ירידה של 39% ברווחי חברות הביטוח ב-2014

הירידה בריבית והצורך להגדיל עתודות – הם הגורמים העיקריים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חמש חברות הביטוח הגדולות רשמו ב-2014 ירידה חדה ברווחים, יחסית ל-2013. יחד עם זאת, סך הרווח הנקי המצרפי של 5 החברות, לאחר מס, עומד על 1.94 מיליארד שקל, לעומת כ-3.2 מיליארד ב-2013 – צניחה של 39%.

לדברי דודי עמית, יו"ר תת הוועדה לפיננסים בלשכה, מרכז הרווח של חברות הביטוח בעשור האחרון לא מגיע מביטוח וחיתום, אלא מתשואה על ההון – דמי הניהול שנגזרים על התשואה העודפת שהלקוח מקבל. כך, מסביר עמית, "הירידה ברווחי החברות מגיעה בעיקרה מהירידה בתשואות, בשל ירידת הריבית. ב-2013 התשואות נעו בין 11.5% ל-13.2% וב-2014 הן נחתכו בחצי, ל-5% עד 7% בלבד".

את ההשפעה של הירידה בתשואה של המשקיע הבודד, ניתן לראות בדוגמה כאן כי התשואה על ההון היא מרכיב עיקרי: מכאן ניתן לראות שאם התשואה על ההון צונחת, לדוגמה ל-4%, בניכוי אינפלציה, היא מסתכמת ב-40 אלף שקל, עמלת חברות הביטוח מהתשואה יורדת ל-6,000 שקל וההכנסה הכוללת מהמבוטח יורדת ב-27% – מ-16.5 אלף שקל ל-12 אלף שקל בלבד.

עמית מוסיף כי מעבר לריבית, חברות הביטוח מתמודדות גם עם התארכות תוחלת החיים, אשר מחייבת אותן לשמור כספים נוספים בצד, עבור תשלומים עתידיים לפנסיונרים, וגם זה יורד מהרווחים.

לצד החברות הגדולות, חברת הביטוח איילון דווקא מציגה עלייה ברווח הנקי ב-2014 – מ-56 מיליון שקל בשנת 2013, ל-87 מיליון שקל ב-2014.

אמיר וינשל, מנכ"ל איילון חברה לביטוח, אומר כי "החברה ממשיכה לפעול לפי תוכנית העבודה ומימוש האסטרטגיה הרב שנתית שלה. לראשונה ב-2014 הגענו לרף הכנסות של כ-3 מיליארד שקל מפרמיה ודמי גמולים וסך ההון הקיים של החברה הסתכם בלמעלה ממיליארד שקל. השיפור בתוצאות העסקיות של החברה משקף מגמה עקבית של גידול משמעותי בהיקפי הפעילות בכל התחומים (ביטוח כללי, בריאות וחיסכון ארוך טווח) לצד מגמה מתמשכת של שיפור התוצאות החיתומיות וכפועל יוצא ברווח מתחומי הפעילות וברווח הכולל הנקי. בשונה מיתר חמשת קבוצות הביטוח והפיננסיות הגדולות בענף, איילון מציגה תשואה מרשימה על ההון בשיעור של כ-13% לצד גידולים מרשימים בהכנסות מכל תחומי הפעילות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email