ייצוגית נגד ביטוח ישיר: מפלה בין גברים לנשים בשירות החלפת גלגל

התביעה דורשת פיצוי בסכום של 108 מיליון שקל בשל "הנצחת סטריאוטיפים ופגיעה בשאיפה לשוויון בין המינים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בית המשפט המחוזי בלוד החליט לאשר תביעה כייצוגית נגד איי.די.איי חברה לביטוח, שבשליטה מלאה של ביטוח ישיר. מדובר בתביעה עם בקשה להכירה כייצוגית, שהוגשה לפני כשנתיים נגד ביטוח ישיר. במסגרתה, טען התובע כי בפוליסות ביטוח הרכב של ביטוח ישיר ו־9 מיליון, גובות החברות מגברים דמי שירות בסך 80 שקל עבור שירות החלפת גלגל, בעוד שנשים פטורות מתשלום בגין שירות זה. לטענת התובע, ההבחנה בין המינים "מנציחה סטריאוטיפים הפוגעים בדימוי הגבר והאישה, ופוגעת בשאיפה לשוויון בין גברים ונשים". התובע דרש פיצוי בסכום של 108 מיליון שקלים בשל המדיניות המפלה בביטוח ישיר, כפי שנטען בכתב התביעה.

בכתב התביעה נטען שבאתר 9 מיליון, מפרסמת החברה כי "שירותים של לקיחת הרכב לטיפול במוסך ולקיחת הרכב לטסט יינתנו כנגד השתתפות עצמית, למעט שירות החלפת גלגל שיינתן בחינם לנשים". עוד נטען, כי גם באתר האינטרנט של "ביטוח ישיר" מפורסמים דברים דומים.

ביטוח ישיר: השירות ניתן לנשים בשל הקושי הפיזי | צילום: fotolia
ביטוח ישיר: השירות ניתן לנשים בשל הקושי הפיזי | צילום: fotolia

מממנים את הפטור לנשים

עוד טען התובע, כי חברות ביטוח אחרות גובות דמי שירות החלפת גלגל בסך 49 שקלים בלבד. לטענתו, הפער בגובה דמי השירות בין החברות האחרות ל־אי.די.איי, מצביע על כך שהיא מעמיסה את ההפרש על הגברים, שצריכים לשלם דמי שירות כפולים כמעט לעומת חברות אחרות.

בנוסף נטען בכתב התביעה, כי התובע פנה לחברת אי.די.איי לקבלת הסברים להסדר המפלה, וכי היועצת המשפטית של החברה השיבה לו ש"במרבית המקרים, הצורך בשירות (החלפת הגלגל) עבור אישה הוא בשל הקושי הפיזי בביצוע החלפת הגלגל, ואילו עבור גבר השירות הוא מותרות, וזאת בגלל הבדלים פיזיים בין המיניים".

לטענת התובע, מדובר בהסדר סקסיסטי המנוגד לסעיף 1 לחוק איסור הפליה, שנועד למנוע איפה ואיפה בהספקת מוצרים ושירותים, וכן לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

החברות ביטוח ישיר ואי.די.איי מסרו בדיווח לבורסה השבוע, כי הן לומדות את החלטת בית המשפט, וכי בכל מקרה לא מדובר בסכום מהותי מבחינתן.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email