יו"ר ועדת הכספים: לקנוס חברות ביטוח שיסרבו למכור ביטוח חיים לנכים

חברות הביטוח מסרבות לבטח נכים וכתוצאה מכך הם אינם יכולים לקבל משכנתא. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני: ”ועדת הכספים לא תרפה מהעניין עד שכל נכה שיש לו יכולת החזר יוכל לרכוש לעצמו דירה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בדיון של ועדת הכספים בשבוע שעבר נרשמה הסכמה מקיר לקיר באשר לצורך בפתרון מצוקתם של נכים הנובעת מאי יכולתם לקבל משכנתאות לצורך רכישת דירה, עקב סירוב חברות הביטוח לבטח אותם בביטוח חיים. יו“ר הוועדה, ח“כ משה גפני (יהדות התורה), אמר בפתיחת הישיבה כי "עצם העובדה שנכים בכלל ונכי צה"ל בפרט, אינם יכולים לקבל משכנתא עקב סירוב חברות הביטוח לעשות להם ביטוח חיים, מונע מהם לרכוש לעצמם דירה. מדובר בכתם על החברה הישראלית. במקום ערבות הדדית, כל אחד דואג לעצמו. חברות הביטוח דואגות לעצמן, הבנקים לעצמם, הרשויות המקומיות דואגות לעצמן וגם המדינה מתנערת מחובתה לדאוג למילוי זכויות בסיסיות של אזרחיה. אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר דואג אף הוא לעצמו ואינו מתערב להשגת פתרון לנושא והנכים נפגעים. ועדת הכספים לא תרפה מהעניין עד שכל נכה שיש לו יכולת החזר יוכל לרכוש לעצמו דירה. אנחנו נחושים בדעתנו לפתור את הבעיה ויהי מה". בתחילת הדיון הוצגה הצעת חוק שיזמה ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) ושאליה הצטרפו חברי כנסת נוספים לרבות ח"כ גפני.

על פי הצעת החוק, בנק לא יוכל לסרב לתת הלוואה לדיור לאדם עם מוגבלות רק בשל העובדה כי אינו יכול לרכוש ביטוח חיים בשל מוגבלותו. "הצעת החוק אומרת שגם כשלא יהיה ביטוח חיים, תינתן אפשרות לקבלת הלוואה לדיור", מסבירה ח"כ אלהרר. "התחייבתי בפני ועדת שרים לענייני חקיקה לקדם פתרון מתואם ומקובל. יו"ר ועדת הכספים הגיש פתרון יצירתי וכך גם סגן שר האוצר. דיברו על הקמת קרן ממשלתית שתהיה ערבה לדבר הזה, אך עד עכשיו הדבר לא מסתייע. חברות הביטוח הן עסק כלכלי וכאן מבחינתן טמון סיכון נוסף ולכן הן לא מעוניינות לבטח. ככה הן מתנהלות כשאין דין ואין דיין. הבנקים לא מוכנים לתת משכנתאות ללא ביטוחי חיים, תוך אמירה שהם לא מעוניינים שיהיו תמונות של נכים מפונים מבתיהם. אופציה שנייה היא לחייב את חברות הביטוח להעמיד ביטוחי חיים, אך אגף שוק ההון באוצר התנגד כי לא ניתן לחייבם. יחד עם זאת, קיימים מכשירים ביטוחיים שניתן לתת ללא חיתום, עד 500 אלף שקל לכל היותר. אני מבקשת לפתור את הבעיה. הצעת החוק הוגשה בתחילת הקדנציה ואני מרגישה שהקדנציה מתקדמת ואולי לקראת סיומה, ולכן אני מודאגת ושוקלת בכל-זאת לקדם את ההצעה".

"במקום ערבות הדדית, כל אחד דואג לעצמו. חברות הביטוח דואגות לעצמן". ח"כ משה גפני | צילום: יח"צ

מיכל היימן, מנהלת מחלקת ביטוחי חיים ברשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון הוסיפה כי "חברות הביטוח צריכות לעשות חיתום רפואי לכל מבוטח שמבקש להצטרף, טרם הכניסה לביטוח וכך נעשה גם לגבי ביטוחי חיים. אנחנו יודעים שקיימות, נכון להיום, חברות שמציעות פוליסות ולא דורשות חיתום. כפי שנאמר, בשלוש השנים הראשונות הן נותנות מענה למוות מתאונה. כלומר מוות מתאונה ולא מוות ממחלה. זה יכול לתת מענה, לפחות חלקי. סכום הביטוח במסלול הזה מוגבל בין 300 ל-500 אלף שקל, תלוי באיזו חברה".

להחמיר עם חברות הביטוח

ח"כ גפני אמר בתגובה כי ”למחוקק יש אפשרות לעשות דברים דרסטיים, למשל קנס גדול על חברות ביטוח שלא יעשו ביטוח חיים. אנחנו יכולים להחמיר עם החברות, למשל לאלץ אותן לקצר זמנים למתן תשובות לבקשת ביטוחים“. נציגת אגף התקציבים באוצר, מעיין נשר, ציינה כי עמדת האוצר מתנגדת להקמת קרן ממשלתית לשיפוי חברות הביטוח והבנקים. נציג משרד המשפטים, לירון מאוטנר, אמר שהמשרד רואה קושי בהפעלת חובות על גופים פרטיים. "אני דורש שהאוצר ורשות ההון והביטוח, יעבירו נתונים לגבי כמה נכים נדחים מדי שנה בבואם לבקש משכנתאות וביטוח חיים, וכן לבחון שוב את האפשרות להקים קרן ממשלתית שתממן או תשפה את הבנקים וחברות הביטוח בצורה מסוימת", אמר ח"כ גפני בסיום הדיון ודרש ממשרדי הממשלה הרלוונטיים לספק תשובות תוך שבועיים. "יחד עם זאת, אנחנו נדרוש שגם הבנקים וגם חברות הביטוח יקצו כסף ויתנו יד לפתרון. אני מבקש מבנק ישראל להיות שותף לעניין הזה. שהמפקחת על הבנקים תחייב את הבנקים שלא יהיה מצב שנכה שיש לו אפשרות לקחת משכנתא, ולא יתאפשר לו בגלל היעדר ביטוח חיים. אין מצב של ערבות הדדית שהיא רק על הצד השני, במקרה הזה המדינה. ועדת הכספים לא תאפשר להמשיך עם הכתם הזה על מדינת ישראל ולא נרפה מהעניין עד שיהיה פתרון".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email