ייצוגית נגד הראל: מפלה מגדרית ומינית את מבוטחיה בהחזר הוצאות עבור היריון

המבקש, שהביא ילד לעולם באמצעות אם פונדקאית ותרומת ביציות, ביקש החזר הוצאות עבור בדיקות וקניית הביציות - וסורב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תביעה ייצוגית נגד הראל חברה לביטוח וחברת פלאפון על סך כ-52 מיליון שקל הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבוע שעבר, בגין אפליה כפולה – על רקע מגדרי ועל רקע נטייה מינית שהופעלה כלפי המבקש במסגרת ניסוח פוליסה קיבוצית של ביטוח רפואי ופרשנותה.

התובע, 42, עובד בחברת פלאפון, הצטרף ב-2011 לפוליסת הבריאות הקבוצתית של הראל, שהוצעה לעובדי החברה. הפוליסה חודשה פעם נוספת ב-2013.

בפוליסה הקבוצתית מצויים כמה סעיפים העוסקים בהחזרים כספיים בגין הליכים הקשורים בהשגת הריון, בהם הפריית מבחנה, בדיקת היריון וביצוע בדיקות לאבחון גנטי טרום לידתי.

התובע, הומוסקסואל שלא היה בזוגיות במועדים הרלוונטיים לתביעה זו, ביקש להביא לעולם ילד בדרך של פונדקאות. לנוכח העובדה כי בישראל פונדקאות מותרת רק לזוגות הטרוסקסואליים נבצר מהתובע להסתייע בארץ בפונדקאית לצורך הבאת ילד לעולם והוא נאלץ לבצע הליכי פונדקאות בהודו, תוך שהוא מסתייע בתרומת ביציות מאוקראינה. לשמחת המבקש, הליכי הפונדקאות הצליחו ולפני כשנה נולד לו בן. התובע פנה אל חברת הראל וביקש החזר עבור ההוצאות שנגרמו לו בהליך הבאת ילדו לכולם: בדיקות סקר גנטי, תרומת ביציות ובדיקות ההיריון. ואולם כל בקשותיו של התובע להחזר כספי נדחו. הוא דורש מהראל סכום של 74,543 שקל עבור כיסוי ההוצאות.

לטענת התביעה, "ניסוח תנאי הפוליסה ופירושם, בדרך שבה נמנעה הראל מהחזר הוצאותיו של המבקש, מהווה אפליה אסורה של התובע – הן מחמת היותו גבר, והן בשל נטייתו המינית – כך, גם אם היה התובע מצוי בזוגיות, הרי שזוגיות זו היתה עם גבר, ולא היתה מתאפשרת לו הבאה של ילד לעולם במסגרת הזוגיות, אלא בדרך של הסתייעות בפונדקאות".

התביעה דורשת סכום של 52,180,100 שקל עבור הקבוצה. התובע טוען כי קבוצת האנשים שלהם שאלה משותפת של עובדה ו/או של משפט בעילות תביעה זו כוללת את כל המבוטחים שבוטחו, או שהינם מבוטחים בפוליסת הבריאות של הראל, בדומה לפוליסה של המבקש, ושמופלים לרעה על ידי הראל בעת רצונם לממש את זכותם להביא ילדים, בשל מגדרם ו/או העדפתם המינית.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email