא נקלט אינו הולך לאיבוד. מדובר בחבלי לידה.

שרעבי הוסיף כי המכתבים שיצאו לציבור המבוטחים יצאו בטעות על ידי מספר גופים, וכי הנושא נבדק ומטופל בידי הפיקוח. עוד ציין כי התקנות שתוקנו חשובות כדי למנוע מצבים בהם עובד יגלה לאחר 30 שנות עבודה שלא כל ההפקדות שלו הופקדו במלואן ובפועל.

"לא מדובר רק על גילוי בעוד 30 שנה, אלא גם במצב נתון בכל רגע", אמר אברמוביץ בתגובה. "עובד שעוזב כיום את מקום עבודתו לא יכול לקבל טופס 161 המפרט את זכויותיו לפנסיה, כי הכספים עדיין לא משויכים אליו".

אברמוביץ: "אנחנו מקבלים תלונות בלי סוף"
אברמוביץ: "אנחנו מקבלים תלונות בלי סוף"

עקיבא קליימן, יו"ר פורום מנהלי ההסדרים המטפלים בהפקדות של כ-150 אלף עובדים טען לעומת זאת, כי יש שיפור בהפקדות השוטפות. "אך הרבה כסף לא נקלט והוא מצטבר", אמר. "תקופת ההרצה של המערכת הייתה צריכה להיות ארוכה יותר". כמו כן, יוליה מרוז, מנכ"לית איגוד בתי ההשקעות הציעה לדחות את השלב הבא בחיוב מעסיקים לאור המצב המתואר.

דיון נוקב

בהמשך הוסיף אברמוביץ כי הלשכה הציעה. "ביקשנו שיתחיל בממשק למעסיקים של 500 עובדים ומעלה. אנחנו עדיין חושבים שזה הפתרון", ציין.

בחודש הבא מתוכננת תוספת של חצי אחוז להפקדה – רבע מהמעסיק ורבע אחוז מהעובד. לדבריו של אבידור, לפי איך שהדברים מתנהלים, "הכל יהיה שגוי, כל ההפקדות של החודש יהיו בחריגה, וכל הפוליסות לא יהיו מעודכנות". שרעבי ציין כי בפיקוח מודעים להפקדות של החודש הבא ואמר כי, "הורינו לכל החברות להיערך ולדברר החוצה את הנושא, וכולן ערוכות".

יו"ר הוועדה משה גפני, סיכם את הדיון ואת התלונות הרבות. "אנשים ממציאים אותן? אם בתוך שבועיים הבעיה לא תיפתר על ידי האוצר, נקיים דיון נוקב בהרבה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email