"יש נשים שעדיין בוחרות לחיות באי הכרת המשאבים הכלכליים המשפחתיים"

סו"ב ציפי וילצ'ינסקי מסבירה מדוע למרות המהפך שחל בעשור האחרון – עדיין יש נשים רבות שלא יודעות היכן מתנהלים כספי הפנסיה שלהן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעשור האחרון חל מהפך במודעות נשים לזכויותיהן, להשמעת קולן ולרצונן להיות שוות בחברה. אך יחד עם זאת, יש לא מעט נשים שעדיין בוחרות להיכנע למוסכמות ולחיות באי הכרת המשאבים הכלכליים המשפחתיים וגם להתנהל לפי חלילו של בן זוגן.

בשבוע שעבר התקשרה אליי אלמנה להתייעצות. בעלה נפטר לפני כשנתיים ויש לה דירה עליה רובצת משכנתה. כידוע, הבנק מחייב את נוטלי המשכנתאות לבטח את חייהם, תוך שיעבוד הביטוח לבנק, למקרה של פטירת אחד מהלווים, או שניהם.

על נשים להיות מעורבות ושותפות מלאות בניהול כלכלת המשפחה | צילום: shutterstock

זכותו של הלווה לבחור את חברת הביטוח בה יבטח את חייו, ולהחליפה, ככל שירצה. המבוטח/לווה הופך את הבנק ל"מוטב בקביעה בלתי חוזרת". משמעות הדבר היא שבמקרה בו מתבטלת הפוליסה, מכל סיבה, מחויבת חברת הביטוח ליידע את הבנק על כך, ולאפשר לבנק לשלם את הביטוח, ולהיפרע מהלווה, או להעמיד ביטוח חדש תחת זה שמועמד לביטול.

הדבר נועד להגן על המבוטחים וגם על הבנק, כי בעת מקרה פטירה של אחד מבני הזוג או שניהם, מקבל הבנק את שווי יתרת המשכנתה מחברת הביטוח, והנכס הופך למשוחרר מהמשכנתה לטובת השאירים, והבנק מקבל את ההחזר, ללא חיוב השאירים, שאולי לא יהיה בכוחם לפרוע את הסכום הנותר.

"סמכתי עליו"

הלקוחה סיפרה שהיה להם ביטוח חיים למשכנתה, אך בעלה החליט לבטלו, וכן את ביטוח החיים הנוסף, בו היתה האישה מוטבת, ללא עריכת ביטוח חדש במקומו.

לרוע המזל, הלך הבעל לעולמו, והאישה נותרה עם דירה ומשכנתה שאין בכוחה לפרוע, כיוון שהכנסתה הופנתה לפרנסתה ופרנסת הילדים שנותרו ללא אב.

בשיחתי עם האישה בדקתי אם לא ידעה שלא בוצע ביטוח חדש, ואם לא היה לה ברור שלבעלה המנוח אין תכניות פנסיוניות ואין ביטוחים? תשובתה הייתה: "אני עובדת כל חיי, משתכרת למחייתי ומרגישה אישה עצמאית. מעולם לא חשבתי לברר ולבדוק; אני אפילו לא יודעת מה יש לי ומה יהיה מצבי לפנסיה; סמכתי עליו ועל שיקול דעתו. אני אפילו לא יודעת היכן נוהלו כספיו ומה היה מצבו הכלכלי. כן התברר לי כי היה לו ביטוח מנהלים כשהוריו הם המוטבים והוא לא דאג לשנות את זה לאחר שהתחתנו".

אבהיר כאן כי בביטוח מנהלים המוטבים הרשומים גוברים על שאירים, על פי החוק, והואיל והוריו היו רשומים כמוטבים והם נפטרו, הכספים שייכים ליורשי ההורים ולה אין כל זכות על הכספים. לגבי ביטוח החיים למשכנתה – היא עדין במרדף לברר מדוע הבנק לא התריע כי אין ביטוח חיים למשכנתה או האם חברת הביטוח לא עדכנה את הבנק. אך כבר מעל לשנתיים מאז פטירתו היא ממשיכה לשלם כל חודש משכנתה ומוציאה כספים עבור ייצוג משפטי.

אני מודה שלשמע הדברים הנ"ל נדהמתי. איך קורה בשנת 2021 שנשים המנהלות לא מעט דברים בחייהן האישיים והמקצועיים, אינן יודעות היכן מתנהלים ביטוחי הפנסיה שלהן? מהם סכומי הביטוח? מצבו הכלכלי של בן הזוג ואילו קווי הגנה כלכלית קיימים למשפחה.

אני קוראת לכל הנשים: הרימו את הראש – תשאלו, תבדקו, תדרשו פגישה אחת לשנה לבדיקת התיק הפנסיוני והביטוחי שלכן, על החסכונות ועל ההגנות לעת צרה. האם הביטוחים משולמים? מהם דמי הניהול והתשואות על הכספים שלכן ואיפה הכספים מנוהלים?.

ולנו הסוכנים, אני קוראת להעלות את המודעות באופן תמידי לשני המינים ולנשים בפרט, ולהוות להן כתובת תמידית.

הכותבת הינה בעלת סוכנות ביטוח "וילצ'ינסקי" וחברת הוועדה הבינדורית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email