יו"ר ועדת הכספים: "הרבה דגלים אדומים בעסקת אקירוב-כלל ביטוח”

סוגיית היתר השליטה שמבקש איש העסקים אלפרד אקירוב בכלל ביטוח הגיעה לדיון בועדת הכספים של הכנסת. ״כשמדובר בכספי פנסיות וחוסכים זה צריך להדליק נורה אדומה ויש לקיים דיון ולבחון זאת לעומק״
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

היתר השליטה שמבקש אלפרד אקירוב בכלל ביטוח הגיע לכנסת ועורר דיון סוער בסוגייה. בעקבות הצעת ח"כ יעקב מרגי, קיימה ועדת הכספים בראשות ח"כ אלכס קושניר, דיון מהיר בנושא, כשהסיבה המרכזית היא "חשש לאיבוד שליטה לטובת גורמים עסקיים בחברת כלל ביטוח".

ח"כ מרגי, שפתח את הדיון, תקף את רשות שור ההון ואמר: "בחוק הריכוזיות הוגבלו גופים לפעול גם כגוף פיננסי וגם כגוף ריאלי; כשמדובר בכספי פנסיות וחוסכים זה צריך להדליק נורה אדומה ויש לקיים דיון ולבחון זאת לעומק. הרגולטורים שהיו אמורים להתעסק בזה בשנים האחרונות היו קצת רדומים, היה לי חשש שתהייה הנפקה, ושהוא הביע את רצונו לרכוש כדי להפוך להיות בעל שליטה. אם אני לא טועה זה סותר את חוק הריכוזיות, ויש חשש גדול לשימוש בכספי החוסכים קטגורית.

ח"כ אלכס קושניר. צילום: ויקיפדיה, GloryGrower

יציבות הגופים

״הממונה על רשות שוק ההון אמור להסתכל על האינטרסים שלי כאזרח הקטן בניגוד עניינים, כי יש לו אינטרס עליון לשמור על יציבות הגופים הפיננסים שהם הפכו להיות החמצן של המדינה לצד הבנקים, יותר מאשר כספי החוסכים. צריך להקים גופים רגולטורים שהאינטרס שלהם זה האזרח הקטן, החוסך. צעד כזה של אקירוב עלול לסכן את כספי החוסכים, וזה גם העברת מסר לחברות אחרות בתחום הפנסיה".

הממונה על רשות שוק ההון ד"ר משה ברקת השיב: "אני חושב שהוכחנו את עצמנו על פני שנים, לא רק אני כממונה, גם הממונים לפניי, שאנחנו עובדים לטובת הציבור. יש פה רגולטור מקצועי והוא בוחן את טובת המשק ואת טובת הצרכנים. האחריות שלי היא קודם כל כלפי הציבור כולו. יש תהליכים מקצועיים שצריך לעשות, אני לא עובד משמועות או מטעמים כאלה או אחרים כלפי אדם, יש לנו כללים ברורים למי מאשרים ומה מאשרים, אנחנו בוחנים את כל ההיבטים, אנחנו מקבלים אינפורמציה מכל הגופים ולאחר מכן מחליטים. גם חוק הריכוזיות נבחן, גם היבטים רחבים יותר, גם האדם ספציפית, מבחן המינוף שלו וכך הלאה”, ציין ברקת.

260 מיליארד ש״ח

עו"ד ברוך לוברט, יועמ"ש רשות שוק ההון, הוסיף: "הממונה מיוזמתו לא יכול לקבוע שגוף מוסדי צריך להישאר ללא שולט; לכן ברגע שמגיעה פנייה בפני הממונה על שוק ההון, פנייה כשרה לפי החוק, התוצאה שלה יכולה להיות שליטה בגוף המוסדי. הממונה חייב לפי הוראות החוק לבחון את ההתאמה שלה". לוברט ציין, כי גם הוראות חוק הריכוזיות נבחנות בשאלת ההיתר.

"לא ביקשנו שגוף מוסדי יישאר ללא בעל שליטה, אלא לפקח שגוף מוסדי לא יוחזק על ידי בעל שליטה בקבוצת שליטה שאינן גוף פיננסי. בשלב הבא אבדוק מי לוחץ על הרשות לאשר את זה. אני לוביסט של הציבור”, הוסיף ח״כ מרגי.

יו"ר הוועדה הודה לח"כ מרגי על העלאת הנושא בוועדה. ״זו סוגיה חשובה שמעלה הרבה דגלים אדומים בנוגע לעסקה הזו, גם רכישות שהיו, גם הריכוזיות. אני לא מקבל את האמירות של 'מועלים בתפקידם'; אני סומך על כך שרשות שוק ההון תעשה עבודתה נאמנה. אני רק מבקש ודורש שיתייחסו באופן רציני להיסטוריה ולרשות שנתתם כבר באחזקה בכלל ביטוח ומה שקרה אח"כ, וכן לדברי הארגונים השונים בכובד ראש, כי מדובר ב-260 מיליארד שקל מכספי החוסכים". ​

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email