כולנו זקוקים לצלצול השכמה, או מי מחליט על החיים שלנו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מדי פעם כל אחד מאתנו זקוק לצלצול השכמה כדי להתעורר מהבועה שבה הוא חי. הפעמון הזה צילצל אצלי הבוקר – וחזק. ב-8:00 עשיתי את דרכי לחברת מגדל, מצויד בטופס תביעה לתשלום תרופות מצילות חיים שלא בסל הבריאות, של לקוחה שחלתה במחלת הסרטן. הרופא טוען שהיא מצילת חיים.

עלותה של התרופה למעלה מ-35 אלף שקל בחודש. ללא ספק סכום שמשפחה, גם אם אמידה, אינה מסוגלת לעמוד בו לאורך זמן. עברו למעלה משעתיים ובשיחת טלפון שקיבלתי ממנהלת התביעות במגדל אישרו את התשלום. כאן המקום כמובן להחמיא למגדל על השירות והתגובה המהירים. אחסוך מהקוראים את ההתרגשות והצמרמורות שעברו עלי עם קבלת ההודעה וגם את תגובתו של בעלה.

מכירים את תנוחת האדם החושב? לשם בדיוק זה לקח אותי. הציבור בישראל מפקיד את ממונו, חינוכו, ביטחונו ובריאותו בידי מנהיגיו הנבחרים, שלצערי לוקחים להם חירות ולעתים בחוסר אחריות, ולפי אג'נדה שאין לי מושג מהיכן היא מגיעה, כמו שאומרים הילדים, מחליטים עלינו. ישנם תחומים שבהם ניתן לתקן טעויות וישנם כאלה שבהם אין מועד ב', כמו בתחום הרפואי. על קידוש תורת "הקטנת יוקר המחיה" יצאה שרת הבריאות, בניגוד לעצות מומחי קופות החולים וחברות הביטוח, ובנתה מודל חשיבה שמכוון אותנו לסטנדרטיזציה של פוליסות הביטוח הרפואיות העתידיות.

בואו ניתן להמונים מחיר נמוך יותר ולעזאזל בריאות הציבור. למה הציבור צריך פוליסות עם מחיר קבוע וכיסויים קבועים? למה הציבור זקוק לתוכניות רחבות ומקיפות, או לכיסוי מהשקל הראשון לכל ניתוח, שלא לומר החזרים על טיפול ברופאים שלא ברשימה? כנראה שבראיית עולמה של השרה והמפקחת על הביטוח זה מיותר.

יתרה מזאת, חברות הביטוח יחויבו לשלוח לכל מי שיש לו ביטוח פרטי קיים מכתב שמעדכן אותו שיש דור חדש של פוליסות ביטוח, שעלותן כנראה נמוכה משמעותית, ולעזאזל האיכות. נחשו מה יעשה האזרח שאינו יורד למלוא העומק של הנושא, ורואה את ההשוואה שתדגיש את הפרשי המחיר. יש לי הרגשה שניחשתם נכונה.

בבסיס הפוליסה הסטנדרטית לא יהיה כנראה כיסוי לתרופות שלא בסל הבריאות, לא יהיה כנראה כיסוי להשתלות או לניתוחים מורכבים שניתן לבצע רק בחו"ל. כשהתחלתי את צעדיי הראשונים בתחום הזה לפני 35 שנה, לימדו אותי שביטוח נועד בעיקר למנוע קטסטרופות. לימדו אותי שכאשר אתה רוכש פוליסת ביטוח אתה רוכש בעיקר פיסת שקט נפשי. האם הרפורמה נותנת מענה לכך? לא, ושוב פעם לא. כאשר טובי הרופאים לא יהיו ברשימות הסטנדרט של הפוליסות, מי שיתעשר יהיו בתי הדפוס שיצטרכו להדפיס מעטפות בקצב מוגבר, כדי שניתן יהיה להכניס לתוכן ערימות מזומנים שנועדו "לשמן" את מי שצריך, כדי שיעשה מה שצריך.

כולי תפילה שלאחר הבחירות יקום מנהיג שיהיה מספיק אמיץ לעמוד מול אנשי האוצר ולומר להם: "לא מוכן להפקיר את הציבור". חברים, זאת לא הסדרה "משחק החיים" – זה במפורש עניין של חיים ומוות.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email