יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "אינני שולל תשלום של המבוטח לסוכן שלו"

בראיון ל"ביטוח ופיננסים" מדבר ח"כ גפני על היחסים בין רשות שוק ההון לוועדת הכספים, מעמד סוכן הביטוח וגם על המאבקים עם הממונה הקודמת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"ועדת הכספים היא המפקחת על רשות שוק ההון. הרשות אינה יכולה להתעלם ממנה; התעלמות מולידה אחרי זה מאבק, כשבמאבק אתה יודע איך אתה מתחיל אבל לא תמיד אתה יודע איך תסיים. אני תמיד מעדיף להגיע להידברות ולהסכמות. הוכחתי פעמים רבות בעבר מה קורה כשאין הידברות, כשהוועדה קיבלה החלטות שהיו רחוקות מאוד ממה שהרשות רצתה".

כך אומר ח"כ משה גפני, יו"ר ועדת הכספים בכנסת היוצאת, שמקווה שימשיך בתפקיד זה גם בכנסת הבאה: "שום דבר לא בטוח במזרח התיכון. אני יכול להבטיח שבהסכם הפנימי אצלנו אני אמור להיות יו"ר ועדת הכספים גם בכנסת הבאה".

גפני | צילום: באדיבות הלשכה

היו לך מאבקים משמעותיים עם הממונה הקודמת דורית סלינגר. מה היית רוצה לומר לממונה החדש משה ברקת?
"לא הספקנו לקיים דיונים ממשיים עם הממונה החדש משום שהוחלט על הקדמת הבחירות. מעשיו יקרבוהו ומעשיו ירחיקוהו. לנו לא היה פשוט ולא קל עם רשות שוק ההון. מדיניות הרשות היא אחד הנושאים המרכזיים שאנחנו דנים עליהם בוועדה אם זה בחקיקה, בחקיקת משנה, בתקנות שונות, במדיניות. עוד לא למדתי את הממונה החדש, אבל אני מקווה שיהיה שיתוף פעולה. החיים הם לא שחור או לבן. בחיים צריך לדעת להתפשר, לוותר לפעמים על עקרונות".

ח"כ גפני, שישתתף בכנס הפנסיוני הקרוב באילת, מקורב כבר שנים ללשכת סוכני ביטוח.

איך היית מגדיר את יחסיך עם לשכת סוכני ביטוח?
"התערבתי לא פעם לטובת הלשכה במסגרת דיונים בוועדת הכספים מול רשות שוק ההון או מול הגופים המוסדיים. ראשי הלשכה תמיד מוזמנים לדיוני הוועדה בנושאים הקשורים לענף הביטוח, אנחנו מתייעצים לעיתים קרובות. הלשכה חשובה בעיני משום שהיא הגוף היציג של סוכני הביטוח, שאת דעתי על נחיצותם הבעתי פעמים רבות, אף לאור התנסויות אישיות שלי ושל משפחתי".

בשנה האחרונה התייצב לצד הלשכה, בין היתר, כשהתנגדה להבהרה של הממונה הקודמת דורית סלינגר, בנושא צירוף לרבים, לפיה יבוטלו הכנסות הסוכן בגין עסקאות שבוצעו בעבר, התנגדות שאף הביאה לזכייתה של הלשכה בבג"צ מול הממונה, כשאמר: "סוכן הביטוח הוא הכתובת למבוטח הקטן. אם אתם רוצים לבטל את סוכני הביטוח – אז אני נגד. לא יתכן כי יבטלו רטרואקטיבית את הכנסות הסוכן בגין עסקאות שנעשו כבר. השיח ביניכם לבין סוכני הביטוח לא מקובל עליי". וזו לא הייתה הפעם היחידה בה יצא נגד רשות שוק ההון כשקבעה באופן חד צדדי מהלכים שפגעו בסוכני הביטוח. לא פעם איים כי אם הרשות לא תגיע להבנות עם לשכת סוכני ביטוח, ייזום חקיקה שתשיג את ההיפך ממה שרצתה הרשות להשיג.

איך אתה רואה את תפקיד סוכן הביטוח? האם לא הגיע הזמן לשנות את החלטות ועדת בכר ולבטל את ההפרדה בין יועץ לסוכן ולאפשר לסוכן לקבל גם תגמול מהלקוח?
"סוכן הביטוח הוא זה שעומד בין המבוטח הקטן לבין הגופים הגדולים, אליהם קשה למבוטח להגיע ולהתדיין מולם. בקרות אירוע ביטוח הסוכן מהווה עבור המבוטח כתובת בה יקבל את ההדרכה הנכונה כיצד לפעול, והסוכן אף פועל עבורו מול חברת הביטוח. בלי סוכן המבוטח הולך לאיבוד מול החברה.

"לגבי קבלת תגמול מהלקוח – אינני שולל את זה, אבל צריך לדון בנושא על כל היבטיו".

הראיון המלא יפורסם במגזין "ביטוח ופיננסים" המיוחד לקראת כנס ביטוח חיים ופנסיוני ה־ 40 שיתקיים באילת במרץ.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email