כדור הארץ השתגע: כך עולם הביטוח מתאים עצמו לצרכים החדשים

נזקים כלכלים עלולים להיגרם לציבור בישראל כפועל יוצא מנזקי הטבע וחייבים לתת לכך את הדעת במישור הביטוחי. מהם נזקי הטבע המכוסים בפוליסות השונות, ומה חשוב לבצע עם התרחשות המקרה הביטוחי?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בסוף השבוע האחרון חוותה מדינת ישראל מספר שריפות גדולות אשר הובילו לפגיעה בשטחי יער, לרבות פגיעה בבתים שנשרפו עד יסוד והותירו את בעליהם עם חורבות מפוחמות ועם זיכרונות על מה שהיה ביתם מבצרם והפך לעיי חורבות.

אחרי חודש ספטמבר חם ולח במיוחד גם אתם כבר מבינים שנהיה יותר חם, אבל ממש חם וזה לא בגלל ש"ככה זה קיץ בישראל", רובכם בטח זוכר את המראות הלא פשוטים בחדשות מתחילת השנה כשמדינת ישראל התמודדה עם נזקי הצפות כבדים מאוד כתוצאה משיטפונות בכל רחבי הארץ שאף גבו חיי אדם וגרמו לנזקים כבדים לעסקים ובתים רבים.

השבוע האחרון הסתיים בשריפות שהובילו לנזקים ברכוש | צילום: shutterstock

מי מאיתנו לא מביט בהשתהות כאשר רואים קרחון ענק ניתק מבסיסו ונוחת בקול שאון עצום לתוך מי הקרח סביבו. אירוע הגורר התלהבות והתרגשות עצומה, אלא שהדבר מסתיר את העובדה שכדור הארץ שלנו מתחמם משנה לשנה.

במהלך דצמבר 2019 התכנסה ועידת האקלים השנתית של האו"ם במדריד, ארבע שנים לאחר חתימת הסכם פאריז לצמצום ההתחממות הגלובלית והתמודדות עם האתגרים הקיימים של כדור הארץ כגון: הפחתת הפליטות המזהמות (התחממות כדור הארץ), אך נדמה כי כל זה נראה רחוק כאשר העולם כולו מתמודד כיום עם מגפת הקורונה אשר הפתיעה את העולם כולו.

תפקיד קריטי

את השפעת שינוי האקלים והמלחמה בפגיעה באיכות הסביבה אנו רואים גם בשינוי המחלחל בהתנהלותן של חברות הביטוח. כך לדוגמה פרסם עיתון הגרדיאן כי יש עלייה בחברות הביטוח אשר מסרבות לבטח פרויקטים של חברות פחם, דבר אשר יפגע בתעשייה בהעדר כיסוי ביטוחי.

עולם הביטוח רואה את השינויים, לומד אותם ומתאים את עצמו לצרכים החדשים ויש לו תפקיד קריטי מול התעשיות המזהמות ומול הממשלות לצורך פעולות משותפות לשמירה על כדור הארץ וצמצום הנזקים הנגרמים עקב ההתחממות הגלובלית וההשלכות הנובעות ממנה.

קרן נזקי הטבע דיווחה השנה על עלייה של עשרות אחוזים בנזקי טבע ומזג אוויר לחקלאים במהלך העשור האחרון.

לאחר אירוע נזק המכוסה בפוליסה יש לבצע את הפעולות הבאות:

1. דיווח לסוכן

2. תיעוד הנזק

3. רישום התכולה שנפגעה

ושוב, די אם אחזור ואזכיר כי השבוע האחרון הסתיים בשריפות ענק שכילו שטחים ירוקים עצומים והובילו לנזקים גדולים ברכוש אשר רק בנס הסתיימו ללא אבדות בנפש.

ההתחממות הגלובלית קיימת אך העובדה כי אנו עדיין לא יכולים להבין את מכלול ההשלכות של שינוי מזג האוויר ולבלום אותם מוביל לנזקים כלכלים שעלולים להיגרם לציבור בישראל כפועל יוצא מנזקי הטבע וחייבים לתת לכך את הדעת במישור הביטוחי.

בחינה והתאמה לצרכים

חשוב להמשיך ולהאיר את עיני הציבור כי המחוקק קבע בפוליסת הדירה כי נזקי טבע שונים, כהגדרתם בתקנות, יכוסו במסגרת הכיסויים הקיימים. לנוחיותכם אצרף את חלקם של סעיפי הכיסויים המכוסים:

"מקרה הביטוח, ביחס לנזקי טבע, הוא אבדן או נזק שנגרמו לדירה בתקופת הביטוח כתוצאה מאחד או יותר מהסיכונים המפורטים להלן: אש, ברק, רעם וכן עשן שהוא תופעה יוצאת דופן ולא תופעה קבועה; רוח שמהירותה עולה על 30 קשר, לרבות גשם שירד באותה עת, שלג או ברד, ולמעט דליפת מי גשם מבעד לקירות או לתקרה או ספיגתם בהם; רעידת אדמה, לרבות צונאמי שנוצר כתוצאה מרעידת אדמה, ובלבד שהמבוטח לא ויתר על כיסוי כנגד סיכון זה; שטפון או הצפה ממקור מים חיצוני למעט צונאמי".

כאמור, הפוליסה מעניקה, בכפוף לתנאים והסייגים האמורים בה, כיסוי ביטוחי, אם התרחשו נזקי טבע שונים – רעידת אדמה, או שטפון או אש או גשם, שלג או ברד, אך כאמור, רכישה של הפוליסה מצריכה בחינה והתאמה לצרכים האישיים של כל מבוטח, בחינה של הרכוש הקיים, פירוט לגבי אירועים קודמים ומילוי מלא ומדוקדק של הצהרות ושאלונים מצד חברת הביטוח טרם כניסה לביטוח, ולכן קיימת חשיבות לפעילות מול גורם מלווה בדמות סוכן הביטוח.

יתרון נוסף שיש לזכור הוא שהתשלום מחברת הביטוח לרוב יהיה קצר יותר מאשר ניהול הליך תביעה נזיקית כנגד המזיק (ככל שיש כזה).

לאחר אירוע נזק אשר התרחש והמכוסה בפוליסה אתמצת למספר כללי אצבע את הפעולות שיש לבצע: 1. דיווח לסוכן הביטוח על האירוע, על מנת שהוא ינחה אתכם וילווה אתכם באופן הגשת הדרישה לחברת הביטוח; 2. תיעוד מקור הנזק, הנזקים שנגרמו, לרבות באמצעות צילומים/וידאו של הסביבה אשר הובילה לנזק, רשימת עדים; 3. עריכת רשימה מסודרת של התכולה אשר נפגעה במהלך השריפה ולהציגה לשמאי מטעם חברת הביטוח.

הכותב הינו היועץ המשפטי של לשכת סוכני הביטוח   

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email