יו"ר לשכת עורכי הדין: "מספר התביעות של מבוטחי חברות הביטוח הישירות עלה דרמטית"

עו"ד אפי נוה בריאיון מיוחד למגזין כנס אילת שיפורסם באפריל; "אם סלינגר רוצה לבטל את מוסד סוכן הביטוח ושיהיו רק ביטוחים ישירים – שתקרא לילד בשמו"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אנחנו כלשכת עורכי הדין בישראל, תומכים במאבק סוכני הביטוח נגד הנחיות הממונה על רשות שוק ההון דורית סלינגר בנושא חיוב הסוכנים בהליך שיווק פנסיוני גם בעת צירוף רבים (עובדים בחברות וארגונים) לביטוח פנסיוני. אנחנו מזהים שלאורך כל הקדנציה שלה ההתנהלות עם סוכני הביטוח היא חד־צדדית. מספר החוזרים שהיא הוציאה בקדנציה שלה שקול לשלושה נפחים של חוזרים שפרסמו המפקחים שקדמו לה. יש גבול לכמות שיכולים גם המבטחים וגם סוכני הביטוח להכיל. חלק נכבד מהחוזרים נראים כמו גחמות, שליפות שאתה לא מבין למה הם באו לעולם".

כך אומר עו"ד אפי נוה, יו"ר לשכת עורכי הדין, בראיון עם "ביטוח ופיננסים". הריאיון המלא יפורסם לקראת כנס ביטוח חיים ופנסיוני שיתקיים באילת בחודש אפריל.

נוה. הראיון המלא יתפרסם במגזין "ביטוח ופיננסים" שיתפרסם בחודש אפריל.

נושא הצירוף לרבים לביטוח פנסיוני עליו מדבר נוה הוא הבהרה שפרסמה סלינגר לאחרונה בנושא חיוב הסוכן בהליך שיווק פנסיוני בעת צירוף למוצר פנסיוני ולפיה: "סוכן ביטוח פנסיוני שמבצע עסקה לגבי מוצר פנסיוני עבור לקוח, בין היתר צירוף למוצר פנסיוני, מחויב בביצוע הליך שיווק פנסיוני כפי שנקבע בהוראות החוק. כחלק מהליך השיווק הפנסיוני עליו לברר את צרכיו של הלקוח ולבחור עבורו את סוג המוצר הפנסיוני, את המוצר הפנסיוני ואת הגוף המוסדי המתאימים לו ביותר וכן לנמק בכתב את המלצתו".

עוד מבהירה הממונה כי "גוף מוסדי רשאי לשלם עמלת הפצה רק במקרה שבו ביצע סוכן ביטוח פנסיוני 'עסקה' כחלק מהליך של שיווק פנסיוני. ככל שלא מבוצע הליך שיווק פנסיוני, גוף מוסדי אינו רשאי לשלם עמלת הפצה".

"מה התכלית של חוזר הממונה בנושא הצירוף לביטוח פנסיוני? לפגוע בעמלות של הסוכנים. באיזה יקום אפשר לצפות שסוכן ביטוח יעבוד חינם? מדוע שסוכן ביטוח לא יתפרנס בכבוד? אני עו"ד 23 שנים ומכיר את תחום הביטוח", אומר נוה ומוסיף: "בעבר סוכן ביטוח היה מקצוע שיכולת להתמקצע בו ולהתפרנס בכבוד. היום אני שומע מסוכני ביטוח רבים שהם לא מצליחים להתפרנס בכבוד. בסופו של יום, המבוטח שלו דואגת סלינגר, לדבריה, יכול להתנהל בעולם הביטוח בלי סוכן? ממי הוא מקבל את השירות? מסוכן הביטוח. למי המבוטח פונה להתייעצות? לסוכן. למי הוא פונה בעת תביעה? לסוכן. האם סלינגר רוצה לגרום לזה שיהיו פחות סוכנים, שהמקצוע ייעלם?".

הממונה מכריזה בריש גלי שהיא בעד דיגיטציה של התחום.
נוה: "זאת אומרת שהיא בעד הביטוחים הישירים. אז שתקרא לילד בשמו. אם היא רוצה לבטל את מוסד סוכן הביטוח ושיהיו רק ביטוחים ישירים, שתגיד את זה. מהזווית שלי כעו"ד שמטפל בתיקי ביטוח – זה יהיה נהדר שלא יהיו סוכני ביטוח. משום שסוכני ביטוח הם אלה שנלחמים לטובת המבוטח מול חברות הביטוח, בכך זה מסתיים והתביעות לא מגיעות אלינו עורכי הדין.

"אם לא יהיו סוכני ביטוח, הדרך של המבוטחים אלינו, עורכי הדין, תהיה הרבה יותר מהירה. אני רואה את מספר המבוטחים שמגיעים מהביטוחים הישירים, אצלי במשרד שעוסק רק בביטוח ונזיקין אני גם מייצג חברות ביטוח וגם תובע חברות ביטוח. בעבר תיקים של מבוטחים בביטוחים ישירים היו מגיעים בטפטופים. היום המון תיקים מגיעים ממבוטחים של הביטוחים הישירים; מדובר בעלייה דרמטית, וזה בשעה שחברות הביטוח הישיר עדיין לא עוסקות בכול תחומי הביטוח".

הריאיון המלא והנוקב עם יו"ר לשכת עורכי הדין יתפרסם, כאמור, במגזין כנס אילת לביטוח חיים ופנסיוני הקרוב.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email