"יש לכייל מחדש את חיישני מערכות הבטיחות הקיימות ברכבים"

כך טוענים בענף הרכב באיגוד השמאים לישראל. בנוסף, יש להוסיף לכתבי השירות בפוליסת הרכב את עלות הכיול בתיקוני הרכב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"ביום 30 באוגוסט 2020 הועבר אל איגוד השמאים מכתבו של משה קירמאייר בו נטען כי בשל העובדה כי ברבים מן הרכבים המתקדמים ישנה מצלמה המותקנת על שמשת הרכב הקדמית, הרי שעל שמאי הרכב חובה לכלול את עלות הכיול של מצלמת השמשה הקדמית בדו"ח השמאות ולכלול סעיף זה בחישוב הנזק הגולמי לרכב.

"האיגוד ברך על הוראה זו ואף העביר את החוזר ועדכן את חבריו בחובה זו אשר תקדם את התיקון המלא והבטיחותי של כלי הרכב שנפגעו בתאונה. ועד הענף מבקש לעדכן כי אין די בהוראה זו המתייחסת למצלמות בשמשה הקדמית, שכן היא נותנת התייחסות חלקית ובלתי מספקת לצורך בכיול כלל מערכות הבטיחות הקיימות ברכבים".

כיול חיישני הרכב. צילום: shutterstock

כך כותב עו"ד שלמה תוסיה-כהן בשם איגוד שמאי הרכב בפנייה אל משה קירמאייר מנהל אגף אי רישוי ופיקוח במשרד התחבורה ואל אוהד מעודי, סגן בכיר ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון.

בפנייתו מסביר עו"ד תוסיה-כהן כי "בכלי רכב רבים קיימות כיום מערכות עזר לבטיחות ולנהיגה כגון: בקרת שיוט, הגבלת מהירות, שמירת נתיב, בלימה אוטונומית, זיהוי שטח מת, חניה אוטונומית, התראת קדם תאונה, מערכות תאורה קדמיות המונעות סינוור ועוד".

לטענתו, מרבית המערכות עובדות בתאום ביניהן ותקלה באחת מהן עלולה לשבש את פעולתן התקינה של יתר המערכות.

"מעבר להנחיות יצרני הרכב, שעל פיהן פועלים מוסכי השרות במהלך הטיפולים השוטפים, קיים הצורך ואף החובה להביא הנחיות והוראות אלו לידיעת שמאי הרכב, ובדיוק כפי שיש צורך לכייל את המצלמה המותקנת על השמשה הקדמית יש מקום לכייל גם את חיישני המערכות המותקנות בפגוש, בפינות המרכב האחורי וכיוצ"ב", מציין עו"ד תוסיה כהן ומוסיף: "פעולות אלה נדרשות לא רק כדי להחזיר את הרכב לפעולתו התקינה אלא גם כדי לדאוג לבטיחותם של הנוסעים בו לאחר התיקון שכן העדר כיול עלול לשבש את פעולתם המשולבת של המערכות הללו עד כדי סכנה בטיחותית לנוסעים ולמשתמשי הדרך האחרים".

איגוד שמאי הרכב פנה במקביל גם אל רשות שוק ההון, כאמור, וזאת כדי לבחון את הצורך בהרחבת הכיסויים הקיימים בנספחים לפוליסה: "בנושא החלפת שמשות, פגושים, מראות ופנסים כך שיכללו גם את החיוב בביצוע כיול חיישני מערכות הבטיחות על ידי מומחה במוסך מורשה המהוות חלק אינטגרלי מהחלפת הפגוש או הפנס", נכתב בפנייה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email