יו"ר מיטב דש: "אפשר לספור על כף יד אחת את מספר הסכמי קרנות ברירת המחדל"

ועדת הכספים תכריע בתוך שבוע אם להקדים בשנה את הפעימה השנייה של הרפורמה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ועדת הכספים של הכנסת צפויה להכריע בשבוע הבא אם להקדים בשנה את ביצוע הפעימה השנייה של רפורמת ברירת המחדל בפנסיה, ממרץ 2019 למרץ 2018. כך הודיע ביום ג' יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה). מי שיזם את הדיון במטרה להקדים את הביצוע המלא של הרפורמה למרץ 2018, הוא ח"כ יואב קיש (הליכוד).

הרפורמה החלה לפני כשנה כשבמסגרת הפעימה הראשונה שלה, נבחרו במכרז שתי קרנות הפנסיה מיטב־דש והלמן־אלדובי, שהציעו את דמי הניהול הנמוכים ביותר. בעקבות פניות של ארגוני המעסיקים, שנתמכו בידי חברות ביטוח וקרנות הפנסיה הגדולות, הסכימה המדינה לתת אורכה של שנתיים מיום אישור הרפורמה למרץ 2019 (הפעימה השנייה), אז יחויבו המעסיקים (אלה שלא מפנים עובדיהם לשתי הקרנות שנבחרו), לקיים מכרזים לבחירת קרנות פנסיה שיציעו את דמי הניהול הזולים ביותר. בפועל, המעסיקים ממשיכים לצרף עובדים לקרנות שהם בחרו עבורם, כשעל פי נתוני רשות שוק ההון, יותר מ־50% מהעובדים שלא בוחרים בעצמם את קרן הפנסיה, מצורפים לקרנות פנסיה בדמי ניהול מקסימליים.

מהלשכה נמסר: "אנו בוחנים בימים אלה את עמדתנו בנושא הקדמת הפעימה השנייה של הרפורמה"

מלשכת סוכני ביטוח נמסר כי "אנו בוחנים בימים אלה את עמדתנו בנושא הקדמת הפעימה השנייה של הרפורמה. מחד, ההקדמה בשנה עשויה להוזיל את דמי הניהול למבוטחים. מנגד, טרם הוכחה הכדאיות של פנסיית ברירה המחדל, שנותנת תשואה נמוכה. כמו כן, השירות והזמינות של החברות בתחום טרם הוכחו אף הן. לשכת סוכני ביטוח תפעל בכל האמצעים שעומדים לרשותה על מנת למנוע אפליה בין מבוטחים ממעמד בינוני ומעלה, שמקבלים שירות של סוכן מקצועי, לעומת בעלי השכר הנמוך שעשויים למצוא את עצמם בפני שוקת שבורה".

בדיון שהתקיים השבוע, אמר רונן טוב, יו"ר מיטב־דש, גמל ופנסיה: "העמיתים מפסידים על כל רבעון של דחייה ביישום הרפורמה. בפועל אין כמעט הסכמים, ובשנה האחרונה אפשר לספור על יד אחת את מספר ההסכמים שנחתמו. תקופת המעבר הזו נוצלה הפוך, ומעסיקים מצאו דרכים לעקר מתוכן את הרפורמה הזו; אתה מגיע למשאבי אנוש ואתה רואה רק אפשרויות של קרנות מסוימות".

סגן מנהל הרשות, הראל שרעבי אמר בדיון כי "צריך לזכור שבתוך הסיטואציה הזו אין מאפיין אחד של הציבור, יש קבוצות שמשלמות דמי ניהול מקסימליים וכל שינוי רק יביא תועלת, ויש קבוצות שנהנות מהטבת דמי הניהול בשיעור כזה או אחר, ויש לבדוק מה יקרה אם נבטל להם ההסכמים. יש פרקטיקות שמתגבשות בשוק במקומות שאין הסכמי ברירת מחדל".

ח"כ רועי פולקמן (כולנו): "לפרק הזמן יש תג מחיר. שנה שווה כמה מיליארדים ולא לחינם מעוניינים באורכה. הרי אין תהליך או מכרזים, ומעסיקים לא פותחים באופן הדרגתי אפשרויות בפני העובדים שלהם".

סו"ב מיקי נוימן, המיועד ליו"ר הועדה הפנסיונית: "קרנות ברירת המחדל הינן קרנות חסרות מערכות תשלום פנסיה ראויות. הקרנות לא יוכלו להתקיים לאורך זמן בדמי ניהול אפסיים. דמי הניהול הנוכחיים הינם לצרכי שיווק ראשוני וגיוס עמיתים, היות והן קרנות קטנות מדי ולא יכולות להתקיים לאורך זמן בממדים הנוכחיים שלהן. התערבות הרגולציה ויצירת קרנות ברירת המחדל בדמי ניהול אפסיים יוצרת מצב של מתן שירות וייעוץ לעשירים בלבד היות ולא ניתן לתגמל בגין מתן ייעוץ ושירות מדמי ניהול אפסיים שכאלו. המדינה מזניחה את החלשים ובעלי השכר הנמוך לטובת מהלכים פופוליסטיים, שטובים רק לכותרות בעיתונים וטובים רק לבעלי האמצעיים מקרב המבוטחים. הלשכה מתנגדת להזנחת בעלי השכר הנמוך לטובת כותרות פופוליסטיות בעיתונים".

לפני סגירת הגיליון נודע כי רשות שוק ההון תציע פשרה לפיה כל מעסיק שעד כה צירף עובדים חדשים באופן אוטומטי לקרן פנסיה בדמי הניהול המקסימליים הקבועים בשוק (0.5% מהצבירה ו־6% מההפקדות), יחויב ממרץ 2018 לצרף את העובדים לאחת משתי קרנות ברירת המחדל המוזלות, וזאת במקום במרץ 2019.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email