יו"ר ועדת הכספים הורה לרשות שוק ההון להתפשר עוד השבוע עם הלשכה בנושא "צירוף ברבים"

ח"כ בירן לנציגי הרשות: "אם אתם רוצים להעלים את הסוכנים, אז תגידו את זה". ח"כ גפני: "אנחנו לא סומכים על חברות הביטוח ולכן אנחנו צריכים את הסוכנים – את האדם שנמצא אצלי בשכונה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים קיימה ביום שני דיון מעקב סוער בעניין 'הבהרת רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון לגבי הסדר צירוף ברבים', וזאת בעקבות חוסר ההסכמות בפגישת נציגי הרשות והלשכה בנושא. בדיון הקודם בנושא מלפני כחודש, הורה יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני לרשות שוק ההון להגיע להסכמות בעניין עם לשכת סוכני ביטוח.

נציגי רשות שוק ההון ונציגי הלשכה האשימו במהלך הדיון את הצד השני על כי הוא מתבצר בעמדתו. ח"כ גפני וח"כ מיכל בירן מתחו ביקורת נוקבת על הרשות והביעו חשש כי ללא הסכמות ייוותרו מאות אלפי מבוטחים ללא ליווי פנסיוני וללא דאגה לצרכיהם. יו"ר הוועדה קרא בתום הדיון לצדדים לשוב ולדון בסוגיה וציין כי ללא הסכמות תשקול הוועדה חקיקה בנושא.

הראל שרעבי, סגן הממונה על שוק ההון ציין בפתח הדיון כי: "כפי שביקש היו"ר בדיון הקודם, נפגשו נציגי הרשות עם נציגי הלשכה. זה היה דיון מיותר. הם הפליגו בדרישות שלהם יותר מהדיונים הקודמים ויותר מהבקשה שלהם בבג"צ. חשנו שהדיון לא רציני, וכעת הנושא נמצא בעתירה לבג"צ".

מצוקת המבוטחים

סו"ב ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני ביטוח, אמר בדיון: "הגענו לפגישה בכוונות טהורות לפתור את הבעיה, גם כעת מחוץ לאולם ניסינו להגיע למעין פשרה. רשות שוק ההון מדברת על איך אנחנו הגענו אבל הם בעצמם לא הציעו שום הצעת פשרה אחרת בפגישה. הם התבצרו בעמדותיהם ודיברו על אותה תקופה שלא נוכל להחיל אותה. בספטמבר 2018 ייפלטו מאות אלפי מבוטחים לשוק ללא שירות, ללא פתרון, אף אחד לא יטפל בהם. הדרישה שלנו ידועה, אין לאוצר שום כוונה ללכת לקראתנו ולפתור את מצוקת המבוטחים".

ח"כ גפני: "אנחנו מדשדשים סביב עצמנו, אני לא אוהב את זה. אי אפשר להשאיר את המצב כפי שהוא, אי אפשר לשבת בלי לנסות להתפשר. האנשים האלה לא יסכימו לפעול בלי להתפרנס, גם עובדים ילכו הביתה ורבים לא יקבלו את השירות שלהם. אפשר לחשוב על פשרה שיקבלו פחות עמלה בביטוח ברבים, אבל אי אפשר ללכת בכיוון כזה של לא כלום ולפגוע במבוטחים".

ח"כ בירן: "אני רואה את ההתנהלות השיטתית שלכם ברשות שוק ההון. המטרה היא אכן שחוסכים לא יבזבזו כסף, אבל לפתרונות אלגנטיים אתם מתנגדים ומוצאים כל מיני פתרונות עם נזק משני. אנשים רבים רוצים שיהיה אדם בעת הצורך לפנות אליו לטיפול בתיק שלהם, אם אתם רוצים להעלים את זה תגידו. אני אמרתי לסוכני הביטוח שזה צריך להיות מידתי והגיוני כלפי החוסכים, אם זו המטרה גם שלכם אז למה אתם לא מתפשרים איתם?".

ח"כ גפני: "אנחנו לא סומכים על חברות הביטוח ולכן אנחנו צריכים את הסוכנים – את האדם שנמצא אצלי בשכונה, לידי, שאני מתייעץ איתו. אתם לא יכולים להתעלם מהעניין הזה, אתם באים עם רעיונות נכונים אבל הם צריכים להיות בדרך שמסתדרת עם המציאות".

הסכמים של שנים

שרעבי: "אין לנו שום כוונה להוציא את הסוכנים מהשוק, יש לנו מטרה אחת – לוודא שהסוכן בצד שלך ולא בצד של סוכנות הביטוח. זה לא המצב בשוק כפי שאנחנו רואים אותו בהמון מקומות ואנחנו מעוניינים בטובת החוסכים. הדיון על מי שהפר את החוק בעבר ורוצה לקבל תגמול הוא דיון אבל אנחנו רוצים שהם יהיו בצד של הלקוח. הנתונים הם שהם לא נותנים ללקוחות שירות ולא פוגשים אותם מעולם בהרבה מקרים".

סו"ב מיכאל נוימן, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכת סוכני ביטוח: "הצענו ללכת לחקיקה מהירה והם לא היו מוכנים, ואף התנו זאת בעוד דברים. ההסכמים האלה נעשו במשך שנים באישור רשות שוק ההון ובעידודה".

מ״מ נשיא הלשכה, סו"ב ליאור הורנצ׳יק אמר בדיון: ״לא יכולה להיות סיטואציה שהפיקוח מבין שדרכו שגויה ולא נכונה ובמקביל ממשיך להתרכז בעצמו ללא כל רצון אמיתי להגיע להבנות אמיתיות ומהירות. הרצון לקשור דבר בדבר רק מסביר לנו את האמת, שהם מבינים את דרכנו ומסכימים איתה אך מקשים לריק וללא כל הסבר הגיוני ונורמלי. ציבור סוכני הביטוח הוא זה שיודע לטפל בכל העמיתים ולקוחות הקצה וממחר, אם לא יוכלו לתת טיפול הולם, לקוח הקצה ייפגע ובגדול. לא בגללנו אלא בגלל מהלכים שגויים של הפיקוח״.

בסכמו את הדיון אמר ח"כ גפני: "יש שני נושאים – הראשון, האם ניתן בכלל לאפשר תשלום בגין צירוף ברבים? והשני, לגבי הגבייה שנעשתה לאחור, כמה שנים. אני מציע שתשבו שוב בשבוע הקרוב. בתום הישיבה שלכם אני מבקש לקבל בכתב מה היה בסיכומה. אם תגיעו לסיכום אבקש לדעת רק מה הוא היה, ואבקש מסוכני הביטוח שיורידו את הבג"צ; אם אין סיכום אני מבקש לדעת מה היה מהלך הדברים. בנוסף, אם לא תגיעו להסכמות נבקש מהייעוץ המשפטי לבדוק חקיקה בעניין. לא ניתן למצב לקרוס כי יש כוונות טובות; עם כוונות טובות של הרשות זה עלול להגיע למצב שלא אתם ולא אנחנו רוצים בו, לכן תפקידנו לפקח על עבודת הממשלה בעניין הזה".

נקבעה פגישה לתחילת שבוע הבא בין הלשכה לבין רשות שוק ההון.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email