"יש כר נרחב לחדשנות בשילוב קרן פנסיה וביטוח מנהלים"

בראיון שנערך עם יו"ר הוועדה הפנסיונית מסביר סו"ב אייל פז כי במשדר הפנסיה המרכזי של הלשכה, שישודר בשבוע הבא, יפורסם לראשונה סקר המציג את עמדת הסוכנים כיום מול תוצאות הסקר שנערך לפני משבר הקורונה ושתוצאותיו טרם פורסמו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ביום חמישי הבא יתקיים משדר מרכזי של לשכת סוכני הביטוח לענף ביטוח החיים והפנסיה. "זה לא מחליף את הכנס הפנסיוני הארצי שיתקיים במרץ 2021, אולי אפילו במתכונתו הרגילה באילת אם המצב יאפשר, ואם לא – אז באופן מקוון בדומה לכנסים האחרונים", מציין יו"ר הוועדה לביטוח פנסיוני בלשכה, סו"ב אייל פז.

במרץ האחרון בוטל ברגע האחרון הכנס לענף ביטוח החיים והפנסיה של הלשכה עקב התפרצות נגיף הקורונה. סקר שביעות הרצון של הסוכנים מהיצרנים בתחומים אלה לא פורסם. לדברי סו"ב פז: "במשדר בשבוע הבא יפורסמו תוצאות הסקר שנערך לפני משבר הקורונה ושתוצאותיו טרם פורסמו; לראשונה נבצע השוואה בין הסקר ערב הקורונה, והסקר שהתבצע בימים אלה לאחר שיא המשבר, כך שנוכל לראות ולהשוות כיצד השפיע משבר הקורונה על עמדות הסוכנים מול הגופים השונים עמם אנו עובדים".

סו"ב אייל פז. צילום: סטודיו 18, רוני פרל

המשדר יתקיים ב-17 בדצמבר, בין השעות 10:00-12:30 בבוקר וינחה אותו מגיש הטלוויזיה שרון גל (ערוץ 13). פרופ' איתן ששינסקי, פרופסור לכלכלה מהאונ' העברית בי-ם, ידבר על הבעיות הקיימות היום במערכת הפנסיונית, בהן יחס התחלופה היורד והתאמת גיל הפרישה בדגש על נשים.

כמו כן יתקיים פאנל מקצועי שידון ברפורמות הצפויות בתחום החיסכון הפנסיוני וההשלכות שלו על סוכני הביטוח. את הפאנל ינחה העיתונאי אורי לביא (פוליסה) וישתתפו בו גיל פישמן, משנה למנכ"ל 'הפניקס אקסלנס'; עומר דגני, סמנכ"ל שיווק ומכירות 'ילין לפידות'; משה ארנסט, משנה למנכ"ל כלל ביטוח, מנהל חטיבת חיסכון ארוך טווח בחברה ומנכ"ל 'כלל פנסיה וגמל'; עמית אורון, משנה למנכ"ל 'מגדל'; סו"ב נגה עקל, יו"ר מחוז תל אביב והמרכז בלשכה, שתייצג את הסוכנים.

מביטוחי המנהלים לקרנות

בראיון שקיימנו עם סו"ב פז לקראת המשדר, טוען יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה: "מאז השינויים הרגולטוריים במוצר ביטוח המנהלים, ב-2013, אנחנו רואים התרחבות משמעותית של מוצר קרנות הפנסיה לעומת ביטוחי המנהלים. גם נוכחנו לראות שהגופים המוסדיים דוחפים את הסוכנים להעביר לקוחות שנמצאים בביטוחי מנהלים אל קרנות הפנסיה החדשות. ב-2019 נרשם גידול של כ-22.7% בנכסי הקרנות החדשות לעומת 2018, כשבביטוחי מנהלים הגידול הסתכם בפחות ממחצית. בשנתיים האחרונות אנחנו רואים נהירה של הציבור, כולל של הגופים והסוכנים, לקרנות הפנסיה תוך ניוד צבירות מביטוחי המנהלים".

איך אתה רואה את השנים הבאות בנושא זה?
"גם בשנים הבאות הדגש יהיה על חיסכון בקרנות הפנסיה ותמשיך להיות זליגה של צבירות בביטוחי מנהלים שינוידו לקרנות הפנסיה. יהיו לכך השלכות בצורת פיתוח מוצרים משלימים חדשים סביב קרנות הפנסיה. מוצרים שיתעדכנו יחד עם שינויים בקרן הפנסיה כגון גידול בשכר העובד למשל. יש כר נרחב לחדשנות בנושא זה; הסוכנים והגופים ירצו לתת סביבת הגנה טובה יותר ללקוח, כדי שהוא לא יהיה בבעיה של ביטוח חסר".

היה זלזול בקרנות פנסיה ברירת מחדל (קרן פנסיה נבחרת) איך הן נראות היום בשוק?
"הורדת דמי הניהול שהביאו קרנות ברירת המחדל, בהחלט יצרו תחרות חזקה על הלקוח. אנחנו רואים ב-2019 ירידה קטנה בנתח השוק של הקרנות המסורתיות, וגידול בנתח השוק של קרנות ברירת המחדל. יותר ויותר סוכני ביטוח ובתי סוכן רואים במוצר קרן פנסיה ברירת מחדל כמוצר שיש לשים בארגז הכלים. עיקר הבעיה בפעילות מול מנהלי הקרנות של המדינה זה השירות והקושי התפעולי".

הסוכן לא יוחלף

בהתייחסו לרפורמות שמקדמת הרשות בתחום הפנסיוני, בהן פנסיה 2025, אומר פז: "בראייה של הסוכנים, יכול להיות שמדובר באפשרות לתפעול אשר תחסוך במשאבים וזמן יקר, משום שהמערכת תאפשר העברת מידע חלקה מקצה לקצה. גם המערכות הפנים משרדיות של הסוכן יקושרו באופן יעיל יותר.

"הסוכנים חוששים ובצדק שהרבה אירועים בהם מעורב כיום סוכן הביטוח, יהיו אוטומטיים וייתרו את הצורך במעורבותו. יחד עם זאת, המערכת ממש לא מחליפה את הסוכן הפנסיוני – דווקא משום שהמערכת תונגש לציבור והמעסיקים, הציבור עדיין נדרש לליווי מקצועי של בעל רישיון בצמתים החשובים. דוגמא לכך הינה המעבר בין מעסיקים שלרוב הוא די מורכב וטומן בחובו כשלים שהמעסיק לא ירצה לקחת את האחריות.

"בטווח הארוך, אני מאמין שלקוחות ומעסיקים יצטרכו לשלם עבור הליווי לבעל הרישיון. אנחנו כיום בשיח עם הרשות שבקשה לשתף אותנו בבניית המערכת. עדיין רב הנסתר על הגלוי – כשייצא מכרז להפעלת המערכת, נדע להעביר תובנות לגבי מאפייני המערכת".

הראיון המלא עם סו"ב אייל פז יפורסם במגזין מיוחד שיופק לקראת המשדר.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email