ירידות בשווקים: כך תנהלו את תיק ההשקעות שלכם

סו"ב אסי קריטי מסביר למה חשוב להתאים את ההשקעה לצרכים שלכם ואיך סוכני הביטוח יסייעו לכם לקבל החלטה נכונה ומושכלת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

העולם רועש וגועש ויש לכך סיבות רבות. הסיבה המרכזית בימים אלה היא המלחמה בין רוסיה לאוקראינה. כדי להישאר עם היד על הדופק בדקנו מהן ההשפעות של מלחמות ואירועים היסטוריים על שוק ההון, על מנת להבין מה יקרה לכסף שלנו.

הירידה הגדולה ביותר בשווקים חלה ביום הראשון של אירועי ה-11 לספטמבר 2001 לאחר ההתקפה על מגדלי התאומים בניו יורק. ביום הראשון מדד 500 החברות הגדולות בארה"ב (ה-S&P) צנח ב-4.9%. הירידות הגיעו עד ל-11.6% לאחר כמעט שבועיים. אולם לאחר 31 יום בלבד השוק "החזיר" לעצמו את כל הירידות.

המסקנה העיקרית לניהול חיסכון ארוך טווח: השוק מתאושש. צילום: shutterstock

מהמקרה הזה וממקרים נוספים אנו למדים על התנהגות השוק במקרה של עימותים בין מדינות. כמובן שכל מקרה הוא שונה, אבל במקרי לחימה מאז 1941 המסקנה העיקרית לניהול חיסכון ארוך טווח: השוק מתאושש. לעיתים מהר משחושבים, כמו במלחמת יום הכיפורים. אז זה לקח לנו שישה ימים בלבד. במקרים אחרים ההתאוששות אורכת יותר זמן, כמו הפלישה של עירק לכווית ב-1991. אז השוק התאושש לאחר 189 יום.

התאמה לצרכים

בסופו של דבר, בניהול חיסכון לטווח ארוך חשוב שנתאים את ההשקעה לצרכים שלנו. אם הצרכים שלנו משתנים ומטרת החיסכון לא משתנה – לא כדאי לשנות מסלול השקעה. החלטה כלכלית תחת ערפל הקרב היא לא יותר מהימור.

מה שאנחנו יודעים הוא שבסופו של דבר לא משתלם לנסות לתזמן את השוק אלא דווקא לתת לזמן להחזיר את הירידות. ה-P&S ירד בכ-13% מאז החלו האיומים לפלישה לאוקראינה, חודשים ינואר-פברואר אופיינו בתנודתיות גבוהה והסתכמו בירידות, בחודש מרץ התנודתיות המשיכה אך מרץ נסגר דווקא בעליות וצמצם בעלייה של 5%.

ברור לנו כי השפעת המלחמה עדיין לא הסתיימה ולכן אנו צפויים להמשיך ולראות תנודתיות גבוהה בשווקים. התנודתיות תושפע מכל אמירה או התקדמות במלחמה באירופה, בדיוק כמו שהשוק הגיב לאיומי פוטין לסנקציות במכירת הנפט לאירופאים. מן הצד השני, של אוקראינה, הלחימה משפיעה על מחיר החיטה בצורה משמעותית שגם גוררת אפקט פרפר עולמי.

אז מה לעשות עם תיק ההשקעות שלנו?  

קודם כל לוודא שהתיק אכן מתאים לצרכים שלנו. אם אין תאריך יעד למימוש ההשקעה, אין סיבה לבצע שינוי במדיניות ההשקעה. אם יש לנו יעד למימוש הכסף בטווח הנראה לעין כדאי לוודא שהכסף מושקע ברמת סיכון נמוכה יחסית. חשוב ללמוד מלקחי העבר ולא למהר לממש בזמן ירידות. יציאה מהשוק משמרת את ההפסד. אם יש צורך ממשי בסכום המוחלט אז אין ברירה, אך אם אין לזה צורך וההשפעה היא מנטלית בלבד, כדאי לקחת אויר ולהיוועץ עם מנהל ההשקעות שלכם, סוכן הביטוח  או המלווה הפיננסי שלכם. הם בעלי המקצוע שיתאימו את התיק לצורך שלכם ואמורים להכיר את המצב הסוציואקונומי שלכם בצורה הטובה ביותר כדי לקבל החלטה מושכלת. 

הכותב הינו מתכנן פיננסי-פנסיוני, חבר הוועדה לפיננסים בלשכה

אין באמור לעיל להוות תחליף ליעוץ או שיווק השקעות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email